Far etter fedrane

Far etter fedrane – emneregister | Far etter fedrane – WikipediaFar etter fedrane 2004 – Helgelendingen | Bilder |

Oversikt over artiklene fra 1987 og fram til i dag. Det er også lagt inn noen stikkord som i stor grad fokuserer på navn. Håper det kan være til hjelp for historieinteresserte. Bøkene fins på bibliotek, Alrunen m.m.

Søketips: Klikk på “Rediger”, deretter “Søk”, skriv inn hele – eller deler av ordet du vil søke etter.  Klikk knappen “Søk etter neste” eller tast Enter-tasten. Tast escape, eller “avbryt”, når du har funnet det du leter etter.

2018 Bent Atle Holand: Løvfall. – Spanskesyken i Vefsn, Grane og Hattfjelldal, Klara Pauline Bergsten, Bergljot Kristine Karlsdatter, Hans Bjørkaas, Aagot Johansen, Johannes Sigurdsen, Johan Johnsen, stadslege Arild Fearnley,

2018 Anne Severinsen: Vefsna som vinterveg. Arnt Kvalfors, Vefsn meieri etablert i 1885, sentralskole på Olderskog fra 1953, Dagfinn Kvalfors, Jakob Høvik, Johan Aufles, Martin Kvalfors, Asbjørn Rystad, motstandsbevegelsen, Andreas Solbakken, Nils Mikkelsen, Øver Øyen, Øybrua i 1953, Asgeir Øyen, ordfører Anders Granås, banksjef Sigvald Hagen,

2018 Bodil Stimo Robertsen: Livet på Vestersida før og etter den gamle Øybrua. Skole på Nes, Sigvald Hagen – Øybruas far, Vefsn sparebank,

2018 Tor B. Jørgensen: “Gjennom røde briller”. Om madagaskarmisjonæren og sosialisten Johannes Einrem. G.m. Petra Alvilde Sofie Nygaard, Johannes Borgenvik, Johan Westmann Holst, Misjonsskolen i Stavanger, Bjørnådalen, Lars Einrem, Peder Eilert Nilsen-Lund fra Steigen,

2018 Ellen Gyth Forsmo Gunvald A. Fredheim: Sigrid Undset, Helgeland og Bjerkebæk. Sigrid Undset (20.5.1882-10.6.1949), Aleksander Jakobsen Gyth fra Rynes, Gythgården, g.m. Anders Castus Svarstad, Hellesvik gård i Alstahaug, Charlotte Gyth Undset,

2018 Halvard Lundestad: Mikal Remmen.  F. på Remma 12.8.1859, d. 21.1.1949, g. m. Maren Nikoline Jakobsdotter (6.8.1861-feb. 1944), far: Mathis Nilsson (1829-1910), mor: Maren Kjerstina Olsdotter (1824-1909), Hans Erik Erikson, Jon Mathias Pedersen, Lars Mathias Zahl Nilsson Ravnaa, Tomas Peter Timmermann, klokkar Jon Jensen, Benjamin Lundestad, Norvald Lundestad, Rolv Lundestad, Martin Myrvold, Bent Krutnes, Kåre Vangen, Vefsn venstreforening, Edvard Nilsson (1859-1934) fra Hunnåla, minneord om Anders Olson fra Båfjellmoen, Skjalg Nordås,

2018 Kjell M. Øksendal: Samisk i norsk. Kjerringvatnet, Blerik, Unkervatnet (Djupvatnet), Tjolmen, Varnvatnet, Jurij Kusmenko,

2018 Steinar Daleng: Med kongen som passasjer. Peder Hyttebakk, Nils Rosvold,

2018 Knut Skorpen: Hjørnesteinsbedrifta i Ner-Svenningdalen. Johan Arntbergsen, Dorhea Jonsdotter, Ola Andreas Jonsson, Skomstad, Fjellbekkmoen, Almmoen, Haustreisdalen, Anna Emilie Jakobsdtr, Arntsberg Jonsen, Ivar Olsen i Stortjønnlia, Emilie Jørgine Olsdtr, Nils A. Nilsen i Ner-Svenningdalen, Mikal Nilsen, Gina Nilsen, Eglund Trælnes, Einar Våg, Bjarne Lien, Peder Eivindsen, Erling Lien, Jentoft Fiplingdal, Johan L. Arntsberg, Jens Skumstad, Sigurd Nilsen, Emil Eivindsen, Bjarne Valberg, Øvre Vefsn Kraftanlæg,

2018 Odd Arnulf Forsmo: Alle har en historie, Møte med Leif Magnus Karlsen. Erling Karlsen, Øl-Karlsen, Alfred Kristiansen Øyen, Olaug og Artur Baadstrand, billøp, “Leif Karlsen, Mosjøen vant billøpet på Mo! 7000 tilskuere på suksesstevne.”,

2018 Kjell Jacobsen: Løkttennarfolket. Jenssen Hals, Jacob Andreas Nilsen, Forsmoen i Halsfjordbygda, Nils Larsen fra Vikdalen, Målfrid Persdtr. fra Lia i Grane, Edvard Marius og Nikodemus Jacobsen, Ane Pernelle Jonsdtr, Olav og Klara Jacobsen, Jørgen Edvin Jacobsen, Dorthea Gurine og Petter Abrahamsen ved Gluggvatnet, Edvars Marius Jacobsen, Torolv Ravatn, Dorthea Ravatn,

2018 Halvard Lundestad: Husskruvar. Daniel Mikkjelson (1818-1903), Even Forsjord, A. P. Alsgård, Harald Langjord,

2018 Rolf Slind: Da 2. verdenskrig kom til Norge, Trøndelag og Mosjøen. Jon Slind f. 6.4.1918, Steinar Segtnan, Ole Silseth, Alf Husa, Jørstadelv jernbanebru, Harald Rendum, Nordlandsbanen åpnes til Mosjøen 7.6.1940, Einar A. Halkjelsvik, Jens Nygaard,

2018 Fredrik Ekrem: Året i Vasselv. Hjalmar Ekrem g. m. Borghild Forsjord, Oskar Høglo, Semming Vanderås, Nils Tomso, Rolf Sæter, Bjørg Ekrem, Liv Høglo, Brita Nilsen, Johan Greva,

2018 Arnhild Kjerringnes: Ein dramatisk båttur på Røsvatnet. Andreas Lamo. Hjørdis Kjerringnes, Solbjørg og Norunn Lamo, Svanhild Lamo,

2018 Sverre Aufles: På tur vestover i fjellheimen. Jakop Høvik, Velfjordskaret, Kristine Gabrielsen, Anna Lifjell, Lomsdalen, Grunnvasselva, Tettingforsen, Jan Oddvar Nilsen,

2018 Per Wolff: Glimt fra ungdomsår i Mosjøen 1945-53. Carl W. Johansen, P. M. Stordal, Albert Mørkved, Torfinn Skogsås, Lars Bjerkeseth, russefanger, Drevjamoen, M. Lynghaug, Astrid Alnæs Knudsen, Trygve Krosshavn, prost Einar karlsen, Per Amdam, Knut Rogne, Falstad, B. T. Lund, Johan H. Wolff, Toppen interneringsleir, Nyrud fangeleir, S. Høiberg, H. Spjelkavik, Knut Emil Evertsen, A. Solbakken, O. Granhaug, A. Forså, Mosjøen vaktbataljon, rektor Thorleif Wibeto Hansen, Børge Ask, Are Mass Bakken, Herbjørn Andås, Asle Brandth, Enid Pedersen, Lilly Tønne, Åse Solbakk, Ellen Nyland, Marith Wilgohs, Marie Aune, Oddgeir Sausjord, Per Remman, Turid Bakken, Jacob Hamarheim,

2018 Reidulf Hov: Nils Skandfer og Kulstadsjøen gård. Jørgen Jensen Hass, Marit Jeremiasdatter, Hans Pedersen Års, Peder Erichsen Bech, Andreas Christian Bech, Jens Johan Jensen fra Husum i Slesvig, Lorentz Thiel Jensen, Eilif Sæter, Nils Skandfer, 1903, Nils Mjåvatn, Grane kommune, Bernt Olderskog, Olaf Olderskog,

2018 Kjell M. Øksendal: Skat. Skate, skut, skøt. Skat=toppende av felt tre, skøt=utbygg,

2018 Inger Hvidsten/Randi Einrem: Stedegne stauder – en berikelse. Blåmunke, Løytnantshjerte, Småhjerte, Martagonlilje, Gullkorg, Ragna Berg, Karen Brandth, Brit Aune Olsen, Synnøve Engen, Kari Walle, Randi Einrem, Anne-Brith Kleiven, Berith Pauline Olderskog,

2017 Halvard Lundestad: Bjarne Svare. Bergitte Larsdotter, Hans Anderson Svare, Anders Svare, Ivar Svare, Reidar Svare, g.m. Margit Sofie Knutsen, Hornnes landsgymnas, Astrid Langjord, Skjalg Nordås, Unglyden, Skogluren, arrestert i 1942, sendt til Grini, Frederik Stang, Thorstein B. Veblen,

2017 Asgeir Almås: Framtida for Hattfjelldal. Røsvassreguleringa, Arbor sponplatefabrikk (1957), Sameskolen,

2017 Magnhild Vikhammer/Oddgeir Johansen: I beredskap i 50 år. Kaia Johnsen, Rolf Lorentzen, Oddgeir Johansen, Einar Grannes, Roald Clausen, Øystein Strøm Olsen, Jarl Kristoffersen, John Folstad, Birger Svanheim, Odd Linder, Paul Rugeldal, Alf Rabbås, Jorun Horsberg, dr. Sangvik. Tomas Reinkjøp, Magne Nordås, Magnhild Falch Vikhammer,

2017 Odd Arnulf Forsmo: Verden er stor, men også utrolig liten. Tor Forsmo, Odd Kappfjell, Unifil, Libanon, Petter Dass, Ottar og Anna Øksendal, Lydia Olsrud Norland,

2017 Bjørn Ivar Lamo: Grane kommune – debatten rundt ny kommunestruktur. Drevja Grane kommune utskilt fra Vefsn 1.7.1927, Håkon Økland,

2017 Berith Pauline Olderskog: Krokenkiosken på Olderskog. Gildevangen kiosk, Konrad Kroken (1890-1981), g.m. Anna Regine Andreasdatter, Fiplingdalen, skogvokter, Røssvassholmen, Signe Fridheim, Hagrun Sjåvik, Konstanse Amanda Nilsen – meierske Vefsn meieri, kretsfører i Nasjonal Samling, Artur og Jorun Danielsen, Tore Mømb, Sveinulv Fridheim, Vigdis Fagerbakk,

2017 Per Wolff: Oluf Christian Dietrichson. På ski over Grønland, Ole Nilsen Ravna, Samuel Balto, Otto Sverdrup, Kristian Kristiansen Trana, Fridtjof Nansen, Søndenfjeldske Hjulrytterkompani, Henrik Angell, Helgelands bataljon i Mosjøen, 1911: Søndre Hålogaland Infanteri Regiment nr. 14, Ole Henrichsen,

2017 Trygve Nordås d.e.: Frå boka hans Trond III. Kruno i Vefsn, Tverberget, Tustervatn, Andreas Moe, Lars Vik, Halvdan Mortensen, Rem-Lars-jonso, Daniel Skog, sav-løypo, rubank, Karl Rise, Ellen Grinde, Ola Kristoffersen,

2017 Arnhild Kjerringnes: Jula heime Arnhild Sjåvik, Erling, Mathias Sjåvik, Åsbjørn Sjåvik, Alv M. Sjåvik, Anna L. Sjåvik,

2017 Gunvald Anders Fredheim: Dreng på Øver-Mo under krigen. Leland, ingeniør Pilgaard, siv.ing. Johnsen,Matheus Sund, Maren og Bernt Olderskog, Abelbakken sagbruk, Ingvald Marm, Sigmund Forsmo, Theodor Marius Moe, Petra Marii Moe, krigsfanger,

2017 Kjell M. Øksendal: Båtbyggarlegenden Peder Larson, Stimo og hans etterkomarar i Nord-Amerika. Janice Karen Stemo, Erling Karlsen, Pe Larso (1852-1936), svarvstol, Maren Kjerstina, Ola Pederson, Johan Ingebrøktso, Karl Forsjord, Gjertrud og Ola Pedersen, Peder Mathias Larson

2017 Per Smørvik: Chr. Qvales gate. F. i Kvinesdal i 1774, d. 1846, sokneprest i Hammerfest, g.m. Catharina Bratsberg (1775-1818), sokneprest i Nesna, Vefsn, Bendigt Strøm, Hammerfest angrepet av engelskmenn i 1809, Hans Hall, Petrine Fredrikke Fredriksen, første ordfører i Vefsn, Stortinget for Nordland Amt,

2017 Dagfinn Gyth: Den danske greina av Gythslekta. Alexander Jakobsen Gyth, g.m. Birgitte Andersdatter Arctander, Peter Broch Andersen Gyth (1719-1790), Elisabeth Svedal Eckleff, Andreas Broch Pedersen Gyth, Peter Andreas Jensen Gyth,

2017 Ingrid Enkerud Sørdal: Gudbrand Larsen (1877-1970) Svein Sjelmo, Solveig Pedersen, Lars Madsen, Karen Evensdatter, Gunhild Evensdatter, Anna andersen, Grubblia, Johan K. Bessedør, Aleksander Gudbrandsen Venes, Øresvik, Ole Svartvassmo, Ellna og Olle Jakobsen, Joesjø, Edvine og Aleksander Larson, “en vandrer med stil”, fotograf,

2017 Karlot Elvetun: Drift i skogene og fløyting i Gluggvasselva. Gunnar Stavli, Per Fredriksen, Søren Haugbakken, Anders Perso, Pe Anderso f. 1882, smed, Ingvar Andersen, Arne Haugen,

2017 Kris Skrondal: Forsjord-eldhuset til Vefsn Vefsn bygdesamling. Jørgen og Ingvarda Forsjord, Eilert Sundt, Paul Gluggvasshaug, Petter Kvalfors, røykalaks, kappa i gattbøro, oppskoren i ryggen, heil i buken, spila ut med trespiler,

2017 Randolf Brattlie: Ola Markus Steinholt (1934-2009). Ole Konrad Steinholt, bataljonsprest på Setermoen, Åse Bordewich, Mosjøen Rotaryklubb, Årets nordlending,

2017 Randi Baadstø: Baadstø-brygga og Sjøgata. Klara Baadstø, Emma Greva, Wogn Henrichsen, Berit Hundal, Sissel Vikdal, Arne Aalbotsjord, riving av 27 bygninger i Sjøgata, anlegges 220 parkeringsplasser, Terje Nordsted, Lydiabrygga, Lydia olsrud Norland, Dagfinn Arntsen, Kari Høynes, Kjell Jacobsen, , Knut Utnes, Dag Nilsen, Hans pedersen, Paul Lorentzen, Julia Frohe, Reidar Utnes, Rolf Dalen, Per Landmark,

2017 Roar Lund: Kunstmålaren Samuel Tveit på Helgeland. Hans Rue Døsen, Guro og Eigil Frette, Gunnar Frette, Anders Christiansen, Johanna Coldevin, Husbygodset, Isach Coldevin, Hans Coldevin,

2017 Rolf Slind: Bom stopp ved Sefrivatnet snøvinteren 1954/1955. Henrik Heggernes, Ole Ingebrigtsen, Einar Edvardsen, Sigurd Bjølgerud, Rolf aakvik, Sara Aakvik, Einar Jensen, Olav Jensen,
2017 Rønnaug Tuven Åsa Floa Steinrud F. 12.10.1927 på Floa, Vega, g.m. Dagfinn Steinrud, første kvinnelige rektoren på Helgeland, Per Bergrem, Aud Søttar, Marit Hansen, Katrine Mortensen Nilsskog, Brita Digermul,

2017 Sverre Aufles: Torvmyra. Torvhesje, torvstrø, hakkelsmaskin,

2017 Bjørn Magne Aakre/Beth Henrichson: Jord og frihet i Amerika. Skuta “Johan” 12. mai 1868, Namsos, Quebec, Ragnhild Jakobsen Skundberg, Erik Larsen Svenskvold, Ingebrigt Iversen, Ragnhild Iversen, Fron, Jakob Jacobsen Valli, Susendalen, Erik Larsen, Nils Rollaugsen Dalen, Johan Svendsen, Mali Hemmingsdatter, Michael Oleson Vefsnmo, Minnesota river,

2017 Kjell M. Øksendal: Ur-golfarane i Vefsn. Johan Erlandsen,

2017 Asbjørg Sande: Dugnad for antikvariatet. Alrunen, Hans Rue Døsen, Brynhild Bing,

2016 Halvard Lundestad: Vefsn. Kapellan Mathias Bruun, Grøva, Torolv Kveldulvson, Edda, Vilhjelm Riksheim, Jakob Sverdrup, Vefsnir, Per Hovda, Oddvar Nes, Eivind Vågslid, Karl Rygg, Vapste,

2016 Halvard Lundestad: Skiidrett. Johan Kleivhaug, Ivar Åsen, Heming Unge, Mikal Remmen, Olaus Myrnes, Ole Stenbro, Anna Moe, Axel Coldevin, Birgitte Aabakken, Odin Bekken, Thorvald Schult, Thorleiv Havig, Bonsak Danielsen, Martin Kristoffersen, Mathilde Hundal (Undhjem), Charlotte Karlsen (Wika), Ovedia Haugnes, Olav Gullhav, Thorvald Bjørnå, Peder Engås, Eilif Perjord,

2016 Trygve Nordås d.e.: Frå Boka hans Trond II. Andåsbakken, hopprenn, Harald Spjelkavik, Kåre Vangen,

2016 Gunnar Stavli: Hoppbakker i Grane. Skulbakken, Sverre Sund, Nils Solhaug, Rolv Haugen,

 2016 Torgunn Søyland Skoglund: Mosjøen Det Kvite band. 1935, Karen Amdam, Julie Schille, Janne Klausen Næss, Petra Lorentsen, Agate Wika, Jette Dahl, Tine Kjærstad, Gustava Midtbø, Inga Rørvik, Ruth Karlsen, Mia Skauge, Ruth Heggernes, Eva Nordheim, Gunvor Falck,

2016 Ragnar Lund: På turer til det store utland som meget ung. Sigrid Hagelin, Eilif Martinsen,

2016 Arne Langeland jr.: Overingeniør Arne Olai O. Langeland. Aslaug Kobberstad, Sveinulv Jarnæs, Kirsti og Ole Kristian Hansen, Jacob N. Kobberstad, Eleonore Sofie de Lange,

2016 Finnmarksfiske. Johan Grønvik, Angel Grønvik, Monrad Nicolaisen, Reidar Utnes,

2016 Dag Utnes: Syketransport med M/B “Vefsnfjord” 1923-1940. Søvik sykehus, Sofie Vasseng, Einar Hunnaalvatn, kinntasko, tæring, sygning,

2016 Kjell Øksendal: Soga om skoggangsmannen Erling Ravatn. Erling Petterson Ravatn f. Gluggvassgarden 24.8.1892, Dorthea og Petter Abrahamso’ Ravatn, Torolv, Tora, Abraham, Håkon og Fridtjov Ravatn, Einar Ravatn – Winnipeg,

2016 Rune Pedersen: Vefsnas svenske kilde. Wapsten, Wapstenelva, Norra Gardfjellet, Bjørn Vikdal, Noak Abrahamsson, Virisen, Granån, Rättsjön, Farroken,

2016 Rønnaug Tuven: Langveis for å se Norges eldste rye. Fra 1681, Elias Digermul = Elias Hjeronymusson Eriksen, Mjåvatn, far; Erik Hjeronymusson f. 1865, Bjørghild Digermul, Marta Hoffmann, Hjertrud Kristine Strøm fra Hitra, Andreas Christian Petersen Bech, Jens Johan Jensen – Kulstadsjøen, Andreas Chr. Bech Jürgensen, Petrine Almli, Minnesota, Almli-teppet, Jørgine Moe Dalbu, Pauline Almli,

2016 Randi Kampestuen og Anne-Kristine Bastholm: 100 år for likeverd. Katti Anker Møller, Inga Tustervatn, Emelie Hagen, Emma Aas, Ragna Bjørngjeld, Borghild Tempelhaug, Tine Christoffersen, Ella Aas, Karen Jakobsen, Bergitte Drevland, Magnhild Lian, Petra Hagsvold, Ragna Johnsen, Otelie Strøm, Sara Pedersen, Klara Greger Nilsen, Ragnhild Strøm, Olea Johnsen, Edvine Sivertsen, Eli Odden, Astrid Alnæs Knudsen, Brynhild Botten, Brita Nilsen, Jørgine Slåttrem,

2016 Kjell Øksendal: Krig og fred på Kvalfors 1942-48. Einar Lundevold, Kvalfors musikklag, Ole Karlsen, Stimoen, Ruth Kvalfors, Solveig Kristoffersen, krisekaker, kaffeerstatning, Øyfjell-ljom, Skaland Songlag, Martin og Alfa Kvalfors, Leif Øksendal, Lovise Olsdatter, Gunnar Eiterstraum, Henry Pedersen, Ragnhild Aufles (Eiterstraum), Bergljot Forsjord, Reidar Sivertsen, John Roel, Jacob Høvik, Peter M. Kvalfors, Ottar Kvalfors,

2016 Frank Storm Johansen: Etterlatte krigsminner fra Trofors stasjon. Anna Haustreis, Vidar Nilsen, Birger Paulsen, Ludvig Kroken, Arnulf Kapskarmo, Anders Wærum,

2016 Kjell Øksendal og foto: Are Halse: Den store båtulykka. Torfinn Ånes, Kalle Dolmen,

2016 Einar Jensen: Skogsåsen boligfelt. 

2016 Forsmo, Odd Arnulf: Det helgelandske språk. 

2016 Sjåvik, Per: C. M. Havigs gate. Christian Møinichen Havig, Christian F. Nergård, Lukas Sgogsås, Lars Benjaminsson, Jakob Hansson – Bjørnålia,

2016 Øksendal, Kjell: Ved Rådved Rå ved. Karl Forsjord,

2016 Øksendal, Kjell: Alm. Ulmus gabra. Henry Almås,

2016 Grubben, Hege Øksendal: En heftig og begeistret bokhandler. Hans Rue Døsen 1927-2001. Fra Åsværet, Væreier Hans Johan Døsen, Bjørghild Olea Knudsen, Åse Sonja Eliassen, Joh. Petersen bokhandel, Alrunen Antikvariat,

2016 Wolff, Per: Oluf Christian Dietrichson. På ski over Grønland og den første sjef for IR 14. Rasmus (Erasmus) Didriksen, Peter Wilhelm Kreidahl Dietrichson, Are Mass Bakken,

2016 Holand, Bent Atle: Fra Sjøgata til vestfronten – vefsninger i første verdenskrig. Laurits Jakobsen (Lawrence Jacobson) f. 11.4.1893 i Sørfold, Johan Karl Jakobsen, Lina Emelie Jakobsen, Anders Olsen Storvik, Elisabeth Lempi Meyers, Ole Storvik, Karen Pedersdatter, Edwin Alexander Stordal (Eivin Peder Alf Alexandersen Stordal), Alexander Larsen Vik, Pernille Hansdatter, Sigurd Angell Larsen Kvalfors, Agnes Mørk, Ludvig Andreas Larsen Kvalfors, Ellerine Zahl Sørensdatter fra Stamnes, Peter Oluf Andersen, Anders Benjamin Olsen, Elen Marie Olsdatter Søvik,

2016 Ordtak frå Vefsn. Kuæ vel kje vet at ho va kalv. Når bjø’n kjæm, gløym oksan å stangast. Ovundsykjo bit på stein. Skyldskapen e’ lite å kok suppæ på. Du ska kje va længer enn støvlan når. Te meir du rotæ i lorten, te meir loktæ dæ. Bøtt brok e’ beire enn bær bak.

2015 Per Wolff: Barndom og oppvekst i Mosjøen 1933-1945. Johan Hammond Wolff, Falstad skolehjem, Ruth Doris Sara Meidell Landmark, Ragna Havig Støre, Konrad Blaafjell, Richard Rogne, Guanofabrikken i Vikdalen, Birger Skogsaas, Jørgen Grannes, Kirsten og Trygve Krosshavn, Margrethe og Roald Klæboe, Ansgar Thomasli, Grete Drotninghaug (Lien), Sigrid Bakken, Magnus Solbakk, Jenning Pedersen, Svein Krosshavn, Kirsten Blaafjell (Daleng), Åse Andersen (Fossland), Reidun Bjørnå, Dagny Langseth (Nygaard), Paul Oddvar Dysthe, Gerhard Arnfinn Elholm, Olav Dalbu, Leiv Nes, Asbjørn Hundåla, Rolf Rogne, Egil Blaafjell, Johanna og Grete Heir Statle,

2015 Tor Andreas Bakke: Barndomsminner fra 50-tallets Mosjøen. Lorentze Lolla Bakke, Rolf Bakke, kald vinter i 1955, -30 i Mosjøen, -41 i Fustvatnet, Torbjørn Severinsen,

2015 Randi Baadstø: Barndomsminner fra Sjøgata rundt 1950. Borgny Pettersen – fiskematforretning, Peder Lappar, Hilmar Henrichsen, Amanda og Sigvald Optikus Johnsen, Hans Andreassen, Fridgeir Vik, Johan Jenssen Hals, Hanna Claussen, Arvid Tverå, Hallfrid Aufles, Andrea Forsjord, Karen Aas, Finn Andal, Gunnbjørg Forsjord, Roald Berthelsen, Arne Forsjord, Eli Johnsen (Rendum), Gunnar Helland, Tord Vik, Petra og Olaf Forsjord, Klara Baadstø, Lydia Olsrud Nordland, Mosjøen Mineralvannsfabrikk, Laila Baadstø,

2015 Randolf Brattlie: Stiftelsen Termik. Jaap og Marjolijn Buitink, Randi Kampestuen, Marianne Veding, Kari Sjursen, Hedvig Ulvang, Åse Floa Steinrud, Hildegunn Skau Elsfjorstrand, Lisbeth Frantzen, Brynhild Bing, Oleanna Gyth, Ola Steinholt, Lill Karin Aanes,

2015 Håvard J. Nilsen: Fra Mosjøen til Auschwitz. Gunter Demnig, Isak Shotland, Likvidasjonsstyret, Abraham Feidelmann, Moses Schapiro, Georg Rechenberg, Auschwitz,

2015 Ragnhild Eiterstraum: Da krigen kom til bygda. Jernbanebrua ved Kvalfors, Aufles,

2015 Ragnar Lund: Skogstua vår og krigen. Kristoffer Nikolaisen, Otto Hansen, Beiarn, Olaug Heggnes, Else Holmen, Synnøve Sivertsen, Karl Pedersen, Svenningdal, Blåfjellneset, Borghild Storfors, Tore Mømb, Nils Øyås, Anders Wærum, Johan Eivindsen,

2015 Are Halse (foto) og Kjell Øksendal (tekst): Bildekavalkade om elvebåten. Per Einar Steinrud, Dagfinn Eiterstraum, Per Tomas Eiterstraum, Svein Grøvnes, Olav Nordsjø, Kalle Dolmen, Sverre Stokka, keip, lang-nise, ronga,

2015 Halvard Lundestad: Anders Svare. F. 11.4.1894 på Ytter-Mølnremma, d. 30.9.1978, g. m. Anne Stigarvoll, Hans Andersen Svare, Vågå, Bergitte Jakobea Jensdotter, Bergit Olsdotter, Knut Olavson Rue Stigarvoll, Toppen, Vefsn Folkehøgskule, Odin Benum, Bjarne Svare, Kristian Audne, heradstyre i Vefsn 1928-31, Helmer Tveraa, Birger Andreassen, Mikal Storvik, Ludvig Sjaamo, Ottar H. Øksendal, Sigvald Hagen, Per M. Stordal, Albert Veset, Oleiv Øyen, Bjarne Stamnes, Ragnhild Brennhaug, Vefsn meieri, Johan bakken, Aksel Kjemsås, Angel Kleivern, Oluf Nilsen, Gustav Aronsen,

2015 Kjell Øksendal og Kjell Jacobsen: Glimt fra Holmvassdalen. Kristian Ervik, Bjarne Nordnes, Marie Holmvassdal, Johan Ludvig Johansen, Einar Håkonsen, Marie Gabrielline Eriksdatter, Reidar Holmvassdal, Sigvard Drevland,

2015 Knut Ånes: Blad fra Herringens historie. Varde Ungdomslag, Trollauga, Nils, Nilsmoen, Steffen, Steffenrem, Mikkel Persen, Jens Larso, Johan Nilso på Åneset, Ingebrigt Mikkelso, Oline Mathiasdatter, Henrik Eliasso, Ågot Jakobsdatter, Krakforsbrua, Almdalen, Halligarden, Øystein Kristensen, Stimarkjen, Magnar Ånes, veten på Steffenremfjellet, Slåttrem-Kristoffer, Almdals-Jørn, Nils Johannessen på Ner-Stigen, Leiv Nes, Egil Almdal,

2015 Leif Elsvatn: Når mytene overtar for lokalhistoria. Ole Samuel Bendiksen, Elsvatnet, Margareta Andersdatter, Bendikt Andreas Olson, Bukkskinnsmoen, Nygården, Just Knud Qvigstad, Anna Kristina Pedersdatter, Magda Olsen, Bennet Olsen,

2015 Anne Britt Frimand Storholm: Egil Normann Storholm og Storholms Handelsskole. Utskarpen, Rigmor Frimann Clausen, Arvid Tverå, Arnold Kvistvik, Lajla Frimann Vlausen, Mosjøen bystyre i 1960-61.

2015 Bjørn Ivar Lamo: Stavassdalens Venner. Ivar Asbjørn Lervaag, Statskog, Derut i Fiplingdalen, Kolbjørn Eriksen, Tove Lise Granmo, Skjalg Lien, Are Halse, Ståle Granås, Henry Lien, Tone Lien, Ståle Brennhaug, Bjørn Bogfjellmo, Odd Paulsen, Borgny Greva, Mary Næstby, Tor Pedersen, Olai Kvitfjell, Åsmund Eivindsen, Viggo Hågensen, Ragnhild og Willie Paulsen,

2015 Grete Heir Statle: Dagligliv under krigen – slik jeg husker det. Grete Drotninghaug (Lien), Marta Nes, Jenny Åkvik, Stener Stenersen, Lydia Olsrud,

2015 Hallgeir Haugen og Kjell Øksendal: Chris Haugen, Poulsbo, Washington, skandfer-knoppskyting i USA. Kristian Haugen, Helfjell, f. 10.12.1879, Irene/Irin Guldjord, d. 1954, Peder Andreassen, Andreas Røsdal, Andreas Mathisen, Agnes Hendrichson, Martin Hagfors, Esther Jungck, William Haugen,

2015 Odd Arnulf Forsmo: Kald krig på Helgeland. Sigmund Forsmo, Torolf Spjelkavik, statskirkegården på Tjøtta, Jens Kristian Hauge, Kirkegårdskrigen i Rana 1951,

2015 Kjell Øksendal: Tømmerfløyting i Vefsna før 1916. Tømmerflåte, sloging, Marsøra, Bjørnar Pedersen, Einar Kvalfors, Ottar Kvalfors, Nes trelastbruk ltd.,

2015 Odd Hunnålvatn: Barndomsminner fra Hunnålvatnet. Bryllup, gravferd, skolegang,

2015 Halvard Lundestad: Bondekvinnelag. Laura Øyen, Signe Thorsen, Olianna Gyth, Agdis Nordås, Marie Utgard, Signe Thorsen, Magnhild sausjord, Ester Volden, Agnes Lysstad,

2015 Astrid Valberg: Jol i Øver-Vefsn. Håløygen, Edvar Valberg, Bjarne Valberg,

2015 Kjell Øksendal: Storgata. Irene Eiterstraum, Hanna Høgli,

2015 Einar Jensen: Mosjøen kommune feirer 75 år. Halvard Lundestad, Harald Robert Johansen, Johan Kristian Lian, Ole Ferdinand Andersen, Eli Haugan Jenssen-Hals, Einar Hugaas, Jens Bertelsen,

2015 Håmund Ivarrud: Moengmyra – fløytingsdam fra engelskbrukstiden. Skjåvik, Grubben, Bjørkåsen, Røssvassholmen,

2015 Kjell Nicolaisen: Saemieh Baelkiesdurrieste Lappskarese. – Samer fra Velfjordskaret til Lappskaret. Erling Nicolaisen, Georg og Marie Kvitfjell, Henry Lien, Olai og Paul Kvitfjell, John Hallaraune, Arne Grønli, Albert Sivertsen, offerstein, ulykken ved Grunnvatner i 1917, Kristian Lifjell, Aksel Gabrielsen, Siebne, Kristine Gabrielsen,

2015 Knut Jacobsen: Arnhild og Johan Kjerringnes. Arnhild Sjåvik, landpostbud, Røsvatn Ungdomslag, Karl W. Åkervik, Reintindrennet, Benjamin Kjerringnes, Jan Kjerringnes, Arnold Ervik,

2015 Kjell Øksendal: Påsketurar. Dagny Pauline Pettersdotter Ravnå, Maren Forsjord, Karl Forsjord, Fridtjof Sørgård, Arne Olderskog,

2014 Odd Arnulf Forsmo: Da Mosjøen ble verdens midtpunkt. UFO i Øydalen – et 60-årsminne. Dag Ove Johansen, flyvende tallerken, Nils Rosvoll,

2014 Randi Baadstø: Min bestemor Emilie Henrichsen (1869-1956). Turmoen i Grane, Karl Turmo, Johan Konrad Ebenhardt Henrichsen, Solfrid Enge, Hilmar Henrichsen, Klara Baadstø, Olga Overein, Judith Langseth, Sigurd Svendsen, Torolf Steinrud, Kristian Jensen, Borgny Pettersen, Myrteplanten, Daumannslyset,

2014 Per Wolff: Gamle papirer fra et loft i Mosjøen. Harald Bech g. m. Julie Margrethe Møller, Einar Riiser, Halvdan Bratbak, Jorolv Aune, Dagny Elnan, Mathea Sletten, Signe Marie Iversen, Gunnbjørg Jacobsen, Grete Drotninghaug Lien, Anne Bjøru Bratbak, Sigrid Bakken, Johan Hammond Wolff, Hallfrid Schille Aarsnes, Leiv Nes, Bjarne Moe, Ragnhild Brodtkorp Kobberstad, Hans Severin Rindahl, Oddmund Heir, Sverre Stenersen. Harald Horsberg, Nina Orvin, Ole Tobias Olsen II, kaptein Alf Bendz, Hans Olaus Jarnæs, Per Mathias Stordal, Sigvald Marius Hagen, Johan Lund Erlandsen, Arne Olai Langeland, Otto Bugge,

2014 Dag Utnes: Einar Petter Hunnaalvatn (1881-1947) II Fløttmann i Vefsnfjorden med M/B Finkneet, til 1920. Rolv Vikdal, Einar Steinrud, Ottar Hunnålvatn, Nikoline Hunnålvatn,

2014 Halvard Lundestad: Anders Eriksen – sykkelkongen frå Mosjøen. A. B. Jürgensen, Bøverdalen, Britta Hermannsdotter,

2014 Ragnar Lund: Nordlandsbaneanlegget, særlig i Svenningdalen. Jostein Lorås, Sander Hjortskarmo,  Johan Bogfjelldal, Hagen Tosdal, Petter Westerli, Sverre Olsen (Storsve), Olaf Olsen, Vevang, Nils Paulsen, Mikal Larsen, Egil Bakke, Jentoft Bogfjelldal, Nils Kappfjell, Torbjørn Øyum, Jon Fiplingdal, Reidar Olsen, Ole Fellingfors, Arnulf Kappskarmo, murmester Elstad, Gernot og Bjarne Elstad,

2014 Ragnar Lund og Kjell Øksendal: Lomphandlere og luffere. Petter Westerli, Jorunn Heggnes, Karl Forsjord,

2014 Grete Heir: Min barndom og ungdom var full av fester. Martha Tungesvik Nes, Andrea Kristoffersen, Eli Haugan, Kay Aarsnes, Birger Myklebust, Frams danseorkester, Randi Baadstø. Annelise Asla, Liv Frostad, Karin Båtstrand, Knut Rogne, Bjarne Forsmo, Sveinulv Herring, Henrik Moe Jacobsen, Torleif Sivertsen, Arvid Tverrå, John Olsen, Synnøve Nilsen, Brit Andersen, Elin Berthelsen, Lill Nilsen, Ragnhild Nes, Anne-Karine Elstad, Kirsten Angermo, Liv Johansen, Anne Marie Øyen, Tord Vik,

2014 Halvard Lundestad: Tobias Skog (1917-19439, en av våre falne. F. 13.3.1917, Mor: Karoline Tobiassen, far: Johan Edvin Skog, nord-norsk mester i terrengløp,

2014 Ragnhild Eiterstraum: Ho mor og ho tante Mathea på Aufles. Borghild og Mathea Aufles, foreldre: Anton Elias Antonsen, Karoline Marie Antonsdatter, Jørgen Andersen, Torolf Aufles,

2014 Randolf Brattlie: Wilhelm Hoff Petersen (1926-2011). Jovial tannlege og lokalpolitisk patriot. Svanhild Hoff, Johan Petersen, Vega, Kristian Johannes Petersen, Hans Rue Døsen, Sara Romstad, Alfred Weding, Knut Innset, Oddleiv Olsen,

2014 Odd Hunnålvatn: Livet på Hunnålvassgarden. Jordmor fru Ulsund, Petter og Edvard Hunnålvatn, Reidar Utnes, Eli Drevlandssjø, Gudlaug Hundålvatn, Alf Hundålvatn, Anders Dimmeldal, Elen Hundålvatn,

2014 Berith Pauline Olderskog: Møte med David Monrad Johansen. Harald Barth,

2014 Einar Jensen: Mosjøen kommune opphører. Harald Robert Johansen Barth, Johan Lian, Ole Ferdinand Andersen, Eli Haugan Einar Hugaas,

2014 Knut Jacobsen: Krigsår i Hattfjelldalen. Minne frå krigstida i Hattfjelldalen v/lensmann Egil Kalkvik. Flyplassen i Hattfjelldal, motstandsmann, rømte til Sverige,

2014 Knut Ånes: Halle Brækken (1909-1982) – tusenkunstner og smed. Foreldre: Petra og Johan Brækken, g. m. Dagny Herringbotn, Trygve Nordås, Artur Almdal, Sverre Aspnes,

2014 Leif Elsvatn: Var der en handelsplass i Grubben på 1600-tallet? Peter Schnitler, Ragnar Grubben,

2014 Trygve Nordås d.e.: Tungsinn, sjukdom, død og gravferder. Frå boka hans Trond. Kruno i Austerbygda,

2014 Aaslaug Bolstad: Sølvskatten i Børgefjell. Margrethe og Sverre Rosenlund, Viermadalen, sølvmynter fra 1700-tallet, Atterlia i Susendalen,

2014 Pernille Myrnes: Oldemor Olivia Myrnes forteller. Olivia Oskarsdotter Herring, Kalvmoneset, Valstad, Anna Bentseng, Olivia Myrnes, Solveig Myrvoll, Olav og Eimund Herring,

2014 Kjell Øksendal: Heim til jul – så vidt. Arne Haugen, Olivia Herring Myrnes, Marvin Valstad, Borghild Haugen f. Forsjord, Jens og Gunvor Haugen,

2013: Kjell Øksendal: Marsørkarane. The North of Europe Land and Mining Company Ltd., Engelskbruket, Nes, Kjærstadosen, Mathias Granhaug, Alf Solvang, Agnar Greva, Øystein Breines, Terje Øyen, Brødrene Ingemann, Einar Johnsen, Oppsongen (Her går en – Og så kommer nr. to – Og så følger nr. tre/har vi opp med den fjerde – Og den femte slår – Her går seks – Og så kommer nr. syv – Så kommer nr. åtte – opp med den niende – og den tiende slår), Fredrik Tempelhaug, Sigurd Andersen (Digermul), lense-jerna, lensevakt: Johannes Kvalfors f. 1924, Asbjørn Kvalfors f. 1930, på delarbrua: Agnar Øksendal f. 1908, Håkon Hunnålvatn f. 1909, Nils Øyås f. 1909, Odin Pedersen, Konrad Skoglund, Asbjørn Kvandal f. 1939, Arne Mosheim f. 1938, Kjell Øksendal f. 1943, i slip-soppinga: Norvald Bechsen f. 1910, Agnar Greva f. 1915, Alf Solvang f.1919, Mathias Granhaug f.1923, Terje Øyen f.1923, tømmer-sopping og sleping: Per Andersen (Digermul) f. 1919 og Sigurd Andersen (Digermul) f.1918, Einar Erlandsen, Fredrik Tempelhaug f. 1893, Herman Kvandal f. 1912, bas: Sigvart Drevland, f. 1902, Agnar Øksendal, Kåre Nordlund, Even Forsjord, fløytinga tar slutt i 1968,

2013 Bjørn Lamo: Børgefjell nasjonalpark 50 år. Kristen Krogh, Guttorm Hansen,

2013 Halvard Lundestad: Hans Svare (1855-1919). Svaregarden – Vågå, mor: Ingeborg (Ymbjør) Guttormsdotter, Anders Ivarson, Simon Nikolai Marinius Dahl, Jørgen Edvin Marken, Ellen Gyth Pettersdotter, Andreas Hansson,

2013 Fredrik Ekrem: Først krig på avstand… så okkupasjon her. Einar Marken, Kåre Hansen, Gunnar Tverå, Albert Mørkved, Ragnvald (Ranke) Helland, “Flygarmaskino i Drevjo”, olf Rogne, Arne Christoffersen (Lang-Arne), IR 14, “Irma” major Sundlo, Hjalmar Ekrem, Odd Nilsen, Sverre Røch Pedersen, Sigurd Sivertsen, Gunnar Tommessen, Olga Andersen, Anton Faye, Sigurd Norderhus,

2013 Grete Heir Statle: «Gammelkinoen» og «Storkinoen» i Mosjøen. Brandth, Ola Sjåvik, Karen Kaspersen, Peder Engås, Alette Opheim Bergrem, John Olsen, Odd Nilsen, Fredrik Jacobsen alias Fan Fise, Sveinulv Jarnes, Bjarne Moe, Arne Aalbotsjord, Sigvart Hansen, Kirsten Angermo, Arnold Kvistvik, Ole Juul,

2013 Per Sjåvik: Kippermovegen. Andreas Mo, Theodor Mo, Stengel Brandt, Kiberget, kje,

2013 Kristian Halse: Den store skolesentraliseringa. Bue Fjermeros, Harald Horsberg, Erling Kvistvik, Martin Strømnes, Sigurd Bjarne Arnekleiv, Leiv Nes, Ivar Strompdal, Mikal Remmen, Christian Møinichen Havig, Even Sund, Petter M. Stordal, Anders Svare, Anders Granås, Halvard Lundestad,

2013 Randi Einrem: Barndom under krigen. Sigrun Olsrud f. 1934 fortel. Sigrun Bjørnå, mor: Magnhild f. Tveraa, far: Kåre Bjørnå, Liva (Olivia) Sæther, Emilie og Hjalmar Bjørnå, Signe Bjørnå, Reidun Bjørnå,

2013 Svein Aarsnes: Gjestebøkene i Herringbotnet. Skolebestyrer Magelsen, kaptein Aasgaard, kaptein Øyen, kaptein Prydz, kaptein Spjeldnes, Margith Riis, Thora Grue, Trygve Bakke, Anne og Sverre Amdam, Johan Jensen, Kaare Elnan, Hermund Tustervatn, Bjørk Bugge, Finn Bugge, Finn Prytz, Karl Wold, Sigurd Svendsen, Jon E. Svendsen, Bergljot Aufles, Anna Jacobsen, Eli Jacobsen, Arnhild Bakken, Norveig Bakken, Gunnar Skindlo, Herman Wika, Knut Rogne, O. J. Wika, K. Kulstad, Olav Nilsen, Karl Jacobsen, frk. Agersborg, frk. Thorstenson, fru Magelsen, Dorthea Skog, Torbjørg Løkke, Jenny Helland, Martine Storvik, Olaug Sovarnes, Anna Moe Sletten,

2013 Viggo Mohn og Kjell Øksendal: Båtbyggaren Mikal Mjaavatn, Mosjøen. Mikal Knudsen Mjaavatn f. 1879, g. m. Sanna Skog. Sønner: Paul (Paul Mjaavatn AS) og Knut. Edvin Skog, Reidar Utnes, Nils Skandfer, Salamon Skog, Emil Myrvang, Mikal Vikdal, Rudolf Sørli (Offersøy), “Vardefjell” – 1932, MK Lekatind, MK Skrei – 1914, MK Bergliot – 1915, Torleiv Arnøy, MK Alken – 1915, MK Stanley – 1925, Johan Johansen (Sandvik i Brønnøy), MK Asbjørn – 1931, Tore Jacobsen, Peder Johnsen, Reidar Utnes, MK Judith – 1931, Jørgen Skillevik, MK Anny – 1938, Hartvik og Leif Bærøy, MK Mikal Mjåvaten – 1949, Fritjof Torgnes, Anskar Jegersen,

2013 Odd Arnulf Forsmo: Bak disken. Tonny Olderskog – født på Tjøtta, Ugelforen, Ukkelfårn, Børre Olderskog, Angermo kjøttbutikk, Samvirkelagskafeen, Arne Johan Aalbotsjord, Kafe Hålogaland,

2013 Berith Pauline Olderskog: Min første jobb. Åse Lund, Birger Torvald Lund (1910-1987). B. T. Lund, Eva Oksvold, Klara Myrmo, Astrid Øybakken, Laila Willassen, Laila Fredriksen, Grete Soleglad, Åse Solheim, Ingvild Arntsen

2013 Kjell Øksendal og Bjørnar Holmen: Eiterådalsvegen. Olav Øksendal (1891-1976), Agnes Øksendal Solhaug, Jørgen Kolbeinsen, Einar Holmen, Johan Danielson, Harald Sjøfors, Arne Holmen, Johan Holmen, Adolf Fagerbakk, Lars Holmen, Leif Sjøfors, Klara i Steinlia, Nils Brodkorb, Beret Nilsdotter, Egil Daleng, Arne Daleng, Kristof Hoel, Asgeir Øyen, Anton Holmen, Karl Forsjord, Mikal Pedersen Kvalforshaug, Bjarne Riiser, Sverre Aufles, Magne Abelsen, Birger Forsjord, Ivar Strompdal, Ovald Hagfors, Arild Øksendal, Jens Haugen, Ludvik Øksendal, Leif Øksendal, Alfred Påljord, Georg Henriksen, Johan Eiteråli, Ragnhild Eiterstraum, Gunnar Eiterstraum,

2013 Anne Severinsen: Skulen på Nes i Vefsn – to elevar minnest. Asbjørn Rystad, Sverre Aufles, Klara Kvanndal, pedell, griffeltavle, Ingolf Sæter, Odd Høvik, Agnar K. Tverå, Sverre Aufles, Oddmund Sørstad, Johan Aufles, Nils Rosvoll, Astrid Øyen, Anny Kolbeinsen, Marie Aufles, Borgny Slettebakk, Gunnar Rosvoll, Lodve Øyen, Fredrik Høvik, Anna Hagen, Olav Rystad, Bjarne Grøva, Arnt Hoel, Leiv Nes, Erling Øyen, Sofie Sund, karbid-lykt, Torolf Aufles,

2013 Per Wolff: Gamle papirer fra et loft i Mosjøen. Harald Bech f. i Konsberg i 1878, g.m. Julie Margrethe Møller (f. 1890 i Mandal), Mosjøen folkeskoles lærere 1925-1934; Einar Riiser, Jorulv Aune, Johan Hammond Wolff, Dagny Elnan, Mathea Sletten, Signe Marie Iversen, Halvdan Bratbak. Vaktmester: Lars Larsen. Årslønn for lærere: 3200,-. For lærerinner: 2667,67. Gunnbjørg Jacobsen, Liva Elnan, Grete Drotninghaug Lien, Anne Bjøru Bratbak, Sigrid Bakken, Johan Hammond Wolff, Hallfrid Schille Aarsnes, Leiv Nes, Bjarne Moe, Ragnhild Brodtkorp Kobberstad,

2013 Dag Utnes: Einar Petter Hunnaalvatn, 1881-1946. Dagbok fra et drygt halvår av hans liv 9.2-3.10 1904. G. m. Nikoline, døtre. Gudlaug f. 1916, Elen f. 1920 og (Tor)Bjørg f. 1923. Til Lofoten med ”Sigurd Jarl” 11.2.1904. Totalt hele Lofotfiske: 3884 torsk. Militærtjeneste i 1904; marsjerte fra Mosjøen til Angermoen den 18. juli. Den 19. juli – stridøvelse i Korgen, den 27. juli 1904 begynte slåttonna, 8. august var det høyver – kjørte inn 20 lass med høy, 9, august var det skårver, Einar sto i skora og slo gras med ljå, 18. august vart kyrne flytta til setra, 8. sept.: reiste til Bindalen med ”Toralf” (D/S Thorolf Kveldulfssøn) og ”Torghatten”, 1. oktober: Tiendebytte.

2013 Sverre Aufles: Vegen til konfirmasjonsskolen i 1947; tilbakeblikk. Fredrik Høvik, Gunnar Rossvoll, Odd Høvik, Nils Aufles, Johan Aufles, Kari Forsjord, Trygve Gøvnes, Jakob Høvik,

2013 Svein Almås: Lakshuset på Almåsen i Drevja. Oluf Almås, Henry Almås, jordkjelde, Ole Skjølberg, Nils Forsmo, Birger Båtstrand, Andreas Øysteinsen, Tverågkjeften, Fallet, Litlågio, Djupbekkio, Nils-Anders-Hålo, Kristian Tortenli, Yngelen klekte i april, rogn frå Fusta, yngel til Røssåga og Leirskardelva.

2013 Per Smørvik: Namn i Grane. Kjell Jacobsen, 1850: gjennomsnittlig levealder 45 år, Per Bentson (1821-1921), Berit Kjerstina Bentsdtr (1828-1927), fornavn: Ola (429), Per (411), Nils (375), Lars (286), Ane (243), Berit (230), Marit (222), Maren (192), Grete-Ole, Jamt-Ola, Klanett-Olæ, Rik-Jo-Perso, Stor-Lars-Ingrid,

2012 Solveig Jacobsen: Julekorttradisjonen. Anna og Ottar Øksendal, Anna f. Davidsen fra Øvre Vefsen (Vefsn), Ottar Hanso` fra remma i Øksendalen, Henry Cole startet tradisjonen i 1843, Norges første julekort i 1883, Wilhelm Larsen, Nils bergslien (1853-1928),

2012 Kolbjørn Eriksen: Kommunevåpenet til Grane kommune. Arvid Sveen, Asbjørn Hortman, Per thomas Laksfors, John og Lillian Solbakken, Asbjørn Leirbakk, Tone Lien, Arne Stuberg, Kolbjørn Hatlen, Harry Nordgaard,

2012 Halvard Lundestad: Nils Kristian Nilsen Mjaavatn. F. 17.8.1883 på Gofahaugen, Vester-Mjåvatnet, d. 19.10.1951. Far: Nils Jørgen Nilsson (1849-1887), mor: Oleanna Kristine Mathiasdotter (1850-1947), g. m. Marta Kristine Jørgensdtr. (1884-1971), Jakobine Jensdotter (1865-1915) fra Remma i Vefsn, Jørgen Edvard Sletten (1862-1922) fra Sletta ved Fustvatnet, Kari Nilsine Mjaavatn (19114-2011), Maren og Mathias Knutsen Mjåvatn, ungdomslaget ”Framsyn” på Straum – stifta i 1901, Sverre Aakvik, Maren Odine Aakvik, Anders Jørgen Larsson – husmann på Skrapremma, Agnar Drevland, Reidar Storvik, Andreas Straum, Ivar Sletten, Kåre Andreassen, Petter Sletten, Ansgar Straum, Konrad Kolbeindsen, Selma Straum, Olaug Aspnes, Marie Granhaug, Elsa Strauman, Elfrida Sandvik, Dagmar Mikalsen, Nils Helfjeld, Jens Haugen, Nils M. Kulstad, Johan W. A. Sand, Jens J. Steiro, Olaf Skøien, Nes Trelastbruk, Egil Havig,

2012 Jakob Romstad: Romstad (gnr. 201, bnr. 5). Romstad av gml. norsk ”rimi” = jordrygg, fra 1876, Jakob M. Nilsen, Anna M. Andersdotter, Jakob Ingebrigtsen, Beret Kristensdtr., Skarpremmen, Jakob Nilsen, Anna jakobsdotter, Mathis Granhaug, Lars Veset, Olaus Steinheim, Jørn og Kjetil Sjåvik, Hans Hoff Pettersen, Kåre Helfjell, Torgeir Røsdal, Johan Johnsen Veset, Mathea Jakobsdatter, Ragna Veseth, Ole Tortenli, Jentoft og Solveig Romstad, Jørgine og Olaus Grindstad, Halfrid Holand, Jo Jørgen Veset og Maren, Wiggo Romstad,

2012 Fredrik Ekrem: Den gang da… Odd Nilsen, Bjørg Ekrem, Ingeborg Willumsen, Sigrid Nilsen, Else Greva, Mary Christoffersen, Bjørn Ekrem, Hjalmar Ekrem, Borghild Ekrem, Knut Rogne,

2012 Kjell Øksendal: Han Emanus mæ Ramnågen.
 Elias Emanius Kristianson f. 1851 omkom i Vefsn i april 1936, laga trefigurer, Andreas Nilsson, Ramnåga, Bjørnar Holmen, Karen på Osheim,

2012 Henry Almås: Røvarjakta på Tveråsen i Drevjen:
 Kristian Larem f. 1893,

2012 Leif Elsvatn: Han Birger i Garsmarken (1905-67): Birger ble f. i 1905, mor: Anne Hansdatter, far: Bernt Jonsen Garsmark, g. m. Maren Eline Olderli fra Olderlia under Vasshaugen, barn: Trygve Oddvar, Britt Marie og Ragnhild Synnøve, Mari og Jan Svendsen, lensmann Kalkvik, Oddmund Krutå, motstandskampen i Hattfjelldal, Johannes Sjelmo, Anton Granefjell, Jonas Barruk, Eivind Garsmark,

2012 Randi Einrem: Menighetsdiakonisse Maria Einrem (1866-1914): f. på Einremma i Bjørnådalen 8.3.1866, far: Lars Johannesen, mor. Jørgine Petersdotter fra Kvalfors, g. m. Andreas Kristian Eliasson Aanes, barn: Olava, Andreas, Lydia Jørgine, pastor Johan Chr. Selmer-Andersen, fattigpleien i Mosjøen, våren 1896 – stifta Mosjøen og Vefsn Totalavholdsforening, David Monrad Johansen,

2012 Dag Utnes: Det store forliset i Sebuska 1868 III: Gunnar Holand,

2012 Ellen Gyth Forsmo og Gunvald A. Fredheim: Levekårene for leilendinger på Forsmo i Drevja:Thomas Angells stiftelser, Dønnes-godset, Marcus Jonsen, Jacob Marcusen, Nils Jørgen Jacobsen Forsmo, Anne Nilsdatter, Sandra og Erling Forsmo, Marie Angel Forsmo, Johanna Marie Forsmo, Ingvald Forsmo, Jacob Marcusen gikk gjennom isen på drevja-elva den 14. april 1872, Marith Jonsdatter, Sirianna Nilsdatter fra Brattbakken, Eli Thygesen, Astrid Rabben, Ellen Gyth Forsmo, Anders Fredheim, Gunvald Fredheim, Magnus Forsmo, Johan Forsmo,

2012 Grete Heir Statle: Nyrud gård – min barndoms grønne dal
: Christian Møinichen Havig fra Namdalen – lensmann-ordfører-kasserer i sparebanken-magistrat og stortingsmann, Oddmuns Heir, Anders Angermo, kjøpmann Jenssen-Hals,

2012 Kristian Halse: Signe Lita og Bugge Baustad: Sine Petrine Simonsdotter (Simonsen) Bjørnå (Litle Segne), d. 1938, mor: Petrine Kjerstine Gabrielsdotter (1861-1925), far: Simon Karolus Mathiasson f. 1855. Bugge Baustad – dikt om ”Signe Lita fra Bjørnådal”, Barak Einrem, Vefsn Folkehøgskole, Lars Ravnå, Dortea Ravnå g. Eiterstraum, Aslaug Aas g. Hagen, Anne Ravnå, Sigvald Hagen,

2012 Knut Jacobsen: «Hva som hendte i Hattfjelldal»: Minner frå krigstida i Hattfjelldal v/lensmann Egil Kalkvik, f. 5. mai 1899, d. 1963, Grethe Kalkvik, lensmann i Hattfjelldal fra mars 1929, rømte til Sverige i 1942, major Sundlo, Andreas Atterli, Lars Krutnes, Arne Lukkasen,

2012 Edvin Tverå: Bennet Didrikso, Ravatne: Elias Perso,

2012 Kjell Øksendal og Ragnhild Eiterstraum: Ungdomslagje – nyhuset i skogen: Ungdomslaget Framsteg UL fra 1906, Forsjord skolekrets, Bugge Baustad, Einar Eiterstraum, Sveinung Langjord, Asbjørn Aas Fallmo, Olaf Ravatsbakk, Alv Ravatn, Reidar Smedseng, Karl Forsjord, Leif Øksendal, Peder Moheim, Arild Øksendal, E. Erlandsen, Kari Forsjord, Einar Ravnå,

2012 Odd Arnulf Forsmo: Mosjøen i 1950-åra. Sett og hørt fra ei smøregrav: Lydia Olsrud Norland, ”Faenfise”=eieren av kinokiosken, Leif Karlsen, ”Øl-Karlsen”,

2012 Kjell Øksendal: Fløyting utanom det vanlege: Ottar Kvalfors, firma Paul Mjaavatn, Reidar Flokkmann, fiskehjell av råvedstenger, Petter Almås,

2012 Ronny Svendsen: Vasselvminner: Vasselva i Grane, Gunnar Trandum, Svend Rollmann Svendsen, Ragnhild Bronkebakken Hjortskarmo, Peder og Ellen Berg, Oskar Løften, Odd Olsen, Jostein Galåen, Kåre Hjortskarmo, Ole og Oddny Stene, banevokter Reidar Ludviksen, Grete Krokå, Arne Veskje, Kåre Moen,

2011 Alf Skogmo: Grensemerking i 1760 og 1761: Major Peter Schnitler, Strømstadtraktaten, Lars Todahl, Jørgen Holm, Nicolai Krogh, Nils Marelius, Ranserrøysa, Fremjokkrøysa,

2011 Knut Jacobsen: Peder Kjønig Knoph Simonsen: Peder (Per) f. 7.2.1871, sønn av Simon Kristoffer Pedersen Rødli (1827-1922), Peder var g. m. Elen Mathiasdotter fra Skjåvika (1833-1868), Hanna Aminda Mathisdotter fra Sørdalen, Mathis Jakobsen Sørdal, Brynhild Olsdatter, Lars Olsa, Trygve Nordås, Jon Jeremiassen, Kaspari, Ella Bertelsen, Dagfrid S. Ivesund, Kåre Fagertun, fant opp mekanismen på Mausergeværet, Svein Sjelmo,

2011 Aaslaug Bolstad: Ragnvald Rein: Ragnvald Olaus Hanakam, Reinå – f. i Sand i Ryfylke i 1900, d. 1984, g.m. Liv Bolstad – Susendalen, Karen og Peter Bolstad, Vemund, Kari, Asgaut, Borgny, Liv-Unni, Kai, Alf,

2011 Halvard Lundestad: Arne Johan Aalbotsjord: f. 8.3.1911, d. 13.9.1989, g.m. Asbjørg Nordvoll (1914-2005) fra Blåmolia i Beiarn, foreldra var Astrid Magnhilde f. Krutnes (1888-1922) og Anton Marius Aalbotsjord (1886-1975), Paula Johanna Løkås (1906-1975), Anne Marie Simonsdotter (1862-1939), Bent Mikal Nilsson Krutnes (1863-1952), Karen Anna Larsdotter (1848-1891), Andreas Jørgen Adolfson (1843-1921), Julianna Kristiansdotter, Alfred Martin Sakariassen Furnes, Beiarn, Astrid Aalbotsjord, Julianne Aalbotsjord, Anne Lise Aalbotsjord,, Hansine Sæbo, Lars Pettersen Solvang, Einar Kristian Langvatn, Johan Lynghaug, Nils Berdahl

2010 Bjørn Vangen og Halvard Lundestad: Kåre Martin Vangen. F. 16.1.1913, d. 5.1.1989, g.m. Kari Andrea Aasen, Magna Remmen (1892-1968), Karl Berg Bergstein (1883-1913), Mikal Remmen, Maren Nikoline Jakobsdotter, Bjørn Bergstein, Kristine Karoline Nilsdotter, Anna Mathilde f. Grøftrem, Konrad Alfred Aasen, Kristian Fagereng, Egil Storholm, Elfrida Hagfors, Erna Myrvoll, Hanna Hamarheim, Ingebjørg Lian, Lotte Lian, Ivar Lundestad, Gunnar Aronsen, Emil Almdal, Knut Breirem, Ivar Aronsen, Henry Kvalfors, Olav Granhaug, Tormod Andreas Langmo, Norvald Bechsen, Arne aalbotsjord, Per M. Stordal, Thorleiv Bjørnå, Johannes Mosheim, Egil Sæterstad, Ragnar Bjørnå, Petter Haugberg, Ludvig Kristian Sjåmo, Ole J. Haukland, Joralf Johnsen, John Folstad, Arvid Tverå, Trygve Moe Jacobsen,

2010 Asbjørn Hortman: En æra er forbi. Nordlandsbanen, Majavatn, Karl og Petter Kvalfors,

2010 Ragnar Lund og Jostein Lorås: Jernbanen, bygd av slitere. Mosjøen stasjon, Marting Kruger, Solbakken Trevare, Ingvald Hagfors, Even Evensen, Ole Pedersen (Nylund), Sverre Heggnes, Einar og Karoline Olsen, Borgny Greva, Halvard Lund, Robert Lund, Bjarne Årvåg, Olav Bogfjellmo,

2010 Berith Pauline Olderskog: Minner om ei svunnen, nær fortid. Nils Marken, Arnulf Tverå, Odd Pedersen, Martin (Polle) Tollefsen, Gunnar helland, Einar Johansen, Skari, Helge Sund, Hans Skåle, Fredrik Karstensen, Sverre Jensen, Swingsters, Walter Berg Nilsen, Jan Otervik, Astrid og Anne Lise Aalbotsjord, Dagny Olderskog, Otto Grunstad, Roald Edvartsen, Knut Christoffersen, Tore Moe Jacobsen, Kjell Moe Jacobsen,

2010 Håvard Nilsen: Syv fanger. Reinholt Rystad, kaptein Houghton, Sersjantmajor Miller Smith, Reginald Makeham, William Chudley,

2010 Lise Katri Andersen: Bestefar i Sachsenhausen

2010 Andreas Wulvik: A. P. Alsgaards veg

2010 Kristian Halse: Johs. Einrems gate

2010 Arne Ånes: Henrik Eliasson Ånes (1862-1937) 

2010 Reidulv Hov: Kunnskaper som gav ny tid utover bygdene

2010 Bjørn Olderskog og Kjell Øksendal: Småbruka på Olderskogen – sett frå mjølkeprotokollen ved Vefsn meieri. Bergitte og Karsten Lilleenget, Bergljot og Erling Klausen d.e., Alfred Klausen, Kåre Klausen, Olaf Sandbu, Ottar H. Øksendal, Lilly Forsmo, Katinka og Jensenius Brynlund, Agnes og Isak Lund Isaksen, Karen Danielsdatter, Andreas Sletten, Lovise og Godtfred Svendsen, Ole Olderskog (Breirem), Martin Andås, Elias M. Øyen, Marit og Rolf Lundestad, Nikoline og Petter Olderskog, Kaia og Andreas Olderskog, Maren og Bernt Olderskog, Konrad Kroken, Maren Olderskog,

2010 Postkort. Karl Johansen – Forsjord – f. 1894, Maren Andreasdotter – Ramnåga – f. 1892, Johan Aasen – Hatfjelddal – f. 1893, son av Laurits Johan Åsen – Nygarden – Elsvatn, Ottar Brattbakk, Martin Drevland, Nils Brattbakk, Sisner Johan Antonson Ruderås f. 1893, Gunelius Johannes Jonsson Dalen – f. 1893, Karl Johansen Forsjord – f. 1894, Egil Langvatn, Nils Grolid – f. 1894

2010 Kolbjørn Eriksen: Lomsdal – Visten Nasjonalpark. Georg Kvitfjell, www.detgjemtelandet.no, www.lomsdal-visten.no, Odd og Margit Bønå,

2010 17. mai 2010 på Bygdetunet, Dolstad 

2010 Lasse Mikaelsen: Ludvig på Gullmoen. Dagfinn Molid, Anders Larsso g.m. Dorthea, Marie, Andreas, Jørgen,

2010 Per Sjåvik: «Kokan og kokenes – det e ‘kje det sammæ». Martha Nes, Inger Kibsgård, Inger Skulstad, Randi Aronsen, Toril Berg, Rigmor Lie, Astrid Seppola, Reidun Nordås, Lars Tungesvik, Johannes Øyum, Steinar Smedseng, Grete Finnestrand, Randi Nordås, Steffen Nervik, Dag Breines, Jan Kjønnås,

2010 Trond Brennhaug: Fra fem til ett skytterlag i Grane. Bernt Laksfors, Greger Høgmo, Daniel Laksfors, landsskytterstevnet i Mosjøen 1915, Jens Haugen, Svenningdal skytterlag, Petter Kapskarmo, Edvard Bustadmo, Annbjørn Brennhaug, Kvannli skytterlag stiftet i 1897, Asbjørn Hortman, Inger Hortman, Eugen Bekkevold, Sivert Langås, Anton Bustadmo, Per Bergli, , Jakob Laksforsmo, Gunnar Lien, Sigvald Ivarrud, Mathis Antonsen, Karl Jacobsen,

2010 Gunvald A. Fredheim: Petter Dass gate. Søren Rokkertsen, Mosjøens første politibetjent; Jacob M. Wedvig, Elias Skinnlo, Petter Dass, Peiter Peiterson Don Dass (1621-1654), Maren Falch (1629-1709), fogd Peder Jacobsen Falch, Anna Jonsdatter, Anne falch, Niels Arctander, Mogens Thileman, Peder Christophersen Broch, Jacob Wirthmann,

2010 Ingeborg Bjørknes: Brev

2010 Tore Drevvatne: En som er glemt. Ella Sagbakk Jacobsen, f. 1901, d. 1988.G.m. Trygve Moe Jacobsen, Leif Austad,

2010 Torbjørn Larsson-Fedde: Drevjen – feltpost no. 14. Nils Flornes, Anton Alfred Forsgren, Adolf Ulriksen, Birger Thorud, Harald Hundal, Oscar J. Wiegels, Arnulf F. Thyness, Lars Brunvold

2009B Emil Knudsen: Erindringer fra gruvedrift i Svenningdalen og oppholdet i Vefsn, Grane og Hattfjelldalen i 1880: Per Jacobsen, Ernst Brodkorb, Nelson Brodkorb, Nils Andersen d. 1879, Nils Larsen, Nils Johansen, Hemming Grolien, Marius Holst, Elnan,

2009B Randi Einrem: Mat og måltider i Bjørnådalen midt på 1900-talet. Petter Einrem, Åge Granås, Emmy Åkerøy, Solfrid Einrem, Berntine Einrem, Laurine Jensine Rafaelsdatter, Lars Einrem, Ester Hansen, Randi Einrem, Frode Einrem, Bjarne Einrem,

2009B Gunnar Stavli: Barneår i Mosjøen 1940-1945. Lars Tverå, Arne Larsen, Hans Tverå, Sverre Nilsen, Oddbjørn Pedersen,

2009B Edvin Tverå: Folkemusikk I, 1946. Artikkelen sto i HA den 20.23.45, Ivar Henriksson Angermo, Einar Nilsskog, Nils Rognrygg, Stor-Strokmo-Anders, Jakob Ivarsson Angermo, Nils Jørgen Aanes, Aanes-Henrik, Ole Olsen – Kulstad, Nils Kulstad, Jakob Israelsen – Langmoen, Ole Nilsen Nyland, Ole Jakobsen (Kjøl-Ola f. 3.4.1824, d. 26.4.1905, Johan Schille, sønn av Kjøl-Ola – Olaus utv. til USA, Ivar Rognryggmo (Litl-Ivar), polsdans, Drevjapols

2009B Ove Larsen: Folkemusikk II, 2009. Edvin Tverå, Nils Rognrygg (1898-1991), Jakob Ivarso Angermo, polsdans, drevjapols, David Monrad Johansen (1888-1974), Kristian Almås, Oleiv Båtstrand,

2009B Gunvald A. Fredheim: Teodor Moes veg. Teodor Marius Jørgensen Mo f. 1.3.1875 på Øvre Mo gård, d. 20.2.1958, sønn av Jørgen Brygmann Hansen Mo og Marie Magdalena Thorsdatter fra Tjøtta, gift første gang med Emma Larsdatter Vikdal, Lorentz M. Angell, Anders Dass, Mathias Arntzen Lindset, Fredrik Eskildsen (1703-1776) – skarpretter for Helgeland og Salten, Peter Broch Gyth (1747-1805), Else Elisabeth Pedersdotter, Alexander Gyth på Rynes (1642-1709),

2009B Odd Forsmo: O.H. Øksendals veg. Ottar Hanso Øksendals f. 1869 d. 1961, g. m. Anna Davidsen fra Grane,

2009B Johan Kjerringnes: Framveksten av Åkervikgrenda ved Røsvatnet. Fredrik Holst, Nils Jenso fra Brygfjelldalen – ”den norske tjuven”, Kristina Sjulsdotter fra Wilhelmina, Mikkel Olsen, Anna Kolbeinste fra Varntresk, Daniel Johansen – Skaland, Benjamin Danielsen, Dorthe Danielste, Andreas Mikkelsen, ”Klipparbaugen”, Arnt Lukkassen, postmann Ol’ Jørnso, Anna O. Sjåvik, Mathias Sjåvik, Anna L. Sjåvik, Alv M. Sjåvik, Anna Hemingste f. 1868, Benjamin Danielsen, Bernhard Nyland, Ole Kjørstad,

2009B Berith Pauline Olderskog: Petter Olderskogs gate 59. Petter Olsen f. i Steinlia i Eiterådalen 11.4.1868, g. m. Nikoline Martine Olsen f. i Vevelstad i 1873, Borghild Olderskog, Dagny Olderskog,

2009B Agnar Bråten: Samegutten Henrik Blinds tragiske bortgang. Henrik Blind f. 20.4.1925 i Arjeplog d. 1948, foreldre: Jon Andersson Blind f. 1889 og Ella Margreta Henriksdotter Palopaa f. 1900, Lars Larsen Vesterfjell, Martin Verdalshaug, Børre Sørgard,

2009B Halvard Lundestad: Fra gard til grend. Isak Nilsson (1690-1753), Nils Johannesson (1652-1717), Ola Nilsson, Jakob Nilsson, Ola Baltserson f. ca. 1631 d. 1714, Ola Steinarson, f. ca. 1677 i Fagervika d. 1732, Johannes Ingebriktson, f. 1692 d. 1760, Ola Ingebriktson, f. 1715 på Åneset, d. 1779, Israel Hongson, f. ca. 1707, d. 1789, Lars Olson, f. 1749 på Grøva, d. 1808, Lars Larsson, f. 1779, d. 1819, Ola Larsson, f. 1784 d. 1853, Mathis Nilsson, f. 1829, d. 1910, Mikal Ludvik Remmen, f. 1858, d. 1949,

2009B Reidulf Hov: Amerikabrev. Eudry Mjaavatn Bringsli Shell f. 1933 i Brooklyn, Magnhild Mjaavatn Bringsli (1898-1998), Ivar Finnskog, Kåre Mjaavatn,

2009B Bjørghild Luktvassli: Kåre Stordal (1923-2005). Mor: Anna Helena Olsdatter (1896-1986), far: Ola Edvin Stordal, Viklabukta, hesten Jens fra Vikdal, Drevjas Spelmannslag, Nils Johan Øybakken, Kristian Almås, Ole Angermo, Sigmuns Lynghaug, Johan Rossvoll, Odd Vindstad, Norvald Solvang, Halvdan Molid,

2009B Viktor Sæterstad: På traktorfiske. Anders Jakobsen Varntresk, Sigvald Svendsen, Gudrun Linvik, Otto Sørdal,

2009B Leif Elsvatn: Inn i sin tid – om skogsarbeideren, organisasjonsmennesket og politikeren Ole Bergli: F. 26.6.1893, foreldre: Paul Bendig Nilsen og Marie Pauline Israelsdatter, g. m. Sigbjørg Granefjell, Bjarne Aaslid, Arne Appfjell,

2009B Olav Jensen: Avismannen og avholdsmannen Torfinn Skogsaas. F. 11.1.1904 på gården Nordstad, d. 3.6.1980, foreldre: Peter Andreas Nilsen Skogsaas, Kaia Sofie Tobiasdatter Skaga, Solbakken Trevarefabrikk, Mosjøen Hornmusikk, Jakob Hamarheim, sangkoret Samhald, Agnar Drevland, Helgeland Arbeiderblad, Einar Jensen, Leiv Nes, Nordlands Folkeblad siste nummer 29.12.1955,

2009B Kristian Halse: Barneår på fjellgarden Langvatn. Foreldra: Hjørdis (fra Båfjelldalen f. i 1908) og Kåre Langvatn, Moldrem-skolen, Thomas Renberg, Magne Nordås, Harald Asmund Langjord, Peter Ravatn,

2009B Olav Tustervatn (1876-1965): Minne frå mitt lange liv. F. 26.2.1876, lærer, ordfører i Hattfjelldal 1917-1919 og 1922-1915, g. m. Maria Ingebergsen, foreldre: Elias Kristian Kristiansson og Gunhild Nilsdotter (fra Åkvika i Vefsn), Anna Simonsdtr. Sjåvik, Bent Krutnes, lærar Systad, Ole Tobias Olsen, skimaker: Nils Kjønikson fra Joesjø kr 4 for et par ski, Gunnar Krutå, Oleanna Mjåvatn, Lars Lynghaug, Benjamin Valryg, Mikal Berntsen, Mikal Strand, folkehøgskole – Grong – Ludvig Benum, Ottar Olsen,

2009B Kristian Halse: Vefsn bygdesamling blir til. Kjell Jacobsen, Odin Benum, Mosjøen og Vefsn Mållag, Kristian Audne (1860-1847), lensmann Thorleiv Havig, lærar Lukas Skogsaas, M. Jacobsen – Alstahaug Kanikegjeld, Harald Langjord, Nils Mjaavatn, Jon Fagerhol, fanejunker Bjørgum, Perjordstua, Abraham Ravatn,

2009B Dei som leidde museet (1909-2009). Thorleiv Havig, Tormod Bjørgum, Kristian Tustervatn, Torolf Spjelkavik, Oleiv Øyen, Ola Nergård, Karen Aas, Dagfinn Steinrud,

2009B Kjell Jacobsen og Per Sjåvik: Thorleiv Havig (1867-1938). G. m. Signe Bärnholt, Foreldre: Dorthea f. Neergaard og Christian Møinichen Havig (1825-1912), Lukas Skogsaas, Odin Benum, Dagfinn Havig, Andreas Wright Schult,

2009B Jakob Romstad og Per Sjåvik: Fridtjov Sjaavik (1885-1947): F. i Skjåvika i Hattfjelldal i 1885, bestefar: Bjørn Mattisson, Norald Skjåvik, lærer i Vefsn, Landvernbataljonen, deltok i kampene rundt Trofors 9. mai 1940, munnladningsrifle, Romstad, Staulan, Thorleiv Havig, Tormod Bjørgum, Vefsn bygdesamling, meldte seg in i NS i 1941, arrestert 10. mai 1945, internert på Vefsn Folkehøgskole, d. 25. februar 1947,

2009B Solveig Jacobsen: Bent Krutnes (1863-1952): F. på Krutneset ved Røssvatnet i 1863, Amtskolen i Mosjøen 1880/81, g.m. Anna Simonsdatter Sjåvik, Marius Hægstad, lærer i Marka og Austerbygda i Vefsn i 1892, Marka og Austerbygda ungdomslag opprettet i 1902, lagsbladet ”skogluren”, formann i Hålogaland Lærarlag, Vefsn museumslag, Nils Krutnes, Erling Krutnes, Rynesstua, Perjordstua, Magnus Grolid,

2009B Jon Øyen: Oleiv Øyen (1897-1964): Foreldre: Dortea og Johan Øyen, Toppen, Vefsn Folkehøgskole, Bjørkåsen gartneri i Tromsø, Linge i Valldalen, g. m. Laura Alstad Linge, Vollen på Andås, gartneri, Bondepartiet, formann i Vefsn bygdesamling,

2009B Mary Oline Stokke Stafseth: Mary Stokke (1914-1985): f. 1.4.1914, fra Beiarn, Baker Karlsen, g. m. Arne Eide, Maren Eide, Sverre Stokke, nordlandsbunader, Mosjøen ungdomslag, Knut A. Lie, Ingrid Sørlie, Karen Aas, Erling Lyftingsmo, Solveig Utgard,

2009B Johan Forsmo: Kris Skrondal (1920-93)

2009B Rønnaug Tuven: Karen Aas (1887-1984)

2009B Kristian Halse og Åsa Floa Steinrud: Dagfinn Steinrud (1929-1998)

2009 Egil Bogfjellmo: Ivar Kristoffer Strompdal. Knut Martinius Strompdal (f. 1881), Julie Lovise Amalie Strompdal (f. 1884), Ivar Kristoffer Strompdal (f. 1886), Marie Elise Hildora Strompdal, Ingebrigt Bernhard Strompdal, Gustav Hilmar, fra Svatsum i Gausdal, Iversli, Knut Hansen, Johan K. Olsen fra Tømmermo, Hans Knutsen, Elen Larsdotter, Anton Fjellbu, Ivar ble g. m. Olga Bertine Fagerli, detter: Liv Gunhild (f. 1921), Inga (f. 1923), Kjartan (f. 1935), Bjørnådalen, Ivar døde i 1957, Gjallarhorn, første bok: Arven,

2009 Gunvor Svartvassmo: Middelskoledagane – ei brytingstid. Fru Alnæs Knudsen, Signe Rodahl, Åse Knudsen, Kirsten Wold, Rannveig Hergot, Grethe Strøm, Ellen Bjerkeseth, Ingeborg Willumsen, Borghild Høglo, Gunvor Svartvassmo, Inger Johanne Weding, Inger Norderhus, Signe Rodahl, Kirsten Wold, Ruth Perjord, Ranveig Hergot, lærer Eldholm, Lasse Mikalsen, Ragnar Østvik, Polle (Martin) Tollefsen, Rolv Horsberg, Anders Gudal, Sigvart Riiser, klokker Horsberg, Lars Bjerkeseth (redaktør i Nordlands Folkeblad), Gerhard Vee,

2009 Ludvig Ludvigsen: Krigen 1940-45. Ludvig Ludvigsen, Ottar Ludvigsen, våpentransportene fra Visten, Majavassaffæren, Ludvig Finseth, Leo Ludvigsen, Hagen Tosdal, Inge og Johan Simskar, Karle Mellingen, Ludvig Johansen, Åma og Petter Simskar, Konrad Fjellbekkmo, Paula Ludvigsen, Johan Lien,

2009 Odd Forsmo: Barndomsminner fra Olderskog på 1940 og 1950-tallet. Ottar Hansson Øksendal,  Lydia Olsrud Nordland, Anna Øksendal (f. Olsrud – 1884), Kari Vangen, Kåre Vangen, Arne Aalbotsjord, Ingvald Olsrud, Godfred Svendsen, Åse Gullhav, Kirsten Isaksen, Laila Forsmo,

2009 Trond Brennhaug: Til Sverige i januar 1945. Sigurd Olsen, Otte Olsen, Arild Johansen, Oddmund Johansen,

2009 Ann Kristin Klausen: Bergtatt i Svenningdalen. Anton Draghi, Per E. Flaa, Ole Andreas Johnsen Haustreis, Nils A. Nilsen, Gulle B. Eliassen, S. M. Sivertsen, Emil Knudsen, Tønnes Larsen, Anders Nilsen, Jakob Knudsen, Even Sund, Andreas Skogsaas, H. og C. Bache Wiig, Otto Witt,

2009 Dag Utnes: Ålefiske i Vefsnfjorden. Reidar Utnes f. 1910 – ålefangst på 1930-tallet, hver teine 2-4 sild som agn, redskapene ble plassert på 8-9 meters dyp, Alterneset, Skalandsbuka, M/K Heimen,

2009 Espen Andresen: Alcoa og Elkem i Mosjøen: aluminium, kunnskap, profitt og organisasjon
J. Reid Clark, Ove Sandberg, Ole Ferdinand Andersen – ordfører i Mosjøen, Jan Sejerstad, Paul Muller, Georg Hagerup Larsen,

2009 Ellen Gyth Forsmo: Minner om barndomstiden på Elvebakken. Lina Lucassen, Søren Rokkertsen fra Forsjorda (1819-1888) – g.m. Dohea Pedersdater (1832-1916), Ludvig Jørgen Lucassen (1856-1914), Lina Pauline Sørensdatter (1860-1941), Einar Ravnå, Erling -, Ellen – og Vigdis Forsmo, Halvdan Sundlo, Johan Erlandsen, Petra Bakken, Dagny Elnan, lærer Krosshavn, Anne Lise Tverå, Bodil Skaar, Inger Johanne Bjørnvold, Berit Mørkved, Åsta Tverå, Borgny Øybakken, Ellen Gyth Forsmo, Egil Berg Nilsen, Karl Johan Eliassen, Odd Jacobsen, Martin Marken, Jacob Faye, Lars Bjerkeset, Harry Jacobsen, Bjarne Skåle, Fritjof Angermo, Karl Solbakk, Leif Bertelsen, Helge Søttar,

2009 Edvin Tverå: Tauskjeringæ. Hans Jenso, Lars Hanso,

2009 Johan Forsmo: Walter Solli – ein talentfull sambygding. Mekal Dambak, Arne Rossvol, Odd Grønmo, Ola Reistad, Ove Larsen, Hilmar Aleksandersen, Arnold Kvistvik, Kristian Larem, Nils Rognygg, Kristian Almås, Thor Hauknes,

2009 Jostein Lorås: Skogbranner i gammel tid. Carl Aasli, Ole Olsen fra Tralerud, Iver Haugen, stormnatten i 1837, brannsommeren 1853, Andreas Bentsen, Andreas Bendiksen,

2009 Karl W. Aakervik: Remma i Åkervika (gnr 74 bnr 3). Mikkjel Kristian Olsen (f. 21.6.1806, Ane Kolbeinsdtr. fra Varntresk (f. 1798), Kolbein Olsen. Beret Mikkelsdtr., Ole Olsen, Brynhild Mikkjelsdtr.,

2009 Kjell Øksendal: Olav Øksendal, ein stor båtbyggar. Olav Angell Øksendal (1891-1976), g.m. Borghild, datter: Agnes – g.m. Ragnar Solhaug, Peder Larsen (Stimo), Pe’ Larso’, Leif Øksendal, Lot (framløt og bakløt), Rong (framrong og bakrong), framskøtrot og bakskøtrot, betrot, keip, kjøl, hals, år, stake, ripe, rem, medhud, vaterbord, langnise, Arne Arstad, Einar Ravnå, Karl Forsjord, Egil Baafjelldal, Nils A. Haugen, Albert Øksendal,

2009 Ola Åkervik: Sagbruket i Åkervika 88. Grendesaga satt opp i 1957, kjøpte den gamle saga på Fellingforsen – av Vilhelm Paulsen, Nils Grubben, Erling Paulsen, Ola og Benjamin Danielsen, Matias Andersen, Ola Jakobsen, Matias J. Sjaavik, Andreas og Jakob Mikkelsen, Anders Monsen, Daniel Johansen, Sagmoen ved Åkervikelva, Gunnar Tustervatn, Arne Lukkassen,

2009 Ole Rabliås: Turistliv ved Røssvatnet for 80 år sidan. Theodor Caspari, “Kolbein”, Bessedør,

2009 Per Granberg: Kalk-Ola, gardbrukersønn fra Ringsaker som for 160 år siden ble stor kalkbrenner i Nordland: Ole Arnesen Saugstad f. ca. 1730, g. m. Marthe Arnesdotter Skundberg f. ca. 1733, sønn: Arne Arnesen f. i Snertingdal ca. 1758

2009 Peter Grolid: Muntre minne frå krigstida 1940-1945. Lars Stormli,

2009 Jon Fagerhol: Tru, von og kjærleik.

2009 Per Smørvik: Jon Fagerhol. F. 1872, d. 1955, g. m. Elise som døde i 1975, kom til Mosjøen i 1907, Ivar Aasen, Jens Kåre Engeset,

2009 Terje Dorp: Krigsopplevelser 1940. Reidulv Hov, doktor Johnsen, sykepleier Ragnhild Angermo, Konrad Olsen, skomaker Ivar Pedersen, Teodor Moe – engelske soldater, Lydia Olsrud, Vally Furrø, Yngvar Angermo, sersjant Per Funder, Arvid Nordgård, Kristian Sundlo, Pål Mikalsen, kaptein Bjørkmann – svensk, Orvin Olsen, kaptein Rygh, kaptein Båtstø fra Leirfjord, løytnant Sæterstad fra Hattfjelldal, fenrik Lukas Lukasen, Harald Nordgård, Knut Thommesen, løytnant Kaae, sersjant Asbjørn Herring, Tørris Tørrisen,

2008 Edvin Tverå: Mosjøens utvikling gjennem 70 aar (8-11). Ole Johansen (Sjaamo-Olæ), Olaf Grav, Karl Johan Aas, Halfdan Jacobsen, Marcelius jacobsen, gravør Fjellberg, smed Holm, urmaker Adolf Schei, Andrea Forsjord, Siri Halvardsdatter, Andreas Haukland, David Monrad Johansen, Ane Ivarste, Jens Danielsen fra Laksfors, Gammel-Ivar Ivarrud, Mikkel Larsen, Jacob Vedvig, Rone (Hjeronimus) Forsjord, Ole Henriksen fra Torjorda, Hans Erikso, Karen Johanste, Blind-Kristian, Lars Nirso, fiskehandler Edvard Søttar, Maren Arntsen, C. M. Havig, Karl Jacobsen, Godtemplarlaget stiftet 9.4.1882 av Johan Kristiansen fra Namsos, Løytnant Ville (derav Villes veg)

2008 Aaslaug Bolstad: Oline Marie Larsdatter Ingebrigtsen (1847-1928). Første jordmora i Hattfjelldal, Gift med Ole Johan, foreldre var Lussie Olsdatter og Lars Gryteselv, Nikoline, sønn: Inge Johan f. 1871, Bergitte Lukkassen, Marie Tustervatn, Lucie Havig, Ellen hemingsdtr., Ottar Olsen Slettbakk, Dagfrid Havig,

2008 Solveig Jacobsen: Karen Kvernmo Olsen (1895-1982). Født på Geitstranden i Skaun kommune 3.4.1895,  Oline Larsdotter, Dina Olsen, Hilmar Johansen, Bodvar Havig, Hallfrid Olsen, Hemming Slettbakk, Ida Gryteselv, Oddbjørg Slettbakken, Kåre Olsen, Olav Granmo, Anne Slettbakk, Nils på Granmoen, Olav Olsen, Inge Johan Olsen, Åsta Buge, Ingrid Nitavskis, Oddveig Bolstad,

2008 Emil Knudsen: Erindringer fra gruvedrift i Svenningdalen og oppholdet i Grane og Hattfjelldalen i 1880: Per Flå, Mikal Sivertsen, Even Sund, Antonio Draghi, Andreas Bech Jurgensen, baker Eliassen, amtsagronom Nøkleby, Weidemann, Elnan, Per Jacobsen, Aubert, Holst,

2008 Lasse Mikaelsen m.fl.: Gunhild Sofie Andersen Svanevand

Gunhild Sofie Andersen Svanevand (1952). Foto: Hermod Sund

F. 19.6.1889 i Velfjord. Datter av Mathias Andersen og Anna Andersdatter, Lars Bergli, Martin Barrock, Kristian Toven, Lars Stinnerbom, Kjell Nicolaisen,

Foto: Hermod Sund. Bildet er tatt i 1952
 

2008 Knut Skorpen: Kistedammen på Langjordsætra. Astrid Langjord, Harald Langjord, 

2008 Per Sjåvik: Gatenamna våre

2008 Per Sjåvik: Vassvegen. A. P. Alsgaard, Villes vei – kaptein/ingeniør Ville, telegrafinspektør Fredrik Schroeter (Schroeder),

2008 Halvard Lundestad: Hesteavl og hingstar. 

Bjarne Spjelkavik, Harald Lundestad, Ivar Lundestad, Karl Sørstad, Petter Chr. Holst, Anders Hansson, Benjamin Conrad Christie, Even Sund, Andreas Zahl Alsgaard (d. 1907), Jon Halvorsen – Dalen i Hattfjelldal, Hans Svare, A. B. Jürgensen, Ole Lossius Norum Johnsen, Josef Gyth, Lars Thorsen, Lars Nilsen Fjelddal – Hemnes, Vefsn hesteavlslag, Oddmund Heir, kaptein Nilsen – Åkvika – Dønna, Egil Daleng, Tore Thorsen, Olav Granmo – Hattfjelldal, Kristian Vatshaug – Drevja, Torolv Skog, Jens Skog, Drevja hestavlslag, Fredrik Sæterlid – Hattfjelldal, Erling Paulsen, John Nyholm – Tärna, Georg Åsen, C. M. N. Havig, Benjamin Lundestad, Oluf Bjørnaa, Anton Bustadmo, Eilif Remmen, Harald Lie, Schelderup Hals, Norvald Lundestad, Simon Straum, Gunnerius Dalen, Sverre Daleng,

Bildet viser Andreas Zahl Alsgaard (d. 1907).

 2008 Johan Kjerringnes: Daglegliv ved Røsvatnet – før, under og etter oppdemminga. Eline Sjåvik, Alf Sjåvik, Jenny Bessedør Heggmo, Ingrid og Aril Vaage, Jan Kjerringnes,

2008 Kolbjørn Eriksen: Hattfjelldal hundegras. Torbjørn Ravatn, Vefsn forsøksring, Nils Granmo,

2008 Arne Jacobsen: Påsketuren 1951. Bjarne Olderskog, Inga Erlandsen, Per Jacobsen, Sverre Erlandsen, Anne, Jørgen, Bjarne, Oddmund, Bergljot, Arnlaug og Svein Erlandsen,

2008 Trond Brennhaug: Susna skytterlag. Susendal Skydeforening stiftet i 1877, Carl Aasli 1. formann, Torgeir Svenskvoll, Mathias Mathisen, Guttorm Svenskvoll og Ole Estensen. Anthon E. Lie, Guttorm Larsen, Torger Larsen, Hans B. Trallerud, Anton Bustadmo, Edvard Villan, Sivert Olsen Sørgård, Hans Slettfjelli, Esten Estensen, Edevard O. Sørgaarden, dameskyting; Vigdis Fagerbakk, Dagny Kobhaug, Aslaug Kampli, Liv Bolstad. Edvard K. Ivarrud, Hans T. Haugen, Johan S. Ivarrud, Edmund Engan, Sverre Vollan, Søren Ivarrud, Martin P. Åsli, Even A. Åsli, Mathias Fagerli, Einar Eggen, Agnar Bråten,

2008 Trygve Jensen: Historien om et hus. Johan Jakob Mathias Johannessen f. i Kvanndalen 19.7.1830. Sønn av Johannes Henrik Olsen og Ane Johanne Davidste f. i Drevvatn/Elsfjord, disse dreiv Kvanndalen fra 1820 til 1847, Johan Jakob gifta seg med Ane Johanne Danelsde – f. 21.6.1834. Mattis Sjurson, Daniel Mattisson, Jorun Jensen, David Monrad Johansen, Bleng – vann/fiskesø tilsatt syre, Gjertrud Klausen, Elen Hansde fra Almåsen i Drevja, Mikal Dass Johansen, Marie Barth, Johan Johansen g.m. Olina Pettersen (1862-1908) – fra Tjøtta, Edvin Johansen, Helene Johansen, Ingebjørg Johansen,

2008 Peter Grolid: Fjøsbygging i 1930-åra. Nils Grolid, Rønnaug Slettbakk, Magnus Grolid, Anna Slettbakk, Iola Haugen, Lovise Vesterbukt, Albertine Grolid, Arne Martinsen, Hans Nilsen, Arne Granmo, Mattias Skogstad, Morten Grolid,

2008 Per Smørvik og Aksel Valberg; «Til signing for seg sjølv og bygdi» Anne Ravnaa, Ingvald Olsrud, Andreas Skogsaas, Inga Paulsen, Nils Gluggvasshaug, Halvdan Abel, Lydia Olsrud, redaktør Try, Jens Haugen, Randi Tamnes, Konrad Nygård, Valter Haustreis, Bjørg Haustreis, Nelly Haugbakken, Gunnbjørg Haugen, Astrid Valstad, Leif Solvang, Sigmund Valrygg, Søren Haugbakken, Sigurd Grane, Jorunn Solhaug, Jan Edvardsen, Nils Nystad, Magne Solvang, Borgny Finsås, Kirsti Daleng, Grethe Solvang, Laila Forsmo,

2008 Kristian Halse: Lyrikksøstrene Magnhild Myrnes og Astrid Langjord. Foreldre: Beret Langjord, Olaus Myrnes, farfaren var: John Ottesen (1818-1904), Nordland Folkeblad, Helgelands Tidende, presten Pale, Ragna Myrnes, Olav Langjord, diktsamlinger: Flyg mine fuglar”, “Ei lita gjente gøymer seg”, Hans Daniel Olaussen Einbu, Liv Sunde,

2008 Leif Morten Aas: Leif Mathias Aas og det løfterike landet. Sønn av Mathis Perrson Aas og Lovise Bergithe Paulsdtr., g. m. Sara Berntine Jakobsdatter – f. 20.11.1894, d. 26.5.1971, Paul Dagfinn Aas, Erlin Grannes, Bjørnådalen, Egil Ravnaa, Hans Einbu, Nils Ravnaa, Johan Bjørnaa, Leif og Sara fikk 2 barn; Harold og Turid, Edvin Riksheim, Fokstad,

2007 Edvin Tverå: Mosjøens utvikling gjennem 70 aar. Jakob Jakobsen (Olderskog-Jakob), Daniel Skog, Danel Arntso (skorstenmurer), Johannes Larsen, skomaker Ole Jensen, Johan Nilsen Bjørnaa, Per Flaa, Olf lden, Elias Lamo, Jakob Høvik – baker, Arne Baatstrand – bakeri, Alfred Andersen, Emilie Justad, Per Kristian Alsgaard, Halvdan Vik, Aage andersen, Jakob Arntsen, Ole Nilsen Jondal – første håndverker i Mosjøen – baker fra 1840-åra, Ole Hermand Schrødr – fra Leirfjord, Peder heitmann, Erik Sjursen, Nils Johnsen, Jette Dahl, Nilsine Aune, Anders Forsjord, Per Kristian Skog, Johan P. Kjerstad (Kjærstad), Lars Vik, Andreas Bech Jürgensen, Nils Jensen, Elnan,

2007 Bjørghild Hjerpås: Et møte med Alf Vie. Spølremme, Ingeborg Ruud, Ingebjørg Kappfjelli,

2007 Bjørn Ivar Lamo: Terje Lund (1945-2000). Johan og Soleig Lund, Torstein Lund, Ragnar Lund, Steinar Lund, Tore Lund, Alf Moen, Peter Brøløs, Norvald Solvang, Odd Vindstad, Per Svendsen, Knut Aune, Geir Henningsen, Odd Bolstad,

2007 Odd Forsmo og Bjørn Olderskog: Olderskog III, boligbygginga. Rolf Gunnar Aanes, Sverre Pedersen – Trondheim, Dagfrid og Reidar Olderskog, Maren og Bernt Olderskog, Edel og Kristoffer Skjervstad, Johan H. Heir, Terje Smedseng, Rolf Olderskog, Asbjørn Aanes, Hans E. Hansen, Jan Otervik, Will Pettersen, Lars Isaksen, Bjørn Vangen, Bjarnhild og Georg Lie, Leif Øksendal, Ragnar Remmen, Oddmund Heir, Jarle Try, Anna og Leif Herring, Anna Herring – første butikken på Olderskog – 1950,

2007 Dagfrid Grannes: Ferdabrev til «Kålo». Dagfrid Grannes, f. Andersen, f. 1894, d. 7.1.1990, g.m. Erling Grannes, Tangen i Majavatn, Majavasstragedien 6.9.1942, Sara Bjørnå g. Fokstad, Jenny Bjørnå,

2007 Leiv Nes: Glimt frå mi første tid i Vefsn. Leiv Nes (1910-1992), Anders Todal, Ester Herring, Tordis Herringbotn, Åsa Halligard, Agdis herring, Åsa Ånes, Sverre Herringbotn, Åge Ånes, Bjarne Steffenrem, Erna Johansen, Olav Heimstad, Erling Kalvmones, Egil Almdal, Olav Herringbotn, Mekkal Ånes, Kristian Herringbotn, Herringen, Straumsåsen,  

2007 Asbjørn Eidnes: Minne frå ein uvanleg sommar: På arbeidsteneste i Hattfjelldalen 1942. Arbeidstjeneste, Håkon Karlsen, Røssvatnet, Kolbein,

2007 Svein Erik Reinfjell: Reindriftsminner. Thomas Renberg jr., Thomas Renberg sr., Elsa Laula Renberg, Olaf Kristoffer Renberg, Arne Appfjell, Nils Appfjell, Eugen Schice, Karen Renberg, Sten Renberg,

2007 Kristian Halse: Kaffistova i Mosjøen 100 år. Jon Try – redaktør i Nordlands Folkeblad, S. M. Sivertsen, C.M Havig, Harald Langjord, Albert Nilsskog laga inventaret, urmaker Ole Mo, Andreas Nilsskog laga tegninger med rammer – disse er gitt til bygdesamlinga i Vefsn, Odin Benum, Ola Nergård, Tormod Bjørgum, Lina Tustervatn, Oddbjørg Tustervatn, Liv Remmen, Kristian Tustervatn, Arne Aalbotsjord, Magnhild Sausjord, Per Bergrem, Martha Nes, Solfrid Einrem, Rudolf Forseth, Dagfinn Steinrud, Ottar Stuvland,

2007 Gerd Aagnes: Poståpner Karl Alf Magnor Johansen. Karl ble f. på Finneid i Salten – 30.7.1907, d. 1.7.1993, g.m. Asta Leifseth, far til Karl: Jakob Johansen, mor: Johanne Johansen, Eva Horton, utvandret til Galapagosøyene i 1926, motorskonnerten ULVA, Inger-Anna Klaveness,

2007 Johan Forsmo: Øvervegen – tankar og gamle minne. Forsmo, Battbakken, Granåsen, Rokåsen, Hellfjellet, Langmoen, Baågneset,

2007 Bjørnar Ingulfsen: En merkelig hendelse i Sørvassdalen i 1962. Torbjørn Olsen, Erling Erlandsen, tragedien fra Sørvassdalen i 1857, Ingeborg Anna Jensdatter g.m Ingebrigt Johnsen, Ole – 17 år,

2007 Johan Kjerringnes: Jakob Vetleseter (1904-84). f. 1904, d. 1984, g.m Mary f. Grubben, Anna og Alv M. Sjåvik, Klara og August Grubben, Karl Ingebrigtsen,

2007 Ole Justad: Min første tur til Lofoten. f. okt. 1885, d. nov. 1984, Hans Sjursen, Kristian Mathisen – Åkvik, Konrad Haldorsen – Kvalnes, Elias Larsen – Sørnes, Ludvik Veding, Peder Nilsen -Valberg, Mikkel Jørgen Eliassen, Edvard Søttar, Jørgen Kolbeinsen, Anders Andersen – Grønvik, Jørgen Pedersen – Hellesvik, Elias Pedersen – Hjartland, Oluf Pedersen, Alfred Nordsjø

2007 Leif Øksendal: Glimt frå krigen 1940-45. Fenrik Reppen, Anton Telnes, Johan Lien, Einar Øksendal, Adolf Fagerbakk, Johan Danelso’, Lars og Asbjørn på Bjønnmoen, Bernhard Aufles, Erling Øksendal, Arne Smalås, Andreas Skog, Torolf Ravatn, Birger Fallmo, Kristoffer Skjervstad, Solmund Langjord, Roald Bjerkeseth,

2007 Gunvor Svartvasmo: Glimt frå eigne skoledagar i dei harde trettiåra. J. Chr. Olssen, Martha og Leiv Nes, Inga Arntsen, Signe Iversen, Anny Svartvassmo, Kristian Tustervatn, Einar Riiser, Inga Arntsen, Lasse Mikaelsen, Harry Tverå, Fredrik Ekrem, Erling Tvarå, Frits Jacobsen, Bjarne Jacobsen, Keif Andreassen, Oddmund Ørjevatn, Harald Elstad, Edith Sivertsen, Inger Drevland, Margit Hagevold, Jorun Morisbakk, Lilly Bjørngjeld, Ruth Nilsen, Inger Johanne Weding, Brynhild Blåfjell, Anny Skogsås, Kirsten Wold, Solveig Ravnå, Ingeborg Willumsen, Synnøve Borkvik, Solveig Ludvigsen, Åse Knudsen, Ruth Johnsen, Ellen Bjerkeseth, Ruth Perjord,

2007 Halvard Lundestad: Ku- og oksenamn i Vefsn. Trygve Remmen, Ingrun og Frans Brauten, Gerda Lundestad,

2006 Gunvald A. Fredheim: Marcus-ætta i Vefsn; Forsmo-greina i Drevja. Marcus Olsen (1697-1769), g.m. Berithe Jonsdatter fra Straum i Drevja, g. på nytt med Ane Jonsdatter fra Forsmo i Drevja. kapellan Ole Pedersen Broch, Dolstad, Drevjavisa, Andås, Marcus Jonsen Andås g.m. Elen Jørgensdatter – gift på ny med Marith Nilsdatter fra Almlia, Jacob Marcusen druknet 14. april 1872, Karen Dorthea g. m. Ole Jørgen Nilsen, Else Johanne Jacobsdatter,

2006 Arne Jacobsen: Om hytter og fritidsliv fra midten av tjueåra og fram til bilismen rundt 1960. Grethe-hytta, Grethe Holt, Johan Jenssen-Hals, Lillegutt Jacobsen, dyrlege Carl Jacob Emil Clausen, Aabakken, Jenny Johannesen, Aksel Rørvik, Kornelius Jensen,

2006 Espen Andresen: Vefsninger og anlegget på Ofotbanen. Dortea Olsdatter – Stormobakken i Øver-Svenningdal, Ola Ingebrigtson, Petrine Eriksdatter, Trygve Finsås, Anders Arnsberg, Anton Forfang, Martin Jakobsen – Ømmervassbukta,

2006 Edvin Tverå: Mosjøens utvikling gjennem 70 aar (1-3). Kvalforsnaustet, Karl Jacobsens enke, Rosvoldnaustet, Andreas Haukland, Otinius Pedersen, Einar Hundaalvatn,

2006 Fredrik Ekrem: Evakuering og storlaks.  Astrid Vikdal, Borghild Ekrem, Marta Erlandsen, Bergljot Forsjord, Hjalmar Ekrem, Fieseler-Storch fly, Rossvollfjellet, Apenes, Odd Nilsen, Petter Kvalfors, Helge Kvalfors, Ernst Vollpert, Kurt Kröger, Ernst Hansche, Per Mikaelsen

2006 Harald Berntsen: To vener. Peter Bolstad, Johan Nygaardsvold, Albertine f. Brandslet, Karen Bolstad,

2006 Johan Kjerringnes: Olav Rystad, idrettsmann, jeger og friluftsmannen. Asbjørn Brennhaug, Sigurd Grøvnes,

2006 Karl I. Hauge: Minner fra min prestetjeneste i Hattfjelldal.  Johannes Halten, Karl Helmersen, Øystein Blix, Andreas Aakervik, Bara Andersen,

2006 Karl W. Aakervik: Are Tustervatn.  G.m. Elen frå Tortenlia, Mor: Emma Larsdotter frå Moldremma, far: Andreas Olsen frå Herringbotnet, Hålogaland ungdomslags medlemsblad; Midnattsol,

2006 Odd Forsmo: Olderskog IL, 1940-46 «Lille Berlin». Lili Forsmo f. Oksendal, Ottar H. Øksendal, Petter Olsen Olderskog, Sigmund Forsmo,

2006 Odd Forsmo : Oversikt over tyske avdelinger/institusjoner i Mosjøen og omegn 1940-1945. Fangeleirer: Drevja, Trofors, Eiteråsen, Hattfjelldal, Hjartåsen, Kroken, Grønsvikosen, Korgen,

2006 Ole Rabliås: Krigstid og arbeidsteneste i fjellbygda.  AT-gutt, Nazihaugen, Karihaug,

2006 Trond Brennhaug: 110 år med vei- og brubygging i Fiplingdalen. Brumester Ole Forset, Johan Andreassen, Peder Hågensen, Anton Bustadmo, Hans Kroken, Jarle Haugaløkken,

2006 Svein Aarsnes: Nikolai Larsen – grenselosen som freden gløymde.  Tomas Larsen, slaget på Tangen – Majavatn, Joralf og Borghild Kvannli, Gunnar Wie,

2006 Tore Drevvatne: Meierier og meiersker i Nord-Vefsn.  Drevja meieri – 1898, Ola Granmo, Marie Larsen – f. i Stangvik i Romsdal i 1877, Kristense Nilsdatter Strøm – f. på Straum i 1870 – far: Nils Andersen, mor: Elen Johnsdatter, Anne Aronsen, Kåre Brattbakk, Mosjøen meieri – 1885, Fustvandets meieri – 1901, Karen Mjåvatn, Amtsagronom Breirem, Drevvatn meieri – 1901, Martine Olsen f. 1881 i Drevja – far: Ole Johan Monsen fra Stenhaug, Martinius Johannesen, Synnive Pedersdatter, Anne larsen fra Nesna, Inga Iversen f. 1880 i Varpen ved Finneidfjord – far: Ivar Rolfsen – mor: Kristense Ivarsdatter fra Sund. Andreas Haugen, Kristine Thomassen Moen fra Drevassbukt, Christian Morisbak,

2005 Sverre Svarttjønnli: Da Gestapo kom til Drevvatnet og Elsfjorden. Torgeir Drevvatne, Dagfinn Drevvatne, Berit Jørgensen, Gunnar Johnsen, Jørgen Svarttjønnli, Ragnar Nordeng, Johannes Luktvasslimo, Bedik Rugås, Kåre Steinmo, Gabriel Jacobsen,

2005 Espen Andresen: Veveriet i Mosjøen 1953-2003. Fra Amerika kom 32 vevstoler, Nord-Norge-planen, skipsrederfamilien Skaugen, Hans Kristian Hygen, Sigurd Skaugen, 1971 – en del av Norion-konsernet, 1971: taket raser sammenbrannen i 1981, konkurs i 1983, 1984: B. W. Wernerfelt, 2001: Sagatex

2005 Arne Aanes: Bussjåfør i Susendalen – et 50-årsminne. 1954, Helgeland Bilruter A/S, Einar Smedseng, Arne Lukkassen, Johan T. Haugen, Lars Estensen, Berit og Albert Lukkassen, Bjarne Aaslid – ordfører i Hattfjelldal,

2005 Kristian Halse: Kunstnaremnet Trygve Remmen. Født 1903, døde i 1924. Foreldre: Maren og Mikal Remmen, 1917: begynte på Vefsn Folkehøkskole, Haaløygen, Leif Godager, Arvid Tverå, roman: “Det evige bruset” 1922: “Sol og skugge”,

2005 Leif Elsvatn: Ørjan Olsen – et barn av sin samtid. Født 1885 død: 1972 i Alicante, Far: Ole Tobias Olsen f. 1830, Mor: Christine – f. Dahl, f. 1855. Hattfjelldal,

2005 Rønnaug Wattum: Tre sterke kvinner frå Røsvatnet. Slettbakken, Ellen Hemminste, Ottar Olaus Olsen, Anne Marie Grolid, Johanna f. 1841 i Skjåvika – dotter til Mathis Jørgensen – fra Stauremma i Vefsn og Anna Hansdotter frå Storneset, Hemming Nerli, Hemming utvandra til Amerika saman med ei jente frå Drevja, Ellen Hemmingdotter, Anna Hemmingdotter, Benjamin Danielsen frå Åkervika, Arne O. Bakken, Ellen: Statens Meieriskole i Mosjøen i 1893-94 – gift med Ottar Olsen Slettbakk,

2005 Bjørn Olderskog: Olderskog fram til 1940. Ola og Oline Veset, fikk barna: Andreas, Ola (senere Breirem), Maren og Anna. Anna f. Bergstein og Martin Andås, Heimtun – Skogsveien 31, Marit og Rolf Lundestad, Åslund – Skogsveien 24, Maren og Bernt Olderskog, Solheim – Petter Olderskogsgt. 2, Nikoline f. i Visten og Petter Olsen (Steinli) Olderskog, Fredheim – Skogsveien 20, Kaia (fra Vikna) og Andreas Olderskog – emigrerte til Canada i 1925, Nøysomheten – Skogsveien 12, Magnhild f. Lundestad og Reidar Andås, Husbrekka – Birgitte og Bendik Hansen, Litleenget – Bergitte Ingebrigtsen fra Kruna og Karstein Reinfjell Nilsen. Landstad – Vefsnvn. 85 – Mary og Kåre Klausen. Myrbakken – Vefsnvn 82 og Movn. 1-3 – Daniel Jakobsen g. m. Lovise Olsdatter. Sandbu – Vefsnvn 79 – Anna og Ottar Hansen kjøpte av Andreas Sæter Hansen. Fagertun: Vefsnvn 78 – Katinka og Jensenius Brynlund, Finn-Gunnel-stuo, Gunnhild Pedersen,

2005 Johan Kjerringnes: Krutfjellvegens historie.
1879: begynte med planering, rydding og oppstaking av vegen, Svenskevegen, Johan Martin Erlandsen, Bjarne Erlandsen, Oskar Løften, Erling Pantdalsli, Magnus Øyås, Nils Øyås, Drevjeværinger minering, Bjørnar Krutå, Sigurd Grubben, Kristian Krutå, Norvald Bjørkås,

2005 Eline Myrstad: Bryllup i krigstid. 1943: Brita Richardsen, Edvard Westvik, Møllforsen i Fiplingdalen,

2005 Gunvor Svartvassmo: Minne frå vinter og vår i Fiplingdalen. Kay Aarsnes, Edvar Valberg, Odd Karoliussen, Sigbjørg Helmersen, Gunvald Johansen, Jan Karoliussen, Mildrid Forbergskog, Aud Olsen, Trond Brennhaug,

2005 Stine Skipnes: Veteraner i garasjen. Grims traktormuseum, Grim Steffenrem, Zetor, Sovarneset, Mjåvatn, Cletrac 1919,

2005 Harry Nordgård: Den engelske sportsfiskevillaen under Laksforsen. Dagfinn Laksfors 1840: Fusta, 1850: Vefsna, Nils G. W. Brodkorb, 1891: Oberst Richard Henry Venables Kyrke, 1902: villa på Turmoen, Engelskvillaen i 1933-34, direktør Hotblack, Johan Erlandsen, Torolf Ravatn, Oskar Ravnå, Lars Ravnå, Olaf Laksfors, isblokker fra Fustvatnet, J. R. Gouvett, Olga Turmo, Milda Turmo,

2005 Lasse Mikaelsen: Hanen i Øyfjellet. 1960: Hanen godkjent som Mosjøens byvåpen, 1958: malte hanen første gang, Håkon Høiberg, Øyfjellhanen, Nils Sørum

2005 Asbjørn Hortman: Kirkegårdskrigen 1951 under storpolitikkens synsvinkel. Fjodor Mezhentsev, Namsos, Arne Krantz Pedersen, to russerleire i Grane, en leir i Hattfjelldal, Lars Torgersen, Hallvard Storhaugen, Blåfjell i Drevja – gravlagt 972 russere, Bilde: Kåre Kummernes, Reidar Fagerheim, Tormod Kummermo, Sigmund Kummernes, Erling Kummernes. Tjøtta,

2005 Johan Forsmo: Heilårs idrettsmann og bonde. Asbjørn Brennhaug, f. 15.02.1917, Grane, Arne Rustadstuen, Konrad Nordfjellmark, Holmenkollen, militærteneste på Elvegårdsmoen, Sigvald Hagen, Kjærstad Idrettslag, Ragnhild Brennhaug,

2005 Ellen Gyth Forsmo: Gyth-slekta i Vefsn. Jacob Gyth, 1670: til Helgeland: Alexander Jacobsen Gyth f. 1642-1704) g.m. Bergithe Andersdatter Arcander. Rynes i Vefsn, Petter Dass, Peder Falch, Ingebrikt Hals, Alexander Gyth, Sophie Gyth, Jørgen Nielsen Agersborg, Jørgen Agersborg, Petter Dass Agersborg, Knud Agersborg, Henrik Agersborg, Elen Marie Nikoline Olsdatter, Ole Jørgen Gyth, Vigdis og Olga Gyth, Mølnremma, Mikal Gyth, Edvin Andreas Gyth, Ole Emil Gyth,

2005 Ola Aakervik: Eit lite stykke Norge. Åkervika, Røssvatnet, Hatten, Remma, Heimigarden, Vestre Bakken, Bakken,

2005: Ola Aakervik: Ved høystakkstonga. Elsmoen i Susendalen 60-tallet,

2005 Henry Almås: Bjønn-Ola. Ola Andersen f. 1787 på Steinremma, Perjord, Blåfjellet, Perjordhesten, Almåsen, Drevja, Johannes Nilsen, Kummermoen, Ola skjøt 20 bjørner, vargbær, bjønnsaks,

2005 Bjørn Ivar Lamo: Jengelbua, “Grane-hytto”. Hytta ble bygd rundt 1870, Børgefjellet, Jengelen, Jengelbua, Jørgine Nilsen, Johan Eivindsen, Magnhild Eivindsen, Alf Stormo, Nils Solhaug, Irene Lien, Einar Lien, Jan Eivindsen, Hanse Evensen, Åsmund Lien, Åsmund Eivindsen, Garberg, Jan Pedersen, Brynvald Valrygg, Torbjørn Andersen, Einar Valrygg, Johan Wilhelm Arntsberg,

2005 Andi Gunnarsen: Erling Kapskarmo. Harald Lie, Fellingfors, Odin Bakken, Helga Kapskarmo, Fossevangen,

2005 Reidun Brennhaug og Sonja Aasen: Han far og han bestefar – Anton Richardsen. Rolf Richardsen, Anton g. m. Brita Anna Svedberg, karbidfabrikk i Alby, Milda Nilsen, Milda Valrygg, Birgit Forsmo,

2004 Sverre Mogård- Larsen: Øra- gamal bustad ved Vefsnfjorden. Hundåla, Ole Andersen 1665, Anders Nyland, Maren Nyland, Kjell Nyland, Helmer Sund, Astrid Sund, Laura Sund, Håvard Nyland, Åse Nyland, kraftutbygging, Hundåla tørrlagt,

2004 Lars Nygaard. Ulykka i Vesterfjella februar 1960.
Erling Tønnes Frantzen, Helga Aune, Knut Larsen, Svein Wold Jacobsen, Bjørnvollen, lørdag den 27. januar, sogneprest Myhra, Egil Nakling, rektor Erikstad,

2004 Johan Andreasson Bustadmo – av Eline Myrstad
Fiplingdalen, Bustadmoen, Petrine Marie Gabrielsdtr f. 1844, Bjorbekkmoen, Anton Bustadmo, Alida Lien,

2004 En skitur fra Mosjøen til Tärna krigsvinteren 1945 – av Gunvald Fredheim
Herringbotnet, Tustervatnet, Røsvatnet, Fisklausvatnet, Joesjø,

2004 Nøytraliseringsvakt og krigsinnsats 1939-45
Andreas Solbakken fortel Johan Kjerringnes IR 14, bataljonssjef Halvdan Sundlo, D/S Irma, D/S Nordland, Boris Gleb, Svanvik, Johan Lynghaug, Nordgaard-gruppa, Birger Sjøberg, Inge Fosseide, Reidar Årkvisla, Bjarne Mathisen, Sigvald Hagen, Anton Tilnes, Stavatnet, Johan Lien, Ole Bårnes, Konstanse Kroken, Konrad Kroken, Johan Hagfors, Johan Futsæther, Arne Ålbotsjord, Falstad, Anfin Lynghaug, Lars Lynghaug, Gerd Lynghaug, Harald Solbakken,
Liv Solbakken, Leiv Herring, Anna Herring, Åsta Herring, Gudmund Ravnå, Oleiv Ravnå, Visten, Eiterådalen, Oladalen, Einar Grannes, Lorents Langås, Bjørnar Valberg, Aksel Larsen,

2004 Reidun Brennhaug forteller – av Bjørghild Hjerpås
f. 12.04.1918 på Båsmoen i Rana, mor: Jonette Katrine Bergitte Richardsen (f. Jakobsen), Einar Brennhaug, Trond Brennhaug, Fiplingdalen, Vegard Lund,

2004 Folk og ungar i Gato mi (Øvre Strandgata) – av Gunvor Svartvassmo Ingelev Svartvassmo, Gjertin Svartvassmo, Mosjøen Drogeriforretning, Alma Svendsen,
Anny Svartvassmo,

2004: Skolestell i Eitrodalen – av Bjørnar Holmen og Kjell Øksendal
Olav Øksendal, Anders Nilso’, Lærere: Mikal Bjørnaali, Anne Ravnå, Jon Try, Fridtjov Sjåvik, Sturla Brørs, Ellen Smedseng, Lotte Holmen, Magnus Moe, Lars Holmen, Ingeborg Påljord, Arne Holmen, Olaug Steinli, Gudrun Holmen, Harald Sjøfors, Olaf Sjøfors,

2004 Laksrøyking – av Kjell Øksendal
Paul Gluggvasshaug, Johan Erlandsen, Karl Forsjord, tørrsalting i 2-2,5 døgn, tørking, hang i røyke 1-2 døgn,

2004: Symbol ved vegs ende – av Per Smørvik
Per Olsen Skog f. 26.03.1845 d. 24. mai 1913, Chistian Qvale d. 1846, Petrine Frederike Qvale, Ingeborg Stuberg; Ole Magnus Hammer fra Høilandet i Namdalen f. 1846, d. 1903,

2004 Vennskapssamarbeid Vefsn – Gornji Milanovac – av Jim Nerdal
Arne Aalbotsjord, juni 1942 – 396 serbere til “Lager Osen” i Knutlia, Bodil Nystad, Dragan Markovic,

2004 Bakken i Mosjøen – av Kjell Jacobsen
Petra Bakken f. 11875, Arnhild Bakken, Norveig Bakken, Erik Sjurdsson, Fru Haugans Hotel, Jens Olson, Anniken Sørensdtr., Ludvig Arnesen Bakken, Albert Pedersen, Ludvig Bakken,

2004 Barndomsår på Dolstad – av Hildur Laksforsmo
Jenny Krutnes, Nils Krutnes, fattigforsorg, forsørgerregulativ, Vefsn jordstyre, Torbjørn Vikdal, Sigmund Alsgård, Trygve Nordås, Ludvik Sjåmo, melkekort, mjølkekort,

2004 Minne frå krigsvåren 1940 – av Ørnulf Nordstad
Ingmar Larsen, Ingebjørg Larsen, Reidar Breivik, Nelly Bjørkås, Alfrid Tustervatn, Inge Breivik,

2004 Hagforsen kraftverk A/S – av Halvard Lundestad
Peter Øysteinsen, Gunnar Aronsen, byingeniør Kr. Sundt, Sigvald Nilsen, Alsing Hagfors, Trygve Lysstad, Anders Svare, J. Oppdal, Albert Bjørklund, Martin Johnsen,

2004 Kultur, inntekt og problem – av Espen Andresen
brennevinskoking, ordfører John Ottesen, Odd Vindstad, Odd Rundsvoll

2004 Minne frå Åkervika – av Ole Rabliås
Ole Rabliås kom til Åkervika søndag 5. september 1954, sangkoret 17. mai 1955, Jenny Bakken, Erling Sjåvik, Hans Åkervik, Ingebjørg Larsen, Karl W. Aakervik, Arne Kjerringnes, Bjarne Bakken, Sigird Aakervik, Svanhild Lamo, Inger Kjerringnes, Eli Lamo, Magnhild Stornes, Nils Stornes, Anny Rabliås, Geir Stornes, Astri Storli, Kirsten Krutnes, Liv Vesterbukt, Putte Breivik,

2004 Audun Nilsskog (1930-2002) – av Kristian Halse
Andreas Nilsskog, Einar Nilsskog, Bjørnstein Nilsskog, Diktsamling: “Det svarte berget” i 1965, “Hjulet og hjartet” i 1975, Slipesteinen i 1986. Audun døde den 7. desember 2002.

2003 Grane kommune 75 år – av Kjell Jacobsen: Egen kommune 1. juli 1927, 2017 kvkm, Erik Paulsens forslag fra 1915, Paul I. Anda (formannskapssekretær, kommunekasserer, likningssekretær og trygdekasserer), Formannskapet: Hans Evensen, Alf Haustreis, Jens Haugen, Aksel Valberg (første ordfører, Johan L. Arntsberg (startet Svenningdal Trevarefabrikk i 1921), Øvre Vefsn Kraftselskap, Trond Brennhaug,

2003 Forsjorda, frå sentrum til utkant – av Kjell Øksendal: Leif Øksendal, Anna f. Forsjord, Einar Eiterstraum, “stuo hinnes Beret”, Maren Påljord, Olianna Påljord, Else Stimo, Arne Hoel, Else Øksendal, Mary Øksendal, Nils Ravnå, Kari Forsjord, Bjørg Ravnå, Per Forsjord, Norvald Ravnå, Johannes Øksendal, Torbjørn Øien, Arvid Bentseng,

2003 Et usedvanlig 60-års minne – av Per Simonsen: Marius Simonsen, Sverre Severinsen, Bjarne Vik, Trygve Johnsen, Rolf Berge, Det første lokomotivet NSB 66, åpninga av Nordlandsbanen til Mosjøen sommeren 1940

2003 Majavasstoget – av Einar Svedal: Sverre Stokke, Sverre Severinsen,

2003 Tremunning – av Per Smørvik: Tremunning betyr at kyrne melkes tre ganger om dagen i sommerhalvåret, en skikk som holder seg til slutten av 18-tallet, Astrid Langjord, Solveig Scheldrup Hals, Brynhild Hals,

2003 Hans Børresen – av Aaslaug Bolstad: Hans Børresen f. 7. juni 1904 på Trallerud, foreldre: Inger Johanna og Ole Johan, g.m Karen Tøgersdtr. Haugen, i 1933: Ole Olsen og Ingeborg Olsdtr fra Biri,

2003 Ein januardag i 1943 – av Johan Forsmo: Drevjamoen, Ner-Drevja,

2003 Hattfjelldal flyplass – av Ola Slettbakk og Knut Jacobsen: start: sommeren 1933, general Øen og løytnant Østgaard førte flyene, general Bull, presten Havig, Ola Stenbakk, Hattfjelldal flyklubb stiftet i 1948,

2003 Bureising 1921-40 – av Johan Kjerringnes: Martin Bakken, Daniel B. Bakken, Daniel O. Bakken, Edvin Jakobsen, Mathias Andersen, Alv O. Aakervik, Edvard Lamo, Arne Remmen, Erling Sjåvik. Oddmund Lamo, Andreas Lamo, Åsbjørn Sjåvik, Olaf Ugelfor, Anna Jakobsen,

2003 Skogmannsliv i 30-årene – av Sverre Aufles: Eiterådalen, Johan Holmen, Mikal Holmen, Olav Rystad, Lars Laksforsmo, Lars Spelrem, Gudolf Volstad, Agnar Aufles, Harald Sjøfors, Leif Sjøfors, 1939: Jon Larsen ble skadet etter felling av ei gran, han døde på tur til Sandnessjøen sykehus

2003: Gato mi – av Gunvor Svartvassmo: Lensmann, magistrat og stortingsmann; Christian Møinichen Havig (1825-1912),

2003 FKTrim 58 – av Sveinulv Herring: Olaf Bakkland, Jarle Veium, Helge Sund, Per Kvalfors, Johan “Bulle” Lind, Odd Botten, Odd Selfors, Odd Hårstad, Ragnvald Martinsen, Nils Kaalvik, Harald Løvaas, Sveinulv Herring, Marianne Larsen, Marit Klaussen, Paul Rugeldal,

2003 Blindtarmbetennelsen – av Eldfrid S. Henriksen: Dagny Holmen (f. Olufsen), Gunnar Holmen,

2003 Mo gård i Vefsn – av Gunvald Fredheim: Petra Mo, Theodor Mo, Ragna Mo, Olav Mo, Sigmund Forsmo, Astrid Mo, Emma Mo, Bjarne Mo, tyske soldater inntar Mo-gården,

2003: Ulykka i tømmerskogen – av Karl W. Aakervik: Lørdag 12.02.1949; Arne Granmo (1917-1949), Hans Aakervik, Benjamin Kjerringnes, Trygve Sjåvik, Olav Granmo, Hjørdis Granmo, Nils Granmo, Kristoffer Vesterbukt, Jørgine Granmo,

2003 Til Jerpåsen som skogskokke – av Bjørghild Hjerpås: Ingebrigt Håpnes, Jan Sannan, Torfinn Hjerpås,

2003 Rosvoll – av Nils J. Rosvold: Skriftlige kilder som sier at gården har vært i drift siden 1610, men sannsynligvis tidligere, rås= område der det har gått jord- og leirras,

2003 ”Der skal du bygge, og der skal du bo” – av Leif EIsvatn
Johannes Mortensson Hals, Mårten Johansson, Margareta Andersdotter, Olga Elsvatn,

2003 Gunnar Holand (1880-1951) – av Espen Andresen
Far: Hans Nilsen, mor: Mikkeline Olsdatter fra Almlia, lensmann Havig,

2003 Nils Skandfer – av Ann Kristin Klaussen
Ordfører Per E. Flaa, ordfører Mikkel M. Alsgaard, varaordfører Nils Mjaavatn, Ternen I, Hermes II,

2002 Erstatningslærer i Hundåla – av Per Wolff: Hundåla skole, Synnøve Bårdvik, Hallvard Sørgård, Ragnhild Høynesgard, Odd Hundålvatn, Anders Nyland, Karl Hundåla, Rolf Vikdal, Gudrun Sund, Åse Nyland, Håvard Nyland,

2002 Åkervik skole – av Karl W. Aakervik: Olaus Nilsen, Ole Hoff, Mathias Sjaavik, Ole Rabliås, Anne Bratten Erlandsen,

2002 Knut med rosene – av Sveinulv Herring: Bjarne Myrvoll, Asbjørn Øyen, Torbjørn Breirem, Helge Mikaelsen, Magne Mikaelsen,

2002 Oskar Olsen – av Eline Myrstad: Fruhola, Fiplingdalen, Tomasvatnet, Tomaslia,

2002 Musikklivets nestor – Arnold Kvistvik 1920-98 – av Brith-Johanne Nikolaisen
Til Mosjøen i 1942, Rogne, Mosjøkvintetten, Frams danseorkester, Mosjøen orkesterforening, Ruth Kvistvik f. Perjord, Nordnorsk Kammerorkester, håndballens far,

2002 Drukninsulykka på Litlbjørnvatnet – av Per Sjåvik: Barak Einrem, Oddmund Bolstad, Lars Johanso, Berntine Martiniussen, Dagfinn Einrem,

2002 Gustav O. Sjaavik – jeger, fangstmann, bonde og snekker – av Knut Jakobsen: Født 1880, Anna Gustavsdotter, Ole Mikal Jørnsen Sjaavik, Marie kolbeinsdatter, Tvildalen, våpensmed, møbelsnekker,

2002 Korndyrking – av Sverre Aufles: Bygg, rug, havre, hvete, Vestersia, sloge, trøske, Karl Forsjord, Mikal Mathisen, Anna Mosås,

2002 Hattfjelldaling og “globetrotter” – av Johan Kjerringsnes: Ørjan Olsen, Ole Tobias Olsen, Jeniseis kilder, Anders K. Olsen, Sibir,

2002 En ildebrann – skolestil – tentamen i norsk skriftlig 1939 – av Gunvor Svartvassmo
Rindahl, brann, Kooperativen,Mosjøen, 1939, brannbil,

2002 Solveig Utgard – museumsarbeider med interesse for tekstiler – av Rønnaug Tuven
Julie Utnes, Olav Haugen, Jakob Kolbeinson, Straum i Drevja, Røyten i Vefsn, Bessedør,
Anders Nilsen,

2002 Nils Skandfer – nordnorsk båtbygger og konstruktør – av Ann Kristin Klaussen
f. 1870, Ibestad, Colin Archer, Halsøy, Kulstadsjøen, Hans Pedersen Aars, Loretz Thiel Jensen, Gyda, Sjøridderen, Svanen, Tordenskiold,

2002 Barndomsminner fra Jamtvollsetra – av Ole Forsmo: Vesterbukta, Røsvatnet,

2002 Skysskar på tysk – nokre tankar kring ei hending i Drevja under krigen – av Johan Forsmo
Oliver Hauan, Drevjamoen, Nilsskog, Solrun Blåfjell,

2002 Uthus på Grane Bygdetun – av Per Smørvik: Turmoen, kornlåven, sloge, Peder Johnso, Åsmund Eivindsen, Amanda Dyrhaug,

2002 Knut Innset: Ei 100 år gammel bru og Susendalsvegen. Unkervassbrua, Thomas Riis, kurvemaker Ris,

2002 Erling Sjåvik: Mosjøen Hornmusikk på stemne i Åkervika. DS Kolbein, Torfinn Skogsås, Anton Granefjell, Gunnar Tustervatn, Jakob Hammarheim, Torvald Bjørnaa, Georg Gudmundsen, Karl Wold, Olaf Tøger, Reidar Tverå, Arvid Tverå, Hans Åkervik,

2001 Reidar Utnes: Dampskipstrafikken til Mosjøen, 1860-1960. Mæræhålo, Kulstadsjøen, Engelskbruket, guanofabrikken i Vikdal, Hamburgen, MB Vefsnfjord, Toralv Øyen, Mosjøen Bilruter, DS Polarlys – 20.10. 1941,

2001 Erling Sjåvik: Skogkurs i Åkervika. Einar Asla, Skogvesenet, DS Kolbein, Alv M. Sjåvik, Odin Benum, Nils Mjåvatn, Edvin Remmen, Helny og Mathias Åkervik, Gunnar Krutå, Arne Asla, Petter Hernes,

2001 Roar Andre Bråten: Svenskvollen i Susendalen. 1820, Hans Normann fra Jämtland, Velfjordskaret 22. juni 1822, Eistin Arntsen, Lars og Gjertrud Eriksen, Ellen og Lars larsen, Konrad Svenskvoll,

2001 Arne Ånes: Herringveien. Gustav Bjørknes, Andreas Paulsen Osmo, Ole Larsen Herring, Nils Isaksen Myrnes, lærer Heggemsnes, Jakob Nilsen, Ole Herring, Artur Almdal, Mikal Ånes, Rolf Ånes,

2001 Bjørnstein Nilsskog: Gammelsmia på Nilsskog. Oberst Dietrichson, Daniel Nilsskog, Andreas Jørgensen (Jørnso), Knut Olsson, Ola Knutson, rotgytar,

2001 Kjell Jacobsen: Husa på bygdesamlinga – Smio. Einar Hundålvatn, Ivar Lyftingsmo, Ola Bjørnåli, Alf Gyth, Einar Nilsskog, snabelskeiser, Sivert Benjaminson, Mikkjel Andersson, Jon Nilsson, Hans Jonson, Stuvland, Ola Nilson

2001 Ole Rabliås: Spelmannsliv og slåttetradisjonar frå Røsvassbygdene. Mathis Jakobsen Sørdal (1845-1929), Ingebrigt Jakobsen, Jakob Ivarsen, Nils Kvalbukt, Dave Varnvatn, Mikal Krutnes, Mikal K. Bessedør, Johan K. Bessedør, Einar Orrhaug, Kolbjørn Sjåvik, Asbjørn Sjåvik, Asmund Krutnes, Nils Bakken,

2001 Sverre Aufles: Vestersida. Båten, elva og folket.  Peder Larsen Stimo, Pe-Larso-båt, Olav Øksendal, Arne Grøvnes,

2001 Sveinulv Herring: Marka og Austerbygda ungdomslag. Meierist Mekal J. Marken, Lærar Bent Krutnes (1863-1952), Skogluren, Martin Hagfors, Maren Breirem, Benjamin Lundestad, Mikal Remmen, Daniel Breirem,

2001 Johan Kjerringnes: Utmarksslått – ein gong ein viktig ressurs. Georg Åsen, Mikal Tortenli, Vågvassdalen, Harald Grubben, Mary F. Grubben, August Grubben, Thomas Lysvold, Sigurd Grubben, Arne Tortenli. Dagfrid Røsvassbukt,

2001 Rolf B. Wegner: Mosjøtiden. Astrid og Jacob Benjamin Wegner (første politimesteren på Helgeland), Daniel Andås, 1902 – Mosjøen 1390 innbyggere, Vakker-Thomas, enkefru Jurgensen,

2001 Karl I. Hauge: Ole Tobias Olsen – Nordlandsbanens far. Bjellånes, sogneprest i Hattfjelldal, Christine B. Dahl,

2001 Johan Forsmo: Torfinn Tobiassen – Susendaling med tæl . Torfinn Tobiassen f. i Follebu, Ragnvald Rein, Rogne i Susendalen, Kaia Tobiassen,

2001 Laila Forsmo og Aksel Valberg: Valter Haustreis “Bård skolemeister” og spelmann. F. på Finsåsen i 1914, Bjørnar Haustreis, Jakob og Rebekka Haustreis, Gunnbjørg Solvang,

2001 Leif Elsvatn: …nach der Mundart von Wefsn. Om språkforskeren Eliel Lagercrantz: Anna Jacobsen, Sigbjørg Bergli, Siv Kristensdatter, Paul Westerfjell Kappfjell,

2001: Jesu Kristi Kirke av Siste Dagers Hellige i Mosjøen – av Sigmund Bårdvik: Claudie D. Michalsen, Oscar Anderson fra Utah,

2000 Reidar Svare – av Kjell Jacobsen: f. 18 oktober 1899 – d. 1976, Mølremma, Marka, agronom, bladmann, bankmann, folkeminnesamler, lokalhistoriker, Vefsn bygdeboknemnd, Far etter fedrane – 1950, Bergithe Jensdotter, Hans Svare, g.m. Marta Katrine Grymyr, Oskar Reinfjell, redaktør i Norig fra 1927-34, Vefsn Sparebank, Vefsn Historielag, Kristian Tustervatn, gamle stadnamn i Vefsn (1964), Gunnar Holand, Drevja, Fritjof Ravatn, Gunnar Lien,

2000 Innlandsfiskarar på lofotfiske – av Erling Sjåvik: Benjamin Danelso Bakken, Elias Tustervatn, Reine, Lofoten, Annlaug Sætern, Karl Kjerringnes, Andreas Tustervatn, Johan O. Sjåvik,

2000 Våningshusa på Grane bygdetun – av Per Smørvik: Milda og Per Turmo, Anestuo – Turmoen 1782, Nystuo – Turmoen, 1841, vass-strompa, skjerding,

2000 På gjengrodde stier – av Henry Almås: Litlådalen, Erling Lyftingsmo, Reidar Utnes, esjebruddet, kleberstein, Jo Olso – Jon Olesen Øygarden f. 1979 d. 1962, Båtstrand,

2000: Markasamene – av Leif Elsvatn: Ole Olsen Arefjell, Ane Bentsdatter, Nils Olsen, Sigbjørg Bergli, Kjersti Jonsdatter, Mosåsen, Jon Brynnelsson, Elen Persdatter, Karin Appfjell, Jon Kappfjell, Petter Olsen, Blind-Bennet legret,

2000: Vefsn Folkehøgskole 100 år – av Kristian Halse: Odin Benum f. 1968 d. 1938, Halsøy, Kristian Audne, Dorthe Hals, Dina Kulstad, Nils M. Kulstad, Lars Benjaminsson Holmen, Hilmar Rørmark rektor 1949-70, Andreas Nilsskog, Roald Nystad, Magne Pettersen

2000: Helga Steikvasselv – av Ola Slettbakk: f. 19.01.19, Røsvatn, Ida Kristiansen, Gudrun Rødli, Helga Sjøgren, krigen, grenselos,

2000: Klebersteinsbruddet i Vikdalen – av Gaute Vikdal: Sivert Martinius Sivertsen f. 1852, Volda på Sunnmøre, bokhandler i Mosjøen 1875, Olaus Larsson Vikdal, Jakob Nilsen, kokken hadde kr 2,00 i dagslønn

2000: Karl Wilhelm Aakervik – samfunnsengasjert idrettsmann – av Knut Jacobsen: f. 8.9.1928, Andreas Aakervik, Jakob Vetleseter, Kolbjørn Mølmen, Martin Bakken, Nils M. Bakken, Johan Kjerringnes, Harald Grubben, Svein Erlandsen, Bjørnar Granås,

2000: Jordmora i Luktvatnet – av Tore Drevvatne: Martine Luktvasslimo, f. 30.03.1886, Steinhaugen, Drevja, datter av Jørgen Olsen, Pernille Nilsdatter, Sandbukt, Ømmervatnet, Kristian Moss Johannessen, Sagbakken, Drevvatn, Petrine Luktvasslimo, Sverre Luktvasslimo, Åsta Dyrhaug, Mary Luktvasslimo, Roald Luktvasslimo

2000: Norgefararleden – av Svein Aarsnes: Klimpfjell, Tjokkele, Remdalen, Harvassdalen, Kroken,

2000 Kulturskapere i krisetid – av Sverre Aufles: Ner-Vefsn Ungdomslag, startet 1904, Einar Lundevold, Reidar Sivertsen, Arvid Bentseng, Johan Berg, Leif Øksendal, Dagfinn Kvalfors, Bjarne Pedersen, Leiv Nes, Øyfjellom, Skaland sangkor,

2000 Gardskvernene – ein viktig del av vår kulturarv – av Johan Kjerringnes: Karl Kjerringnes, Arnhild Kjerringnes, heimkornmjøl, treskemaskin,

2000 Nils Skoglund – av Eline Myrstad: Nils er f. 16.10.1904 på Stabbforsmoen, Lars Olso, Bogfjellmoen, Pe Benso, Fjellbekkmoen, Greger Olsen, Gabriel Storvassli, Georg Laksfors,

2000 Fra jernbanearkitekturens historie – av Asbjørn Hortman: Gudmund Hoel, Majavatn stasjon, Elsfjord stasjon, Trofors stasjon,

2000 Litt om storfehold i Vefsn – av Alf Gyth: Johanna Gyth, Petter Myrnes, Nordlandskua, NRF,

2000 Riksvei 78 – fra Vefsn til Leirfjord – av Knut Innset: Jakob Nilsen, Skaland, Utnes, Kviting Leirosen,

2000 Bjørndalssetra – av Karl W. Aakervik: Daniel Johansen (1827-1904), Røsvatn, Bjørndalen

2000 Til minne om byens første trafikkskilt – av Torvid Edvardsen: 

1999 Tveråga som sagbruks- og fløytingselv – av Sverre Aufles: Kvandalselva, Grøvsetra, Anders Pedersen, Ole Jonsson, Aufles, Grøva, Ole Persson, Ole Nilsson, Anders Kristoffersen, Petter Holst, Andreas Bech Jurgensen, Even Sund, Jorun Sørstad, Arthur Sørstad

1999 Elias Ludvig Johannesen, fra Varntresk til USA – Leif Sørdal: Elias Ludvig Johannesen, f. 1827-1915, Varntresk, Johannes Thomas Jakobsen, Jonelle Kristine Gabrielsdatter,

1999 Båtbyggertradisjoner i Drevvatn – av Per Dyrhaug: Bølla Johansen, Kitty Unhjelm, Dyrhaug, oppgangssag,

1999 Norman-familien og dens skjebne – av Hans Børresen: Hans Norman, Ane Norman, Kristine Norman, Svenskvollen, Susendalen, Viktor Larsen,

1999 Skolen gjennom 70 år – av Eline Myrstad: Bjorbekkmoen, Fiplingdalen, Hans Pettersen, Kåre Bendigtsen, Borghild Bendigtsen, Aksel Valberg,

1999 Minner fra min tid i Vefsn – av Andreas J. Nygaard: Lars Skari AS, Holter, Elkem, Asle Brandth, Tollef Kvarv, Tormod Solheim, Skjalg Nordås, Aufleshjørnet, Fustvasshjørnet, Spøttarhjørnet

1999 Barsengmat – av Rønnaug Tuven: Agnes Brodkorp, Grøftrem, Ingeborg Nilsskog, Signe Daleng, Dagny Ekran, Anna Myren, Isak Wold, Norveig Smedseng, Alida Lien, Kristine Kvam, Ella Sjåvik, Maren Strøm

1999 Røsvatn ungdomslag – av Karl W. Aakervik: Daniel O. Bakken (1898-1980), Astri Storli, Karen Remmen, Liv Vesterbukt, Kirsten Krutnes

1998 Mållaget i Vefsn – eit farande folkeakademi – av Kristian Halse
Opprop 16. juni 1899, stiftet: 10.10.1899, Odin Benum, Kristian Audne, Peter Benum, Anders Svare, Ole Nergård, Anna Benum, Astri langjord, Guri Nordås, Inga Rørvik, Jarle Try, Kristian Tustervatn, Mikal Bjørnåli,

1998 Sameskolen i Vefsn – av Anders Løøw
Henvist til Ove Pettersen – Sameskolen i Vefsn 1728 – 1733. Wevsen, Søren Spendrup,

1998 Mosjøen UL – Dei første etterkrigsåra – av Dagfinn Steinrud
Odd Schjølberg, Konrad Kroken, Henning Andersen, Synnøve Andersen, Knut Rogne, Finn Midtbøe, Johan Erlandsen, Ruth Kvistvik, Einar Krogstad, Alf Hamnes, Arnold Kvistvik, Hulda Solvang, revy, Sveinulv Jarnæs, Øyvind Rønning,

1998 Langs en gammel buveg – av Tore Drevvatne
Drevvatn, Dyrhaug, Lomtjønna, kvit vannlilje, Petter Solvang, Vesterbekkmo, Ivar A. Dyrhaug, Norvald Fossheim, Johan Lie Dyrhaug, Jens Dyrhaug, Arild Dyrhaug, Torleif Dyrhaug, Lyder Skogly,

1998 Måltid og mat – av Per Smørvik
Rismålstuva, Liv Almås, Sommer: Frukost: en kavring med smør eller et stykke ost,
Durmål: syresuppe med spæggesild og flatbrød. None: surmelk og flatbrød. Kveldsmat: grøt eller fisk, Svare: Åbiten: til vanleg lettare kost, Frukost om sommaren: file og flatbrød (neribrytæ), Frukost om vinteren: påklina, kaldgraut og ein liten skvett kokamjølk, møsbrømsgraut osv.

1998 Fransk krigsminne i Susendal og Hattfjelldal – av Francois Abadie-Maumert og Johan Forsmo
De 3 franske ungdommene skutt av tyskerne: Georges Gonin (f. 1923), Leon David (f. 1920), Alfred Corbineau (f. 1922), Harvassdalen, Albert Lie, Einar Sandvik, minnestein på Sørvollen, Liv Rein, Agnar Bråten, Linda Aaslid, Anette Iversen,

1998 Røsvassholmen – av Karl W. Aakervik
Første rydning: 1735: Ola Andersson, Beret Andersdotter, Holm-jamten, Skogvoktere: Arnt Lukkassen, f. 1875, Konrad Kroken f. 1890, Petter Hernes f. 1896, Edvard Stornes, Inge Breivik, Sandneset, Nystad, Myrvoll, Saulia, Vestbakk,

1998 Maret og Knut – av Torvid M. Edvardsen
Drevja, Straum, 1718, Knut Andersso, 21.01.1720 avretta ved halshogging på Baustein, Skarpretter, Mer info: Reidar Svare: Far etter fedrane – 1950.

1998 “Susendalingan” – av Ole Rabliås
Hattfjelldal, Susendal, Torbjørn Haugen, Bjærnar Mikkeljord, Ola Remmen, Torleif Sivertsen, Hans Haugen, Kåre Ørjedal, Kåre Bolstad, Otto Børresen, Torgeir Larsen Svenskvollen, Konrad Svenskvoll,

1998 Minner fra Tysklandsbrigaden – av Arne Ånes
Drevjamoen,

1998 Begravelset hans bestefar – av Erling Sjåvik: Hattfjelldal, Mathias J. Sjaavik f. 2. mars 1864, Bent Krutnes – begravelsesvert, Liv Krutnes, Bilde: Jens Sevaldsen d. 1921, Nilsskog, Drevja,

1998 Slitere i “gamle gode dager” – av Eline Myrstad: Grane, Elfrida Grønvik, Sole, Ludvik Kvannli, Olaf Kvannli,

1998 Dr. Henrik Ravn (1885 – 1969) – av Jan H. Ravn: Jan Henrik Nitter ravn f. 5. januar 1885, Kom til Mosjøen: mai 1916, gift med Dagny Ravn, Skjervengan, Tuberkolosehjemmet, Marit Pedersen, fru Bathen, fru Magelsen, Grace Jürgensen,

1998 Ivar Aasen og Vefsn – av Per Sjåvik: 
Vefsn: september 1846, tegning av Andreas Nilsskog, Kulstad, Klokker John Jenssen, Skinnbrevet frå Grøva,

1998 Dorthea Ingebrigstdatter Sørdal – av Leif Sørdal: Hattfjelldal, Røsvatn, Dorthea f. 28. juni 1871, Ingebrigt Jakobsen, Anna Kristine Mathisdatter,

1998 Trøskersjau på Vestersida – av Sverre Aufles: Øyen, Kvalfors, Grøva, Ragnar Guldbrandsen,

1998 Opplevelser i Øst-Europa på 1950-tallet – av Asbjørn Hortman: Grane, Majavatn, Inger Hortman,

1998 Nils Jensson – første rydningsmann i Åkervika – av Kjell Jakobsen: Nils Jensson f. 1753, Bryggfjelldalen, Korgen i Hemnes, Jens Augustinusson, Marit Gabrielsdtr, Nils Åneson,

1997 Barndom og ungdom på Dolstad prestegård – av Hildur Laksforsmo
1922, Prest Einar von Krogh, prest i Vefsn Grane og Drevja, Harald Horsberg, Einar Riiser, Arvid Tverå,

1997 Minne frå gjetarskogen – av Petter Grolid
1934, Nils Grolid, bjørnejakt, Hemming Slettbakk,

1997 Vikdalen – ei grend i Vefsn som tida har gått frå – av Dagfinn Steinrud
1939: Gålæ: Anna og Hans Vikdal (10 barn), Trøa: Marie og Peder Eliassen (7 barn), Volden: Mattea Vikdal (enke) (5 barn), Skjåvika: Torvald Vikdal (ugift), Hamptjønna: Petrine og Ottar Hunnålvatn (4 barn), Risremma: Lovise og Torbjørn Vikdal (6 barn), Steinrud: Julie og Lars P. Steinrud (9 barn),

1997 Minne frå Drevja, krigsvåren 1940 – av Johan Forsmo
Hopprenn, Anfin Lynghaug, Gunnar Toven, Lastebileiere: Johan Bergsnes, Egil Haugan, Arthur Dahlmo og Ivar Hagfors, Nilsskog, tyske tropper, 17. mai,

1997 Engelskvillaen på Skjæret – av Sverre Aufles
Rosvold, Aufles, Volstad, Arthur Sørstad, Richard H. Venables Kyrke (1848-1925), Johan Jagobsen

1997 Sagnet om Finnbrura – av Trine Tvildal
Jakob Remmen, Elias Vesterbukt,

1997 Kristian Audne (1860 – 1947) – av Kristian Halse
Norskodomsmann, lærar, Nord-Norges første Folkehøgskule, (1860-1947), fra Leka, Gjert Eliassen, Anders Kvaløy,

1997 Han Gammel-Thommessen – av Kåre Steinmo
Nils Zakarias Thommessen, husbygger, båtbygger og smed, født 1852, Leirvika i Hemnes, Arnt Johannessen, Elsfjord,

1997 Kunstneren fra Grane – av Edmund Ree
Edvar Valberg, Fra Biri: 1956, Fra Fellingforssetra: 1980,

1997 Edvar Valberg – av Asbjørg Sande
Født i Grane 1918, “Jomfruburet” fra Grønnfjelldal, Hardanger, gjeter i Øydalen,

1997 Nes-Nils, første postmannen i Herringbygda – av Arne Ånes
Nils Nilsen Ånes, Neset ved Mjåvatn, Stien i Herringen,

1997 Gammelskogen i Holmvassdalen – av Jostein Lorås
Svartspetten, Gjertrudsfuglen, Bjarne Nordnes, tretåspett, dvergspett,

1997 På gjengrodde stier – av Eline Myrstad
Jenny Moen, Ludvikheimen på Bjørkåsen,

1997 Nils Jensso – første rydningsmann i Åkervika – av Erling Sjåvik
Røsvatnet, Ole Tustervatn, Ella Sjåvik, ungdomslaget i Åkervika, Maren breivik, Ingrid “breiar”, Daniel Bakken,

1997 Ho Olava Arnsde på Åneset – av Knut Ånes
Født 1816, Storsmedseng, Fustvatn, Else Chr Larsde, Arnt Sørensen, Kristian Jakobsen, Nils Jørgensen,

1997 Om Reinfjellet, Krutvatnet – og som anna – av Svein Aarsnes
Garsmark, Geittinden, Mussere, Mosjøen,

1997 Min første ferietur – av Ingeborg Nilsskog
Fellingfors, Gluggvasshaugen, ferga over Vefsna, Båfjellmoen,

1997 Skogsarbeid og tømmerfløting – av Leif Elsvatn
Luspen skogstue, Per Klemetsen i Tjønna, Clemet Person, Israel Hansen, Heggneset ved Unkervatn, Olaf Klemetsen (1899-1990), Petter Heggnes, Jorulf Grøneng, Bjarne Fjellstad, Birger Grøneng,

1997 Ett langt og to korte – Hallo, det er Susendal – av Aaslaug Bolstad
Hedvig og Sigvald Ivarrud,

1997 Tradisjoner for bruk og salg av bjørkenever og bjørkebork – av Johan Kjerringnes
Mary Svendsen,

1997 Handel og transport av levande dyr – av Torbjørn Ravatn
Kvannlia, Stortjønlia, Alfred Ruderås, Georg Aasen,

1997 En annen Majavatntragedie – av Asbjørn Hortmann
Synnøve Gylander,

1997 Lodde (Mallotus villosus) – av Kjell M. Øksendal
Vefsn-lodda, loddefiske i Vefsna, Artur Eriksen, Otinius på Hjørnet, og smeden Johan Hanso,

1996 Båttradisjoner og båtbygging ved Røsvatn – av Johan Kjerringnes
Skogsholmen, bygging av D/S Kolbein, Linvik, Asmund Krutnes, Nordlandsbåt, Trygve Krutnes, Arne Åkervik, Johannes Tustervatn, Elias Kolbeinsen, Nils Forsmo, Georg Forsmo, Gabriel Johannesen, Ingvald Linvik, Johan Moen, Bernt Johansen, Sverre Jensen,

1996 Ferdsel og vegar mellom Fustvassbygda og Vefsnfjorden i eldre tid og fram mot notida – av Petter Myrnes
Forsmogarden, Dansarsteinen, Båhola, Rynes, Kulstaddalen, Trygve Sandvik, Bjønnkleppen, Ollmoen (namnet “Ollmoen” skal koma av at folk “olla” så når dei var på tur heim frå Kulstadsjøen, at dei høyrdes på lang lei, Jomfruremmen, Kånelen,

1996 Laksforsen – av Harry Nordgård
Adolf Fagerbakk, Peder Johansen, Olaf Turmo, Johan Erlandsen, Asbjørn Stimo, Godseier Farrer, Gruvemagnaten v. Kyrke, Laksfors, Per Jakobsen Haugen

1996 Elsfjorden Kåre Steinmo
Elsfjord, Mo-Jens fra Kjerringhalselva,

1996 Første bureisaren i Susendal – av Hans Børresen
Våren 1820, Svenskvoll, Hans Normann, Ane, Kristine Hansdatter, Sirijord, Johannes Pedersen, Daudmannsremma, Gippe Njarka, Elliseus Lomsdalen, Arne Appfjell, Ole Olsen, Estin Arntsen,

1996 Folket i Atterlida – av Aaslaug Bolstad
Anton E. Lie, Ole Andsreassen, Sofie Helmersdatter, Skundberg, Andreas Atterlid, Karl Ingebrigtsen,

1996 Husa på bygdesamlinga, Mølnhuset – av Kjell Jacobsen
Ravatnet, Øver-Laksforsen, Abraham Ravatn, mølnkall, Torolv Ravatn, Per Laksfors, Anders Hansson, kvernmanntallet, Helgeland Fogderegnskap 1796, handkvern, bekkekvern (skisse), Jacob Brattli, Ingvald Bjørknes,

1996 Fugleliv i Vefsn – av Lasse Mikaelsen
Trekkfugler: Linerle fra 12. april, vipe fra 13. mars, bokfink fra 2. april, rødstrupe fra 8. april, rugde fra 13. april, Gråtrost fra 26. mars, snøspurv fra 8. mars, trepiplerke fra 14. april, ringdue fra 1. april, bjørkfink fra 20. april,

1996 Då’n Sjåvik-Jørn skaut på bjørnen – av Erling Sjåvik
Jørn Sjåvik,

1996 Julspæl-tradisjon frå Røsvatn og Hattfjelldal – av Ole Rabliås
Erling Sjåvik, Klara Semb, “Tre vakre jenter i en ring”, “To herrer, to damer”, “Jeg gikk meg uti mai måned”,

1996 Gammalskulen i Varntresk – av Roald Linvik
Linvika, Arnt Sundsli, Kåre Sundsli, Jon Simonsen, Johan Valberg, Mikal Kulstad, Olav Sjelmo, Lorentz Berre fra Grong, Rolf Nesje,

1996 Gamle namneskikkar – av Per Sjåvik
Peder ordfører, Ola prest, Godvakker-Elen, Mokk-Olæ, Remm-Petræ, Berit Olderskog, patronymikon, Karl Forsjord, Peder Mathisen,

1996 Personnamnutviklingen i Vefsn på 1800-tallet – av Dag Thomas Hansson
Helgeland amtskole 1882-83: Kornelie Korneliusen, Kristine Pedersen, Matea Mikalsen, Ane Mikalsen, Anna Grenstad, Jørgine Henriksen, Petrine Gabrielsen, , Petrine Mo, Maren Lundestad, Olianna Isaksen, Sigbjørg Skjetvik, Marta Forfang, Jonette Johansen, Bergitte Tuven, Matea Remmen, Grete Almlid, Jørgine Alsgård, Petrine Forsmo, Dortea Øvsteng, Bertine Amundsen, Berit Remmen, Jørgine Sivertsen, Petrine Larsen, Hansine Wedvig, Anna Remmen, Ingeborg Kulstad, Fr. Olsen, Dortea Myrnes, Matea Gabrielsen, Lovise Bjørnå,

1996 Norske Kvinners Sanitetsforening, 100 år i helsetjeneste – av Kjell Øksendal
Fredrikke Marie Qvam,

1996 Mosjøen Sanitetsforening – 80 år – av Mary Drøpping/Rigmor Rønnes
Fru oberst Bauck, Ragna Løkke, Toril Pedersen, Brit Lundestad, Ellinor Saue, Thora Klungseth, søster Signe Pedersen, Agnes Magelsen, Sigrid Kvale, Ella Wessel Saue, Kari Tønnesen,

1996 Fra tombolaproblemer til bespisning av 2000 evakuerte – av Ragna Løkke
Knut Rogne, Per Amdam,

1996 Hattfjelldal Sanitetsforening – av Solveig Jacobsen
Liv Rein, Magnhild Torgersen, Torbjørg Krutnes, Solveig Slettbakk, Nikoline Hoff,

1996 Varntresk Sanitetsforening – av Ingrid Enkerud Sørdal
Doktor Weidemann, Josefine Sørdal, Anton i Grubblia, Ragnhild Gulliksen,

1996 Trofors Sanitetsforening 75 år i 1996 – av Laula Tuven/Kirsten Fugde
Kristine Bogfjellmo, Øvre Vefsn Sanitetsforening, Astrid Valberg, Emma Wærum, Magda Lien,

1996 Fiplingdal Sanitetsforening – av Reidun Brennhaug
Klara Caroliussen, Julianna Johansen, Odd Caroliussen, Petter Kroken, Eivind Olsen,

1996 Klaffebordet – av Knut Jacobsen
Småmoan, Laksfors, Bryggfjelldal,

1996 Legebesøk og sjuketransport i ei vegløs bygd for 60 år sidan – av Eline Myrstad
Ol’ Gregso-enget, Niklas Myren,

1996 Presten Jacob Aal Faye – av Gunnar H. Faye
Christian M. Havig, Andreas Faye, Sara Havig,

1996 Matstell og kosthald på vefsngardane i gamal tid – av Ingeborg Nilsskog
Gudslån = korn og mjøl

1996 Mitt bilete av krigen – av Ståle Nersund
Åkvika, Astrid Nordbostad, Hildur Hansen, Terje Hansen,

1995 Om Drevjamoen og et dystert minne fra 1945 – av Johan Forsmo 
Mekal Zal Lynghaug, Drevja, Forsmo skole, Torfinn Båtstrand, Nils Brattbakk, Magnus H. Forsmo, Eivind Nøstberg, Asbjørn Skogvoll, Alfred Kummernes, Albert Nilsskog, Ole Steinhaug, Albert Pedersen, Carl Gustav Fleischer, Johannes Skaar, russefanger, elektrisitetsverk, vindmølleanlegg, Holandsvika, Sven Oftedal, Bjørnstein Nilsskog,

1995 En historisk begivenhet fra 1945 – av Ingeborg Nilsskog 
Arne Kummernes, Kåre Nilsskog, Konrad Hjelm, Blåfjellet, Drevjamoen, Leif Hjelm, russiske krigsfanger, Mikal Lynghaug,

1995 Krigsminner – av Asbjørn Hortman 
Namsskogan, Sivert Langås, Arne Willy Hortman, Stortjønnlia, Majavatn, Majavasstragedien, Reidar Årkvisla, Tangen gård, Erling Grannes, Falstad, Ragnhild Øyum, Marie Hortman, Arne Moen, Peder Stortjønnli,

1995 Krigsminner 1940-45 – av Sverre Svarttjønnli 
Arnold Dyrhaug, Einar Waag, flukt til Sverige, Kjesæter, Jon Leirfald,

1995 “Takk, elskede kamerat – på gjensyn” – av Rolf Perjord 
Russiske krigsfanger, Drevjamoen, 1942, Konrad Hjelm, Arne Kummernes, Gleb Gleb, Boris Durbin, freden, Stranamaja, Ivan Gregori, Anatoli,

1995 Då freden kom åt Åkervika – av Erling Sjåvik 
Hans Chr. Hansen, Kisse, Rauvatnet, Jamtvollen, Kjerrningneset, Sandneset, Breivika, Sjåvika, Nermoen, Tvildalen, Rostad, Vesterbukta, Stikkelvvika,

1995 Husa på bygdesamlinga, Skogstua på Sirijorda – “Heimefrontstua” – av Kjell Jakobsen 
Eiterådalen, Nes Trelastbruk, Visten, kaptein Sjøberg, Per Jensson, Nils Olson, Marit Arnesdatter, Sirijord-Jens,

1995 Landformer i Grane og Hattfjelldal – av Rolf K. A. Myrhaug 
Viddelandskap, agnordaler, kvartære landskap, Trolldalen, Jutulhogg,

1995 Ljå og rive – av Erling Lyftingsmo 
snidel, tynningsljå, slipt ljå, kvætæ, kjemmarrive, høystakk, Straum i Drevja,

1995 Dagbokskriveren fra Dyrhaug – av Tore Drevvatne 
Jørgen Nikolai Johansen, Dyrhaug, Johan Nilsen, Nyheim, Bergitte Båtstrand, fredsvåren, været,

1995 Historien om Marek – av Venke Ivarrud 
Susendalen, Golvertind, Marek-hytta, Hermina Vaclav, Tjekkoslovakia, Praha,

1995 Storjorden – sagn eller virkelighet – av Svein Aarsnes 
Vefsna, Værvatsdalen, Vivisen, Balliken, Farroken, Vefsnas utspring,

1995 Norges største trebåtbyggeri – av Nils Lorentsen 
Nordlandsbåt, Colin Archer, Skandfers båtbyggeri, 1908, Larvik, Sosenebb, Nyken, Hermes II,

1995 På tinget – så langt heimefra – av Aaslaug Bolstad 
Peter Bolstad (d. 1924), stortingsrepresentant, Valli, Solhaug, Nordland Amt, 1916, Susendal, Hattfjelldal, lærer, Krutå, Skarmodal, ordfører, Aasmund Bolstad, Tordis Mikkeljord,

1995 Politisk liv i gamle Elsfjord komune – av Kåre Steinmo 
Hemnes, Hemnesberget, Samuel Andersa, 1929, Elsfjord egen kommune, Nordlandsbanen, krigsår, Elling Sørvig, Arne Luktvatn, Arthur Nilssen, Åge Solheim, Sverre Svartkjønli, naziordfører, Fridtjof Moe, kommunesammenslåinga, 1962, Vefsn kommune,

1995 Trelugger og hestetruger – av Per Gunnar Linvik 
Særoppgave, Mosjøen videregående skole, Varntresk, stedsnavn, Luggmyra, trugelugge, Anton Ceus Andersen Grubli, Linerud,

1995 Bjørnehistorier fra Susendalen – av Hans Børresen 
Wilhelm Iversen, Bjørnstad, Furuly, ne petrine Værdalshaug, Per Kristian Vollan, Trallrud, Bjørnar Hansen,

1995 Posten kom fram – av Eline Myrstad 
Postbud, Nils Gabrielsen Bjorbekkmo, Inge Stormo, Litl-Fiplingdalen, Stor-Fiplingdalen, Johan Fjellbekkmo, Adolf Johansen,

1995 Nils Øybakken, urmaker og altmulig-mann – av Arne Drøpping 
Granneshaugen, Anna Øyen, Johan Schille, Kjøl-Ola, positiver, Han far kunne lage alt, til og med folk, Einar Øybakken,

1995 Islega i Vefsnfjorden fra 1880 til 1958 – av Reidar Utnes 
Andreas Haukland, Helgeland Dampskipsselskap, lokalbåt, Helgeland, Petter Benson, DS Torghatten, issag, islega 1881, 1929, 1941, 1953, 1958, MS Opo,

1995 Stor-Fiplingdalen – av Trond Brennhaug 
John Kristensen, Jon Bentsson, Marit Olsdatter, Ane Olsdatter, Ola Jonson, Per Olsen,

1995 Han Angel slåttekar – av Kåre Kjærstadbakk 
Angel Grønvik, dikt,

1994 Marie Holst – av Rønnaug Tuven. Født 1861, Skog i Vefsn, datter av Johanna Katrine Sandborg, Peter Chr. Bech Holst, Peter Voss, Kristiania, gymnaset, Torbjørg Rossvoll, Ane Holst, Hjørdis Heitman, Løitnant Hall, Minda Ramm, Anna Bugge, Belsvåg, d. 1948

1994 Den gildaste dagen i sumarfritidi – av Kari Mjaavatn. Staumsåsen skule, Steiro,

1994 Kvinner i arbeid – av Astrid Dalen. Kristine Svenskvold, Gunnhild Børgefjell, Hulda Iversen, Berit Elisabeth Pettersen f. Eistisen, Jentoft Olsen, Wilhelm Iversen, Bjørnstad, Arna Nyseth, Lina Vefsnmo, børtre, Martha Flugstad, Brynhild Ørjedal,

1994 To bureisere i Fiplingdalen – av Eline Myrstad. Ola Endresplass, Niklas Myren, Tøimskarmo, Endresplass, Ol-Greksenenget, Myren, Gudrun Endresplass,

1994 Svartvatnet – en gammel fjellgård – av Kåre Steinmo. Anton Svartvatn, Ellen Anne Svartvatn, Korgfjellet, Lars Larsen Svartvatn, Lars Olsen, Arnt Larssen, Nils Arntsen,

1994 Aksel Blåfjell – kjent og avholdt sambygding – av Rolf Perjord. Nils Johnso, Maren Enoksdatter, Blåfjellne’garden, Blåfjelloppigarden, Drevjamoen eksersesplass, ekspropriasjon, Ytterperjordlia, Kumra bru, døde 1980,

1994 Segner får området rundt Røsvatnet – av Steinar Sæterstad. Varntresk, Leirskardalen, Harringbotn, Joesjø, Bessedør, Mikkjel Kolbeinson, Røvassuhyret, Ole i Tortenlia, Johann Sjelmo, Skælvatnet, Johannes Linder, Elias Vesterbukt, Ferdinand Kung,

1994 En bjørn angriper en båt og forårsaker 2 menneskers død – av Nordland Folkeblad. Vesterbukt, Sjaavik, Jørgen Sjaavik, Elias Vesterbugt, Peter Kristoffersen, Lars Larsen,

1994 En syketransport – av Svenn Sund. Ottar Nilsen, Sivert Ørjevatn, Einar Olsen, Sandnessjøen sykehus, dr Ravn,

1994 Forteljaren Gabriel Janso’, Varntresk – av Johan Kjerringsnes. Gabriel Johannesen, Gabrielstol, Kvalbukt,

1994 Vefsninger med kongeblod i årene – av Ingeborg Nilsskog. Von Myller, Beate Valbum, Marie Vatshaug Marken, Ole fredriksen, Fredrich Olsen, Dordi Olsdotter Haukland, Lars Nilsen Herring, Kolstrøm, Ingvart J. Marken, Skipperslekta, Hårek på Tjøtta,

1994 Russebollene på Vefsn Museum – av Bjørn Grimsby. Volga, Gorki, Leningrad,

1994 Husa på bygdesamliga, Pejord-stuo – av Kjell Jakobsen. Drevja, Perjord, Blåfjellet, fra 1911, Vefsn bygdesamling, Litl-Ivar Rognryggmo, Edvard Bjorhus, Jon Hallvardsson, Jochum Irgens, kjøpmann Angell, Thomas Angell, leilendinger,

1994 Erling Lyftingsmo, døl i utlegd – av Kjell Øksendal. Fra Lom, Godbrandsdalen, Kris Skrondal, Klaus Heide, Halvdan Bratbak,

1994 Gamal treskjering og treskurd i Vefsn – av Erling Lyftingsmo. Tine, karveskurden, Utnes, Einrem, Bjørnådalen, Marka, altertavle, Grane kirke, flatbrødkorg,

1994 Kleberstein (Esjestein) – brotet på Øvre Bjørnå – av Norveig Smedseng. Jakob Arntsen, 1896, Alsgård, Bjørnådal, Ole Karlsen, arbeider, Valdrum, Fredrik Nilson Nordtømme, August Albertsen,

1994 Engelskbruket – etablering og drift – av  Kjell Arne Skoglund. Fredrik Holst, 1867, Hans P. Dahl, bruksbestyrer, Nes Trelastbruk, tømmerfløting, Marsøra, Luspen skogstue,

1994 Sølvgruvene i Svenningdal – av Laila Tuven. 1877, Ole Andreas Haustreis, Nils Nilsen, Svenningåsen, J.C. Mortensen, Svenningdal Grubelag, Jakob Knudsen, G. Bugge, driftsresultat, Ner-Svenningdalen, Kristine Bogfjellmo, gruvelampe, Kristian Larsen,

1994 Laksefiske i Fusta – av Knut Aagnes. Romstad, Jomfruremmen, Petter Tørrisen, Petrine Tørrisen, Mathis Granhaug, roer, laks 25 kg, Dagmar Tollefsen, Martin Tollefsen,

1994 Skjellgraving – av Reidar Utnes. Blåskjell, O-skjell, hestskjell, skjellplog, skjellklipe,

1994 Bjor – av Kjell Øksendal. Bever, Elsvass-vassdraget, Egil Erlandsen, Bjormoen, Bjordalen, Bjorhålo, Bjorbekkjen, Bjorbekkmoen,

1994 Stevneplassen ved Majavatn – av Leiv Elsvatn. Lappestevner, Paul Pedersen, emissær, Nils Johan Kappfjell, Peder Hagen, samekåte, Odd Kappfjell, Leif Dunfjell, Paul Kappfjell, Sakarias Dunfjell, Peder Westerfjell,

1994 Med Rautardrogo i 80 år – av Kristian Halse. J. E. Marken, lærer, Gustav Sletnes, Kristian Johannes Petersen, H. Todal, Tormod Bjørgum, Petter Benum, Anders Wærum, Anton Valdemar Nilsen, Sverre Stenersen, Frank Farstad, Arnold Ålbotsjord,

1993 Tre vefsningar på tur til Trondheim sommaren 1930 – av Henry Forshaug. Petter Hamarheim, Torfinn Andås, Tomas Spjelkavik,

1993 Skulestell i Fiplingdalen i gamle dager – av Reidun Brennhaug. Odd Caroliussen, Julianna Johansen, Hans Abel, Eline Myrstad,

1993 Sjøgata – min barndoms gate – av Ingeborg Nilsskog. Haugans hotel, blikkenslager Brandth, Byggmester Rønning, Fotograf John Hals, skredder Lina Hals, Fru Eltoft, John Jensen Hals, Havig, Bathen, baker C. W. Johansen, M. Hustad, H. R. Barth, Ulstadbua, Per Angermo,

1993 Postomberinga på austsida av Røsvatnet – av Johan Kjerringsnes. Andreas Johannesen, Gabriel Johannesen, Milda Krutnes, Anton Krutnes, August Grubben, Klara Grubben, Mekkal Krutnes, Olous Sørdal, Olaus Linvik, Anton Bang, Arnt Antonsen,

1993 Den samiske Helgelandsoperasjonen – av Regnor Jernsletten. Elsa Laula, Torkel Tomasson, Enok Johan Nilsson, Gustav Z. Hedenstrøm, Thomas Klemsen, Thomas Renberg, Gunnar Julinsen Vesterfjell, Ellen Olsen Toven, Anton Grønnvikmo, Anna Toven

1993 Joik i sørsamisk tradisjon – av Ståle Reinåmo. Carl Tiren, Gustav Kappfjell, Nils Johan Kristensen Vesterfjell, Anna Kristiana Marsfjell,

1993 Innflytterne i Susendalen – av Hans Børresen. Ivar Iversen, Børre Olsen, Per Svendsen, Ivar-stua, Ivarrud, Kari Jonsdatter, Ole Iversen Flukstad,

1993 Frå minneboka – ei historie frå vinteren 1943 – av Erling Sjåvik. Asbjørn Sjåvik, Åkervika, Hjartfjellet, Herringbotnet,

1993 Eldhuset – av Per Smørvik. Kåre Steinmo, Øksendalen, Reinfjellgardene, Forsjord,

1993 Husa på bygdesamlinga – av Kjell Jakobsen. Ljore, Bjørnvollen,

1993 Forsjord – eldhuset i minnelig tid – av Kjell Øksendal. Paul Gluggvatshaug, Forsjord-Karen,

1993 Elen Nilsdatter, kvinna på Storneset – av Asbjørn Stordal. Stien i Herringen, Nilsmoen, Tverberget, Elias Christianson Tustervatn,

1993 Sledane i Vefsn – og Ranabygdene – av Erling Lyftingsmo. Karmslede, likslede, høyslede, skysslede, treslede, byggemåter, langslede, Vefsnsleden, sluffe, skjæker, styreslede,

1993 Reidar Utnes – av Dagfinn Steinrud. Trygve Johnsen, Peder Handsten, Andre Utnes, Arnulf Jensen, Åsmund Utnes, Karl Hundåla, Olaus Øynes, Heimen, båtene Asbjørn, Bauta, Vefsningen,

1993 Luktvatnets ungdomalag 1905-1980 – av Kåre Steinmo. Levi Vatshaug, Konrad Luktvasslimo, Hundvika, Aksel Gullbakk, Tine Luktvatn, Margit Håkali, Kristian Røreng,

1993 Røsvassreguleringa – av Torbjørn Ravatn. Mekal Bessdør, Albert Mørkved, Forsmo i Vesterbukta, Haugen ved Krutå,

1993 Været før i tida – og nå – av Peter Grolid. 1929 dårlig sommer, 1930 og 1937 – god sommer,

1993 Ein umuleg sommar for 70 år sidan – av Valter Haustreis. 1930, Anders Olsen, 1921, Haustreisa,

1993 Trongskardingen – av T. M. Edvardsen. Dikt, Mosjøen,

1993 Almdalsvegen – av Petter Myrnes. Almdalssetra, Trudhammaren, Torolf Kveldulfson, Almdals-Jørn,

1992 Gluggvasselgen – av Jarle Reitan. Haustreisdal, Ola Arntsen Saugestad, Kalk-Ola, Nils Sundem, Rolf Sjaamo, Harald Stamnes, Fisklausvatnet,

1992 Harr – av Kjell Øksendal. Harrvatna, Hemning Iversen, Susna, Fagerli, haræ-fesk, Fellingfors, Leirbekkøra, Solvang, Valstad, Øksendal, Forsjorda, Kvalfors, Kjærstadosen,

1992 Et isøde blir til kulturlandskap – av Rolf K. A. Myrhaug. Sklinnadjupet, randmorener, Vega, Breimoen, Skotsmyra, Skaland-Bergsnevavsetninga, Hagfors,

1992 Drevjaleira – av John Solvang. Tjeld, vipe, sandlo, heilo, gråstrupedykker,

1992 Ornamentikk og dagliglivets gjøremål – av Maja Dunfjell Aagard. Vesterfjellene, Flottefjell, melkekjørle, trekagge, reinmelk,

1992 Det samiske kulturlandskap – av Sigbjørn Dunfjell. Vestre Sikmeksjøen, tufter, torvkåter

1992 Samekulturen lever – av Leiv Elsvatn. Bjørkvassdalen, Per Martin Israelson, Anders Månsson, Lars Luter, reindrift,

1992 Levende folkemusikk – av Ståle Paulsen. Ivar Roger Hansen, Nils Rognrygg, Ivar Henriksen Rognryggmo, Litj-Ivar, Harald Langjord, polsdans, Ola Jacobso, Kjøl-Ola, Ove Lund, Rita Bjellånes, Ole Rabliås, Einar Knutli, Jim Ove Lund, Sten Lund, Frode Gullhav,

1992 To dikt – av Torvid M. Edvardsen. Daudeng-messo, Grøftremmen, Dolstad kirke,

1992 Harald Langjord – av Erling Lyftingsmo. Bjørnå, Skåpsnekkaren, Andreas Nilsskog, folkekunstnar, Einar Nilsskog,

1992 Minder av Viggo – av Gabriel A. Alsaard. Alsgård, Langjord, Gabriel A. Alsgård, Bjørnådalen, Dolstad kirke

1992 Kraftkaren Andreas Jørnso – av Ingeborg Nilsskog. Ravassåsen, Andreas Jørnso-steinen, Nilsskog, Drevja kirke

1992 Sterk-Nils-Perso – av Norveig Smedseng. Skjåeng-Nils, Snippen, Petter Øvsteng,

1992 Husa på bygdesamlinga, Skul-Svend-stuo – av Kjell Jakobsen. Ingeborg Hansdatter, Svend Nilsson, lærer, Handnesøya, Nesna, Drevland, Drevja, Synna Arnesdotter, Ane Larsdotter, Lukas Skogsås,

1992 Ekstraskatt og sølvskatt – av Asbjørn Stordal. Lars Larsen, Remma, Jens Olson, Anders Andersen, Nedre Laksfors,

1992 Motorbåtruta på Unkervatnet – av Jorulf Unkervatn. Helge Heggli, Olaf Nerli, Otto Bugge, Borghild Brattli, Målfrid Unkervatn,

1992 Vefsnjolla – av Kjell Jakobsen. Reidar Utnes, Brenden-Jolla, Anton Brenden, mål,

1991 Gamle baketradisjoner fra Hattfjelldal – av Tone Håkonsen, Borgny Sjåvik, Anne-Lise Vesterbukt. Sigbjørg Bergli, klappekake, Borgny Sjaavik, Berit Sivertgård – Famnvatnet, Kristine Morud, Anne Slettbakk, Eline Sjåvik, Lina Lamo, neribryte, tette, file, dravle, Ole Tobias Olsen, fattigmann = grisører, spekulasi, krumkaker, smultringer, hjortetakk, kvitlefse = blanklefse, nattgravels, Anna Lornsen, Milda Stormo, Marie Valstad, Ingebjørg Søfting,

1991 Frå “støvel-lugga” til naturell kunst – av Eileen Bentsen. Tordis Mikkeljord,

1991  Politimestergården – eiere og brukere – av Kjell Jacobsen. Byggmester Even Sund f. 1837 d. 1921, Olianne Sund f. 1871 på Forsjorda, Sigurd Sund, Sigvald Sund, Kirstine Jonsdtr. f. 1837 på Tynset, Thorvald Hundsdal, Ole Tobias Olsen, Arne Braaten Aslaksrud, Jürgensen, Hermann Friele, Olav Børge Ask, Kirkegata 43,

1991 Levande tid – av Kristian Halse

1991 Politimestergården – bygningshistorien – av Dag Nilsen. Overrettssakfører Fredrik Skavlan, Nelson Brodtkorb, Hans Aas – bruksbestyrer Nesbruket, Even Sund,

1991 En drukningsulykke ved Båfjellmoen – av Sigmund Valrygg. Bjøll-Jo, Gustav Albert Andersen, Karen Bjørndal, Ole Olsen Bjørndahl g. m. Gurine Emelie Stordahl fra Oppdal,

1991 Små tings tale – av Torvald Kambestad. Ragna Løkke f. Skogsaas, Andreas Chr. Bech, Henriette Bech Jürgensen, Grace B. Jürgensen, dukkemannen Haukland, Jens Johan Jürgensen, Oddvar Enge, Arne Schille,

1991 Om eldre driftsmåter i jordbruket i Hattfjelldal – av Petter Grolid. Hallfrid Kampli, Peder Sandøreng, Fr. Sæterøid, Johan Brennmo, O. Linvik,

1991 Turning i Mosjøen – litt historikk  – av Herman Wika. John Try, Axel Coldevin, lærer Stigen, sersjant Pettersen, Alfred Lornsen, Erling Kaalvik, Helge Pedersen, Albert Pedersen, Ludvig Bakken, Jørgen og Mathias Mathisen, Andreas Forsjord, Olai Bathen, lærer Rydningen, Karl Meyer, Halvdan Moe Jakobsen, Hilmar Todal, løytnant Bentz, frk Rykja, frk Storvik, fru Krosshavn, Herman Wika, Nils Berg, Harton Furø, Tobias Skog, Rolf Rogne, Knut Johan Rogne, Synnøve Sørensen, Elsa Lien, Elsa Marken,

1991 Skimiljøet i Hattfjelldal – av Karl W. Aakervik. Andreas Janson, Odd Sandnes, Lars Stormli, Johan Sjåvik, Anton Fjellstad, Elias Gardsmark, Ottar Grubbli, Bjørn Sirijord,

1991 Frelsesarmeen, “Hæren som ga Gud våpen” – av Gunvor Irene Svartvassmo. Anna og Tøger Bendiksen, Johanna Anshus, Valdis Berg, Andrea Christoffersen, Laura Christoffersen, Margot Antzberg, Arne Kristiansen, Lilly Sandøy, Olga Baadstrand,

1991 Utviklinga av postomberinga i Hattfjelldal – av Johan Kjerringnes. Ola Jørgensen, Ola J. Sjaavik, Alv O. Sjaavik, Anna Sjaavik, Jon Sjåvik, Lars Vesterbukt, Tor Jakobsen, Olav Vesterbukt,

1991 Krutvatn fjellstue – av Sverre Erlandsen. Johan Svendsen, Nils Gabrielsen, Johan Martin Erlandsen f. 1845 på Sel i Gudbrandsdalen, Oline Marie Eriksdotter – Pantdalsli f. 1845, Johan Olaus Erlandsen, Arnljot Erlandsen, Nils Akselsson – ørret på 5,3 kg, Gunnar Skindlo,

1991 Ur Norgesresornas historia – av Oddmar A. Kyrkoherde. Johan Petter Nilson f. 1860 i Joesjø, sønn av Nils Johan Kønigson – Joesjø og Pernille Larsdotter fra Tortenlia, Petter Torisen – Mosjøen, Lars Vik, Andreas Bech Jürgensen,

1991 Sameskolen i Midt-Norge – av Leif Elsvatn. Residerende kapellan Ole Broch, Nils O. Kappfjell, Thorbjørn Andersen fra Grane, Sivart Renander, Åke Karlsen, Nils Tingvoll, Paul Jåma, Odd Kappfjell, Inger Reinfjell, Eli Kappfjell, Ella Lifjell, Aina Toven, Britt Eli Stormo, Roald Sundseth, Gustav Kant, Mats Steinfjell, Jon Tjønna, Nils Jåma, Knut Kappfjell, Paul Kappfjell, Jonar Thomasson, Kari Lifjell, Ninne Renberg, Milla Thomasson, Bergljot Angen, Aina Marsfjell, Anne Marie Jåma, Gunvor Sundseth, Arvid Jåma, Edny Tjønna, Brit Nordfjell, Anna Lifjell, Reidun Steinfjell, Lill Vesterfjell, Alf Tjønna,

1991 Peder Johnsen, den siste bjørnejegeren i Grane – av Margrete Jønsson. Peder Johnsen f. 29.8.1831 g. m. Maren Olsdatter, dagbok fra 1885, Peder Jakobsen – Fellingfors, Ane Marie Olsdatter, kjøpte spade for 2 ort og 12 sk., Erik Grane, Per Lien, skolelære Olsen, baker Eliasen – Mosjøen, Jakob Gregersen, Andreas Gregersen, Ole Arnsen, Anders Olsen – Fellingfors, pastor Skeldrup, 12. august 1869 ble kirken innviet av biskop Vasløf, Nils Pedersen, Sven Dalen, Nils Pedersen Svenningdal, Gundel Pedersdatter Fellingfors – d. 28.4.1870, Dan Vollan, Oddvar Olsen,

1991 Dativbruken i vefsnmålet – av Per Sjåvik. Sigurd Kolsrud, Reidar Svare, Vilhjelm Riksheim,

1991 Ein segltur på Røsvatnæ – av Bernt Krutnes

1991 Sigvald Hagen – av Ragnhild Brennhaug. Sigvald Hagen g. m. Aslaug Jørgine Aas fra Ravatsåsen. Sønn av Ole E. Hagen (1852 – 1929), fra Skjåk, Farfar var Erik Hagen g. m. Torø, Ole, Sylfest, Vefsn Folkehøgskule, Kristian Tustervatn, Reidar Svendsen, Arvid Øyen, Trygve Andås, Nils Mjåvatn, Vefsn sparebank, åpning av Øybrua i 1953, Sigvald Hagen døde 21.6.1962,

1991 Thomas Riis og etableringen av Helgeland Vegavdeling – av Bjørn Stensli. Hjørdis Onstad, Ivar Nicodemus Smedeng omkom i steinras i Gullsmedvika 1902, M. G. Øwre, Olaf Wolden, premierløytnant Apenes, ingeniørene Theisen, Andersen og Collin, kaptein Havig, brua over Unkervasselva ble bygd i 1901, amtsingeniør Boye, Gunnar Petersen,

1991 Målebrevet – av Valdemar Hogstad. Gunnar Pettersen, Johan Osbakken, Sverre Pedersen ved NTH, stadsingeniør H. Strauman, Johan Hundal, Edvard Bygdås, Bernt Olderskog, Olav Husrem,

1991 Anna Alsgård fortel – av Norveig Smedseng. Anna Alsgård f. i Almdalen 1863, d. på Alsgården i Bjørnådalen i 1947, Kristian Jørnso, Jørgine i Kalvmoneset, Andreas Kjemsås, Jakob Hansson – Bjørnåli,

1991 Lukttinden – av Kåre Steinmo. Ole Andersen Kammen, 1344 m.o.h.,

1991 Gravskikkar – av Kjell Øksendal. Mattias Hemmingsen f. 1883, Alternesvika, Gregus Olai Andersen – Drevlandssjøen – olderfar til Reidar Utnes, Anders Anrtsen Utnes, Hans Herman Gregusen d. 1921, lik-songaren Myr-Mekkal, Anna Mattisde, Bernhard Nyland d. 1950, Konrad Oterholm, “gammaltonan”, “gammaltonen”

1991 Gravskikkar i Drevja – av Henry Almås. Ole Andersen på Almås, liksongare: Ol’Olso, Almås og Mikal Jakobsen Strøm. gravferda til Nils Arntsen,

1990 Sett med fiendens øyne – av Dag Skogheim. Mosjøen, Storbjørnvatn, bergjegerbataljon, Gluggvasselva, Reinfjellnasen, Harton Furø, Hans Stokkvold,

1990 Da Mosjøen ble tysk – av Martin Hagfors. Storbjørnvatn, Alsgård, Hagfors, Frank Nilsen, tyskerbrakker, Fors-Mekkal, Stiftsgården,

1990 Drevvatn militære frivillighetskorps under operasjon “Elsfjord” – av Per Drevvatne. Arnold Dyrhaug, Arnold Eriksen, Kåre Nyheim, Ole Kolsvik, Einar Åsen, Johan Lie Dyrhaug, Rolf Skogly,

1990 Frivillighetskorpset i Drevassbygda krigsvåren 1940 – av Per Aasen. Lars Drevassbukt, Ole Drevassbukt, Ivar Norgård

1990 Johan Lynghaug – av Hildur Laksforsmo. Kompani Linge, Sundlobataljonen, Birger Sjøberg, Kvandalen, Jakobsgarden, Stavassdalen, løytnant Valberg, Arevattsstugan, svensk spion,

1990 På hemligt uppdrag – av Albert Winka. Løytnant Valberg, svensk spion, Arevattsstugan, Skarmodal, Heggli, Hattfjelldal, Ato-stugan, Joesjø,

1990 Glimt fra grensetrafikken ved Røsvatnet under krigen – av Kristian Sæterstad. Jamtfjellet, Vesterbukta, Åkervika, Krutneset, Rabbaukta, Steikvasselv, Harald Nilssen, Kåre Johnsen, Kåre Wicklund, Sørdal, Anton Granefjell, Famnvassdalen, Linerud, Hanna Sjelmo, Johannes Sjelmo, Johannes Vesterfjell, Josefine Sørdal, Signe Sørdal, Sigvald Svendsen, Oliver Tolkmo, Mathias Sørdal, Ånund Alterskjær, Nils Bakken,

1990 Flyktning i Sverige – av Ole K. Svartvatn. Reidar Årkvisla, Olaf Svebakk, Favnvassdalen, Tvildal, Sjåvik, Sørdal, Famnli, Grannes, Egil Stormo, Leif Øksendal, Johannes Sjelmo, Skålmyra leir,

1990 Partisansang i Nord-Norges fjell – av Cveja Jovanovic. Osen, Luktvatn, Osen-leiren, Korgen-leiren, Harald Knutli, Lille Luktvatn, Svartvatn, Ivar Finnes, Olav Heggmo, Kristian Heggmo, Anton Larsen,

1990 Litt om tysk militærjustis og dens ukjente ofre i det okkuperte Norge – av Martin Asgeir Hauglid. Henrich Puhringer, Georg Frankhauser, Harmann Jennewein, Paul Oswald,

1990 Gestapos siste akt i Mosjøen 1944-45 – av Sverre Svarttjønnli. Ludwig Zirk, Alois Gamauf, Otto E. Schilling, Mosjøen, Lehregården,

1990 Dei forsvunne Gestapistane sommaren 1945 – av Kjell Øksendal. Amund Wærum, Anders Wærum, Johan Eivindsen, Andreas Skog, Kari Wold, Halvdan Bratbakk,

1990 Om åpningen av de russiske fangeleirene i Grane – av Arne Krantz Pedersen. Svenningdal, Blåfjell, Drevja, Kåre Kummernes, Sigmund Kummernes, Tormod Kummernes, Konrad Hjelm, Hilda Trandum,

1990 Vefsn – ein målbastion i nord – av Kjell Øksendal. Christian Havig, Anders Persson, Lukas Skogsås, Jakob Hanson, Lars Benjaminsson, Kristian Tustervatn, Kristian Audne, Ola Nergård, Lyngve Nesje,

1990 Lokale namn på plantar – av Helge Øksendal. Tyttebær, Nøkkerose, Balderbrå, Turt,

1990 Bjørkneset – ein gammal gard ved Fustvatnet – av Leiv Nes. Petter Torjord,

1990 Stolmakaren – av Erling Lyftingsmo. Kjemsåsstolen, Rolv Sjåmo, Lars Anderso, Ingebrikt Jonsson Kjemsås, Alfred Sjåmo, Skjåmoen,

1990 Minne og glimt frå Vefsn Folkehøgskule – av Brynhild Meisfjord. Odin Benum, Nils Kulstad, Toppen, Kristian Audne, Dorthea Hals, elevane det første året,

1990 Husa på bygdesamlinga, Litlhuset frå Grane – av Kjell Jakobsen. Leiv Solvang, Karen Jakobsdotter, Fallmoen,

1990 Eldhuset på garden Svartvatnet – av Per Smørvik. Esjerør, Olav Svartvatn,

1990 Granskogene i søndre Nordland, hvor gamle er de? – av Brynhild Mørkved. Pollenanalyse,

1990 Båtbygging i Elsfjordområdet – av Tore Drevvatne. Jollebygging, prammer, Ludvig Dyrhaug, Johan Morisbak, Arne Luktvatn, Johan Skravlå,

1990 Han Vasshøv-Erek – av Kristian Dahlmo. Vatshaug, Drevja,

1989 Du spælæ bære godt, Nils Rognrygg – av Ove Larsen. Drevjen, Drevja, Kristian Almås, Jakov Ivarso, Ivar Rognryggmo, Nils Lundeng,

1989 Pinsebevegelsen – av Øyvind Bergh. Bernhard Nyland, Ole J. Kjærstad, T. B. Barrett, Vefsn pinsemenighet, Betel, Josefine Høgrem, Molly Andersen, Ågot Andersen, Hilda Kristiansen, Ragnar Hagevik, Halfrid Bang, Edith Johansen, Sandvik, Halfrid Valberg, Dorthea Eliassen, Oddrun Nordås,

1989 Mosjøen og Vefsn Indremisjon i vårt eget hundreår – av Gunvor Svartvassmo. Mathea Sletten, Andreas Sletten, Dagmar Baadstrand, Sverre Severinsen, Isak Wold, Thomas Weding,

1989 Myter og lokalhistorie – av Leiv Elsvatn. Nils Andersson, Unkervatn, Rønneset, Vilhelmina, Peder O. Nilsen, Skalmodalen,

1989 Gardsmarkgrenda i Hattfjelldal – av Torbjørn Ravatn. Jo Larson, Bernt Gardsmark, Ane Hansdatter, Storvollen, Tverrelvneset,

1989 Ei lita soga frå virkeligheita – av Reidun Brennhaug. Julianna Johansen, Adolf Johansen,

1989 Husa på bygdesamlinga, Rynes-stua – av Kjell Jakobsen. Martha Agersborg, Henrik Agersborg, Turmo, Aleksander Gyth, Jørgen Nilssøn Agersborg, Arne Tordsson, Hallstein Arnesson, Ragna Løkke, Peter J. Agersborg,

1989 Mot nord, mot nord, mot Vefsn – av Bjarne Reines. Finnvika, Vollan, Ragnar Engås, Lars Søfting, Karl Jacobsen,

1989 Til Sulithjelma – av Ole K. Svartvatn. K. A. Nilsen

1989 Kvinner og snarefangst – av Jostein Lorås. Levine Øyum, Johannes Øyum,

1989 Attåtnæring på fjellgardane – av Valter Haustreis. Ryper, snarefangst,

1989 Vedfløyting i Skjerva – av Ivar Lundestad. Langvassdammen, Torvid Lundestad, Magne Lundestad,

1989 Fiske i Skjerva – av Herman Wika. Havigholmen, Johan Hanso, Jacob Hammarheim,

1989 Mann-Lars – av Kristian Dahlmo. Rognrygg, Rem-Erik, Edvart Bjorhus, Gulle Andersrem,

1989 Tradisjon etter Benjamin Valrygg – av Sigmund Valrygg. Knut Jørnso, Nils Pærso, Sterk-Nils, hølddokter,

1989 Målselvbygdene 1788-1988 – av Norveig Smedseng. Mikkjel Jakobsson, Jacob Hognesson, Nilsmo, Herringbotnet

1989 Samferdsel før og nå i Vefsn – av Kåre Steinmo. Anna Tjønne, Petter Tjønna, Albert Tjønna

1989 Eit ferdaminne frå Vistfjellet – av Hildur Laksforsmo. Liv Juul, Benjamin Holmen, Bjørnar Holmen, Petter Edvardsen,

1989 Ferdselsvegar mellom Røsvatnet og Vefsnfjorden – av Johan Kjerringsnes. Jamtfjellet, Li-garden, Herringbotnet, Skalandshøgda, Varntresk, Sørdalen, Almdalen, Tustervatnet, Kløven, Storneset, Røsvatn,

1989 Arbeidslaus ungdom i Mosjøen 1931 – av Leiv Nes. Henrik Moe Jacobsen, Jan Bjørnå, Alaug Anderserthur Berg, Paul Mjaavatn, Magnus Sivertsen, Ole Rynesli,

1989 Han “Alet-Jo”, han “Li-Krestian” å’n “Ravass-Nirs” – av Bjarne Spjelkavik. John Kristian Jakobsen, Paven,

1989 Kulturlandskap – av Erling Lyftingsmo. Fustvatn, Herringen, Kulstadsjøen, Munnarhåjen,

1989 Tjærebrenning i Susendalen – av Ansgar Kleven. Slettfjelli, Sønsterud, Dan Vollan, Martin Værdalshaug,

1989 Båtbygging i Elsfjordområdet – av Tore Drevvatne. Johan Morisbakk, Mikal Nordås, Lyder Skogly, Torleif Dyrhaug, Bjarne Lund, Robert Lund, Peder Jakobsen Moen, Bjarne Johansen,

1989 Funn på garden Straum i Drevja – av Solveig Utgard. Anne Båtstrand, Øygarden, Øystein Strøm,

1989 Nålbinding – av Åslaug Kristiansen. Strikkemåte, Straum, Drevja,

1988: Kolbein – dampbåten på Røsvatnet – av Torbjørn Ravatn. Røsvatn Dampbaatlag, Th. Riis, båtbygger Nils Gabrielsen, Hemnesberget, Ingvald Linvik, 1915, Sjåvik, Bjørkåsen,

1988: Begynnelsen og slutten på motstandsarbeidet i Grane – av Arnulf Kapskarmo. Harald Nordgård, Odd Lie, Svenningdal, Bjarne Mathiesen (Kalle), Inge Fosseide, Johan Lynghaug, Reidar Årkvisla, Per Eliassen, Lorentz Langås, Nils Møllersen, Johan Kvarme, Albin Josefsen, Olav Svebakk, Eiterådalen, Erling Grannes, Oleiv Grannes, kaptein Sjøberg, Oddvar Olsen, Majavatn, Magnus Lien, Bjarne Lien, Stavassdal,

1988: På grensevakt i nord – av Ole K. Svartvatn. “Irma”, “Hornøy”, Kornitak, Bjørnevatn, Kirkenes, Teodor Eide, Drevja, (Drevjamoen)

1988: Pionertida i Mosjøen og Vefsn indremisjon – av Gunvor Svartvassmo. Lars Johannesson Einrem, Jørgine Einrem, Jens Chr. Olssen, Anne Ravnå, Thomas Weding, A. J. Sletten, Isak Wold,

1988: Språk og lokalsamfunn: Vefsnmålet, Brønnøy-målet, Ranværingsdialekten,

1988: Drag frå eit blandingsmål, susendalsmålet – av Toril Bugge: Sørgården, Svenskvollen, Hans Normann, Kristine Svenskvoll, Margareta Andersdatter, Slettfjellet, Ole Pålsen, Hemming Iversen, Estensen, Ole Hemmningsen, Ingrid Arnesdatter fra Meråker,

1988: Preposisjonsbruken ved stadnamn i vefsnmålet – av Per Sjåvik “Ne ho”, åt Ranmnågen, bor mæ Ragnågen, Ein går te Skog,

1988: Lokale namn på ein del fuglar – av Helge Øksendal. Linerle: Bu-lerske, møkerdung-siri, møkerdung-dessæ, lin-ærlæ, Svarttrast: Bærtrast, nattvåkæ, Arfugl: E, eæ, e-fauel, e-gåkkæ, e-kaill, Fjellvåk: jøyvæ, fjell-yvæ, Storspove: gåsbu, (boge-gås, gåsa med bogen), Hubro: Sten-ål, Enkeltbekkasin: Mekker-gauk, hommer-hæst, Jerpe: Jarsp, Storlom: Ømmer (derav Ømmervatn), Bjørkfink: Rytn

1988: Soger frå “nordlandsboka” – av Fridjof Urdal. Peder Iversen, Sælø, Paul Fredrik T. Urdal, nordlandsjekt,

1988: Slagbjønn Sigmund Valrygg. Hemmnig Slettbakk, Nils Grolid, Kalvmoneset, Innebrøkt Nislo,

1988: Mannen som svalt i hjel med maten i munnen – av Arne Luktvatn. Sjurd Olsen, Eriklia, Ømmervatn, Ole Christiansen, Marit Sjursdatter, Lille Smedseng, Israel Pålsen, Hatten, Rundsvoll, Kristiana Nilsdatter, Nils Nilsen, Else Jonsdatter, Brattbakken, Ole Sjurdsen, Erik Sjurdsen, Else Sjurdsdatter,

1988: En samisk Orfeus – av Anna Jacobsen. Klies Kliemmet, Klijs Kleamma,

1988: Pionerår i speiderbevegelsen – av Hermann Wika. Johan -, Elias – og Hans Osbakken, Rolv Wegner, Gunnar Bakken, Andreas Bech Jurgensen, Ole Tobias Olsen Orvin, Magnus Stenhaug, Roald Klæbo, Torleif Bjørgum, Lars Øxning, Harald Skindlo, Sveinung Mathiasen, Karl Jacobsen,

1988: Etableringen av Mosjøen Aluminiumsverk. F. Selmer, oppstart byggearbeidene 16. april 1956,

1988: Øvre Vefsn – Grane ungdomslag 1907 – 1987 – av Sigmund Valrygg. Anne Ravnå, Laila Forsmo, Andreas Skogsås, Halvdan Abel, Inga Paulsen, Nils Gluggvasshaug, Ingvald Olsrud,

1988: Elsfjord kommune 1929 – 1961 – av Tore Drevvatne. Hans Jakobsen (ordfører), John O. Drevvatne, Johan Luktvassli, Kristoffer Elsfjordstrand (ordfører), Martin Morisbak, Gabriel Jakobsen, Martin Svartkjønli (ordfører), Peder Pleym, Levi Vatshaug (ordfører), Edvard Morisbak,

1988: Fjellgardene – av Kjell Jacobsen. Gluggvatnet,

1988: Ein fjellgard – av Valter Haustreis. Gluggvatnet, Anton Gluggvatn, Jørgen -, Johan, Bergithe, Charlotte – og Nanna Gluggvatn, Kalk-Ola, Dorthea Jakobsdatter,

1988 Husa på bygdesamlinga – Valmåslåven – av Kjell Jacobsen. Jørn Henrik Johannsesson fra Drevja, Tølløv Arnesen, Martin T. Sparby, Karl Forsjord, Kari Forsjord, Anna Forsjord,

1988 Kampen mot tuberkolosen i Vefsndistriktet – av Roald A. Clausen. Johan Gottfried Schøner Bugge, Ferdinand Rode, Arnold Fredrik Amandus Fearnley, Helga Wikborg Vik, sogneprest Faye, Alfred, Martin og Konrad Christoffersen, Olav Langjord, Nes Trælasbrug,

1988 Munn- og klauvsjuke i Vefsn – av Alf Helge Skeie. Emil Clausen, Johanna Gyth,

1988 Audun Nilsskog – lyrikaren frå Drevja i Vefsn – av Kristian Halse. Andreas Nilsskog, Einar Nilsskog, “Det svarte berget”, “Hjulet og hjartet”, “Kveld i oktober”

1988 Lindyrking – av Brynhild Meisfjord. Marie Jakobsen, Dina Kulstad,

1988 Slåttgraut, slåttgomme og haragilde- av Solveig Utgard. Borghild Ravatsås, Anna Larsdatter, Abraham Pedersen, Øver-Øyen, Birgitte Almlid,

1988 Samen Gunnar Toven – av Leiv Nes. Maria Toven, Gunnar jr., Konrad Toven, astrid Toven, Arne Appfjell, Nelle Toven, Jo Persso, Håkon Wika,

1988 Ho “Li-Anne”- av Ivar Lundestad. Ane Elisabeth Olsdatter, Trygve Nordås: Li-Ane – HA-15/9 1973)

1988 Han “Breirem-Danel” – av Bjarne Spjelkavik. Daniel Andreas Pedersen Breirem, Karen Birgithe Pedersdotter, Ravassåsen, Osbakken, Knut Breirem,

1988 Fra Vefsn Museums bildearkiv – av Wilhelm Walle. David Monrad Johansen, Harald Johansen Barth, Egil Vik, Arne Wiig, Bjarne Skogsaas, Marten Alsgaard, Richard Lucassen,

1987: Reidar Svare, Folkeminnesamleren, 1899-1976 – av Kjell Jakobsen. Fridtjof Ravatn, Mølremma, Marka, Vefsn FolkehøgskoleVefsn Sparebank, Vefsn bygdeboknemnd, Vefsn meieri, Hattfjelldal kommune, norsk allkunnebok, Venstre

1987: Opningsdagen – Vefsn museum – av Bjarne Spjelkavik: Tuv-Lars, Odin Benum

1987: Mosjøen og Vefsn Arbeiderlags kvinnegruppe – av Eli Odden og Jørgine Slåttrem. Hilda Bakken, Dorthea Lindseth, Jorun Hansen, Olga Jørum, Ragnhild Strøm, Therese Aune, Birgitte Drevland

1987: Godtemplarkoret Samhald, Mosjøen – av Leiv Nes. Andreas Berthelsen, Andreas Skog, Torfinn Skogsås, Egil Hansen

1987: Ungdomslokalet i Mosjøen – av Dagfinn Steinrud. Mikal Bjørnaali, Edvin Tverå, Sverre Lucassen, Andreas Forsjord, Olea Nordaas, Ingebjørg Lervang, Marit Ingebrigtsen, P. Aabakken, O. Fellingsfors, Arne Mørkved, Fogd Skavlan, Eli Haugan, kongebesøket

1987: Kolo, eit handskrive blad 1912-17 – av Kristian Halse. Bjørnådalen ungdomslag, Alsgård, Ramnåmoan, Fram daa Frendar, tranlampe, Astrid Langjord, Barak Einrem, Dagfrid Andersen, Bugge Baustad

1987: Daglegliv under krigen 1940-45 -av Kjell Øksendal. komager, knottfabrikk, rasjoneringskort, Harald Ovesen, Olav Forsmo, Agran Mikalsen, Dalheim, Gestapo, anleggsdrift, jernbane,

1987: Samisk jordbrukstilpasning – av Leiv Elsvatn. Nils Paulsen, Bendigt Olsen, Gurine Jonsdatter, Engelskbruktida, tømmerfløyting

1987: Siri Kristensdatter – av Leiv Elsvatn. Kvitfjell, Granefjell, Geitskinnsskaret, Randi Bergli, Anders Bendigsen Appfjell, Aksel Reinfjell

1987: Blåfjellet i Drevja – av Kristian Dahlmo. Drevja, Øvre-Drevja, Kveldtuva, Kristian Toven, Lars Bergli, Anders Nilsen, Melkeplassen, Anders Olsen, Elen Bendste,

1987: Soga om Draugen – av Kristian Dahlmo. Lars Hallvarso, Vasshøve, Bente Willassen, Landego, Rempollen, Aksel Blåfjell, Trygve Vatshaug, Øvre-Drevja, Drevja

1987: Dolstad – av Leiv Elsvatn. Ildplass

1987: Rem-Erek – av Kristian Dahlmo. Smalburem, Kløftan, Månsbakken, Skrømtbergan, Svartdalen, Åsmo, Ole Hyttebakk, Ingvald Hyttebakk, Øvre-Drevja, Drevja

1987: Ta vare på minna frå den nære fortid – av Petter Myrnes. Andåsfossen, kraftstasjon,

1987: Andreasstua i Varntresk – historie og rehabilitering – av Mary Ann Hoset. Kolbein Baruksen, Kolbein Olson, Andreas Johansen, Johannes Jakobsen, Norddalen, Leif Sørdal,

1987: Barne og ungdomsminne frå Øydalen – av Ragnhild Brennhaug. Ner-Øyen, Øver-Øyen, Utgardssetra, John Try, Kvanndalen, Storkvanndalen, Klara Kvanndal, Bernhard Kvanndal, Johan Kvanndal, Konrad Fredlund, Gippe Njarca, Gunnar Njarca, Sigvald Sund, bever, Lavatnet, Langvatnet, Alfred Øyen, Pauline Tverå, Helmer Tverå, Hagensetra, Sørvassdalen, Lars Danielsen, Njarka, Bjørnvollhytta, Hunnålvatnet,

1987: Frå bureisningslivet i Fiplingdalen – av Reidun Brennhaug. Granegard, Caroliussen, Bjørkslett, Trond Brennhaug, Ragnhild Brennhaug, Hammaren,

1987: Lagga trekoppar – av Erling Lyftingsmo. Lagging, lagghøvel, ølkjer, smørdalle, brødkorger, Rynesstuo,

1987: Sag-Maro – av Valter Haustreis. Oppgangssaga, Nils Johanso, Gregus Jakobso, Johannes Perso, Finsåsen, Fellingfors,

1987: Ferdsel over Harvasstua – av Mary Ann Hoset. Røsvatn, Krutfjellet, Umeå lappmark, Fatmomakke, Vilhelmina, Arna Andersen, Sofie Iversen, Jipe Jonson, Klimpfjell, Gustav Hals, Helge Gardsmark, Aksel Iversen, Lars Estensen, Wilhelmina, Lukas Lukassen

1987: Eit trist minne – av Hildur Laksforsmo. Maren Marie Persdotter, Daniel Andersen, Beret, Petronella, Lars Mikkjelso, Bessedør

1987: Minne fra en kirkeferd – av Ole K. Svartvatn: Fellingfors, Grane kirke

1987: Byplanlegging i de lyse netters land – av Dag Nilsen. Byplanbevegelsen, byparken, Kristian Tustervatn, Ole Tobias Olsen, Knut Alsgaard, Preben Krag,